Naga MarketsPoranny komentarz makroRynki w rozpoczynającym się tygodniu będą przygotowywać się do wydarzenia, o którym mówi się nieprzerwanie od kilkunastu miesięcy. Jeżeli będzie miało miejsce, zostanie najważniejszą decyzją Rezerwy Federalnej od niemal dekady. Mowa oczywiście o podwyżce stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.


Co działo się w weekend? Dalsze spadki na ropie

Negatywny sentyment na rynkach giełdowych był kontynuowany w piątek zarówno na parkietach europejskich jak i amerykańskich kończąc zeszłotygodniowe sesje na minusie. Sentyment ten po części przeniósł się na rynek azjatycki, który na zamknięciu handlu poniedziałkowego również osiąga mieszane wyniki – w górę Chiny dzięki korzystnym odczytom aktywności przemysłowej za listopad, w dół natomiast japoński Nikkei. Powodem są między innymi dalsze spadki ropy – brent rozrysowała w piątek nowe dołki osuwając się do 37,6USD/baryłka.

Brent na najniższych poziomach od 2008 roku
Brent na najniższych poziomach od 2008 roku

W piątek poznaliśmy również wyniki sprzedaży detalicznej USA (listopad), które zgodnie z oczekiwaniami odbyły od niskich wyników. Ma to sugerować, że wzrost wydatków konsumenckich pozostaje na zdrowych poziomach w Q4, co jest niezwykle istotne dla późniejszych wyliczeń produktu krajowego brutto.

Ludowy Bank Chin w piątek zwiększył niespodziewanie przedział,  o który obniża swoją stopę referencyjną, oprócz tego uruchomiony został nowy kurs wymiany dla chińskiego juana (efektywny kurs walutowy) o nazwie CFETS RMB. Jest to kolejny krok pokazujący, że CNY ma zostać odłączone do dolara i bazować na koszyku innych walut.

W kolejnej części porannego komentarza makroekonomicznego przyjrzymy się najważniejszym wydarzeniom w trakcie kolejnych sesji rozpoczynającego się tygodnia.

Poniedziałek, 14 grudnia

W nocy poznaliśmy szereg odczytów dotyczących japońskiego rynku – między innymi prognozy przemysłowe, indeksy produkcyjne oraz wartości produkcji przemysłowej. Zdecydowaną większość odczytów albo pokryła się z oczekiwaniami albo wypadła lepiej od prognoz – na japońskim jenie nie było jednak widać pozytywniejszych reakcji.

Poniedziałkowa sesja upłynie bardzo spokojnie. W godzinach przedpołudniowych śledzimy jedynie włoskie CPI o 10:00, a o 11:00 produkcję przemysłową w całej strefie EUR. Najważniejszym wydarzeniem dnia zostanie natomiast wystąpienie prezesa ECB, Mario Draghi’ego (planowy początek konferencji o 12:00).

Wtorek, 15 grudnia

We wtorek robi się już zdecydowanie ciekawiej. Zaczynamy w środku nocy (01:30) od protokołów z ostatniego posiedzenia Banku Rezerw Australii oraz publikacji indeksów cenowego nieruchomości.

Kalendarz w Europie otworzymy natomiast o godzinie 09:15, aby poznać rezultaty indeksu cen importowych oraz eksportowych w Szwajcarii. O 10:30 napłynie natomiast seria danych dotyczących inflacji CPI, PPI oraz cen detalicznych w Wielkiej Brytanii. Inflacja UK najprawdopodobniej utrzyma się nadal w okolicach zera.

Następnie o 14:30 kolejne odczyty CPI, tym razem już jednak ze Stanów Zjednoczonych. Tutaj w odróżnieniu od Wielkiej Brytanii analitycy liczą na kolejne wzrosty – CPI r/r ma pójść w górę z 0,2% do 0,5%.

Środa, 16 grudnia

Prognozy odnośnie kształtowania się stóp procentowych w USA - według kropek oraz prognoz rynkowych
Prognozy odnośnie kształtowania się stóp procentowych w USA – według kropek oraz prognoz rynkowych

W środę o godzinie 09:00 rozpocznie się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, jednak mowa tutaj o spotkaniu non-monetary policy. W trakcie takich mniej oficjalnych posiedzeń ECB nie podejmuje decyzji w sprawie polityki pieniężnej, rozmawia jedynie o tym jak wygląda obecna sytuacja gospodarcza. Po spotkaniu można spodziewać się ewentualnych komentarzu ze strony oficjeli banku.

W środę rozpoczniemy również „festiwal PMI” według Markit – od 09:00 publikowane będą wyniki PMI usługowego, przemysłowego oraz indeksu łączonego. O godzinie 10:30 dodatkowo raport z amerykańskiego rynku pracy – stopa procentowa ma utrzymać się według prognoz na poziomie 5,3%, dynamika wzrostu zarobków natomiast delikatnie się osunąć.

Pół godziny później (11:00) przeniesiemy się ponownie do kontynentalnej części Europy, aby poznać wyniki inflacji konsumenckiej w Eurolandzie. Prognozy wskazują na ponowny spadek CPI m/m poniżej zera.

O godzinie 14:30 kiedy zaczną pojawiać się pierwsze odczyty z rynku amerykańskiego poznamy wskaźniki budowy nowych domów, pozwolenia na budowę, produkcję przemysłową oraz PMI przemysłowe według Markit. Wszystko to schodzi jednak na drugi plan z powodu wydarzenia, na które rynek czekał prawie dziesięć lat. Zgodnie z oczekiwaniami o godzinie 20:00 Rezerwa Federalna ma poinformować o podwyższeniu stopy procentowej pierwszy raz od 2006 roku. Następnie o 20:30 rozpocznie się konferencja prasowa, na której Janet Yellen odczyta oświadczenie polityki pieniężej, a następnie będzie odpowiadała na pytania dziennikarzy.

Czwartek, 17 grudnia

Obraz rynkowy może się bardzo silnie zmienić po środowym posiedzeniu FOMC. Na razie skupmy się jednak na przeglądzie innych wydarzeń makroekonomicznych, które czekają nas w drugiej połowie tygodnia.

Czwartkowa agenda prezentuj się następująco:

  • 10:00 – Niemcy – sondaże IFO dotyczące sytuacji gospodarczej
  • 10:30 – UK – sprzedaż detaliczna
  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłki dla bezrobotnych
  • 15:30 – USA – sondaż przemysłowy FED Filadelfia
  • 16:00 – USA – wiodący wskaźnik CB

Piątek, 18 grudnia

Piątek upłynie natomiast pod dyktando nocnego posiedzenia Banku Japonii. Bank of Japan o godzinie 04:00 poda decyzje w sprawie stóp procentowych oraz opublikuje oświadczenie polityki pieniężnej. O 06:00 rozpocznie się natomiast konferencja z udziałem Haruhiko Kurody. Ostatnie wypowiedzi oficjeli BoJ sugerują, że bank nie myśli o luzowaniu polityki podczas ostatniego w tym roku spotkania.

Weekend rozpoczniemy po 15:45. Najpierw musimy poznać bowiem wyniki kanadyjskiej CPI (podawane dwie publikacje – przez Statistics Canada oraz Bank of Canada) oraz PMI usługowego w Stanach Zjednoczonych.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here