Naga Marketsdolar usdDziś od rana napływają różnych instytucjonalnych reakcje uczestników rynku na wczorajszą decyzję FOMC. Po decyzji dał się odczuć przepływ kapitału o charakterze ‘Risk-off’ – tzn. do obligacji oraz walut bezpiecznych, jak CHF i JPY.

O decyzji FOMC przeczytasz tutaj: FOMC / Fed pozostawia stopy procentowe bez zmian!

Większość dużych banków twierdzi jednak, że osłabienie dolara będzie chwilowe, a Fed rozpocznie podwyżki prędzej czy później. Inni podkreślają, że we wczorajszym oświadczeniu pojawiło się nieco gołębiego języka wyrażającego zaniepokojenie inflacją oraz sytuacją zagranicznych gospodarek. Projekcje gospodarcze oraz projekcje przyszłych stóp procentowych (‘kropki’) okazały się nieco niższe niż w czerwcu – szczególniejak chodzi o kropki. Zaczęły pojawiać się także głosy, że FOMC może rozważać QE4, czy ujemną stopę funduszy federalnych. Optymizm dotyczący polityki monetarnej w USA uleciał jak się wydaje i wszyscy teraz powtarzają, że Fed nie musi się spieszyć.

121104055740-china-australia-flags-story-topInnym ciekawym wydarzeniem, w sesji azjatyckiej, było wystąpienie prezesa Banku Rezerw Australii – pana Glenn’a Stevensa. Odniósł się on nie tylko do dolara australijskiego, ale też do sytuacji w Chinach. Pan Stevens stwierdził między innymi, że PKB Chin wciąż zwalnia, jednak nie jest możliwym przewidzenie, czy gospodarka Chin zwolni ostrzej. Władze Chin, zdaniem Stevensa, reagują na sytuację instrumentami, którymi dysponują, a które wspierają wzrost. Stwierdził także, że żadna gospodarka tej wielkości nie może rozwijać się tak szybko w nieskończoność oraz że Chiny przechodzą obecnie proces wielkiej transformacji, gdzie usługi zaczną przejmować pierwszorzędną rolę w gospodarce. Odnosząc się do Australii, pan prezes stwierdził, że gospodarka kraju rozwija się umiarkowanie oraz że poza-wydobywcza aktywność rośnie. Jak chodzi o wydobycie, to gospodarka przyjęła już około połowę skutków ograniczenia inwestycji w tym sektorze. Dodał jeszcze optymistycznie, że stopa bezrobocia przestała rosnąć.

Dziś czeka nas spokojny dzień w kalendarzu. Głównym punktem programu będzie przemówienie członka komitetu polityki monetarnej Banku Anglii, pana Haldana, o godzinie 13:05 oraz odczyt inflacji konsumenckiej (CPI) w Kanadzie o 14:30.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here