Naga MarketsPoranny komentarz makroPiątkową sesję zdominują dwie publikacje – przedpołudniowe wyniki europejskiej inflacji CPI oraz amerykańskiego wskaźnika badającego koszty zatrudnienia (ECI) o godzinie 13:30, który jest niezwykle istotny w zakresie oceny kondycji rynku pracy i kształtowania się dynamiki zarobków. W nocy obradował natomiast Bank Japonii – jego decyzja okazała się zaskakująca dla rynków.


Co wydarzyło się wczoraj? Dalsza wycena FED

Inwestorzy na całym świecie zaczynają myśleć o weekendzie, piątek 30 października niesie ze sobą jednak jeszcze sporo istotnych wydarzeń, które mogą dłużej zatrzymać nas przy monitorach. W trakcie czwartkowej sesji rynek nadal przetwarzał decyzję FED – rynek obligacji notował wzrosty (niemieckie dziesięciolatki do poziomu 0,53%, natomiast amerykańskie do 2,17%). Wczorajsze reakcje rynku były dosyć silne, dzisiaj natomiast skupimy się głównie na informacjach dotyczących zarobków oraz inflacji.

EUR delikatnie zyskiwało w stosunku do USD po silnych środowych osunięciach – piątkowy poranek jest natomiast płaski (cena nadal pod 1.10). Na rynkach akcyjnych obserwowaliśmy osunięcia – S&P500 -0.04%, natomiast Euro Stoxx -0.23%.

Dane publikowane do tej pory – BoJ jednak nie luzuje

Dzisiejsza noc upłynęła pod dyktando Japonii. Najpierw o godzinie 00:30 poznaliśmy szereg odczytów dotyczących CPI (oraz stopy bezrobocia). Jeżeli chodzi o CPI to główny indeks r/r uplasował się na poziomie 0.0% (poprzednio 0.2%), stopa bezrobocia natomiast niezmiennie na 3.4%. Do Kraju Kwitnącej Wiśni wróciliśmy o godzinie 04:20 kiedy opublikowana została decyzja w sprawie stóp procentowych oraz oświadczenie polityki pieniężnej (dodatkowo o 07:30 rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem Haruhiko Kurody).

Ku zaskoczeniu wszystkich Bank Japonii nie zdecydował się na dalsze luzowanie polityki. Pomimo słabnącego wzrostu i inflacji program skupu aktywów (QQE) utrzymał się na niezmiennym poziomie, podobnie jak stopy procentowe. Analitycy nadal widzą szansę na luzowanie w najbliższym terminie – Abenomika w kolejnych miesiącach oraz kwartałach będzie napotykała coraz więcej wyzwań na swojej drodze.

Co czeka nas dzisiaj? CPI i ECI

35507Europejskie otwarcie „makroekonomicznego bazaru” miało miejsce w Niemczech o godzinie 08:00 kiedy poznaliśmy wyniki sprzedaży detalicznej – m/m 0.0%, prognoza 0.4%, r/r 3.4%, prognoza 4.2%. Wyniki nie miały jednak większego wpływu na notowania europejskiej waluty.

Jedne z istotniejszych danych piątkowej sesji pojawią się o godzinie 11:00. Właśnie wtedy poznamy CPI strefy euro oraz stopę bezrobocia. Prognozy mówią o uplasowaniu się CPI r/r na poziomie 0.0% oraz stabilizacji stopy bezrobocia na wysokości 11%.

Do kalendarza na poważniej wrócimy o 13:30 – właśnie wtedy pojawi się szereg amerykańskich danych o średnim znaczeniu rynkowym. Mowa tutaj o przychodach i wydatkach gospodarstw domowych, indeksie kosztów zatrudnienia oraz wskaźniku PCE (osobistych wydatków konsumpcyjnych). O tej samej godzinie poznamy również PKB Kanady (w ujęciu m/m prognozy zakładają osunięcie z 0.3% do 0.1%).

Przed rozpoczęciem weekendu warto jeszcze posłuchać Williamsa z FED o godzinie 15:00 oraz przyjrzeć się wynikom indeksu sentymentów konsumenckich publikowanego przez Uniwersytet Michigan.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here