Naga MarketsPoranny komentarz makroRozpoczynający się tydzień będzie należał raczej do spokojnych – nie licząc publikacji banków centralnych i obładowanej danymi sesji czwartkowej. Są to jednak tak naprawdę jedyne momenty, w których kalendarz może okazać się naprawdę bardzo przydatny. Wszystkich zainteresowanych przyszłymi decyzjami BoC i ECB serdecznie zapraszamy na poranny komentarz makro.


Chińskie PKB, amerykańskie jobs openings – co działo się w zeszłym tygodniu?

Rynek akcji notował umiarkowane wzrosty, na dolarze obserwowaliśmy kontynuację odbicia – podobnie jak na cenach ropy – rynek obligacji notował natomiast mieszane wyniki. W ogólnym ujęciu piątek należał jednak do spokojnych, a ruchy w przeciągu weekendu były ograniczone głównie ze względu na publikację chińskich wyników PKB.

PKB Kraju Środka za Q3 r/r spadło do 6.9% – poniżej siedmioprocentowego poziomu docelowego – jest to jednak wynik delikatnie lepszy od mediany oczekiwań analityków. Stare elementy napędowe takie jak przemysł oraz inwestycyjne zaczynają wyraźnie tracić a elementy gospodarki mające je zastąpić – sektor usługi i konsumpcje – nie rozwinęły się jeszcze na tyle, aby utrzymać wysoką stopę PKB. Wrześniowa publikacja danych pokazuje, że zarówno produkcja przemysłowa jak i inwestycje w aktywa wypadły poniżej oczekiwań. Działania rządowe mają uchronić gospodarkę przed swobodnym spadkiem, jednak ciągła zależność od interwencji polityków może wytworzyć długoterminowe problemy ekonomiczne.

Po wybiciu na rekordowe szczyty w lutym bieżącego roku, otwarcia nowych miejsc pracy w USA oddały większość wzrostów w sierpniu – cały czas jest to jednak drugi najwyższy odczyt od 2000 roku. Publikacja nie pokrywa się w żaden sposób ze stwierdzeniem, że spowolnienie rynku pracy jest wynikiem pogłębiającego się osłabienia gospodarczego. Prędzej można skłaniać się w kierunku tezy, że wpływ na to ma ograniczona podaż rynku pracy oraz mniejsze zapotrzebowanie na nowych pracowników.

Kristi Forbes z Banku Anglii stwierdził w piątek, że stopy powinny zostać podniesione prędzej niż później, niezależnie od spowolnienia w Chinach oraz w szeregu krajów wschodzących.

Wydarzenia makro w rozpoczynającym się tygodniu

Jako, że dzisiejszy kalendarz jest praktycznie pusty (o 14:00 poznamy sprzedaż detaliczną Polski oraz PPI), warto przyjrzeć się publikacjom w kolejnych dniach rozpoczynającego się tygodnia:

Wtorek, 20 października – protokoły RBA

Sesja wtorkowa przyniesie nocną publikacją protokołów (minutes) z październikowego posiedzenia Banku Rezerwy Australii. W przeciągu dnia natomiast skupimy się jedynie na godzinie 14:30 i amerykańskich pozwoleniach na budowę.

Środa, 21 października – posiedzenie BoC

O godzinie 01:50 poznamy wyniki bilansu handlowego Japonii – wartość poprzednia to -570 miliardów jenów. Kolejne istotne dane dopiero o 16:00 – właśnie wtedy poznamy rezultaty posiedzenia Banku Kanady. Konferencja prasowa została zaplanowana na 17:15.

Czwartek, 22 października – co powie Mario Draghi

Obligacje w bilansie ECB
Obligacje w bilansie ECB

Kolejna sesja podporządkowana bankowi centralnemu. Tym razem padnie na ECB i decyzję w sprawie stóp procentowych (13:45) oraz konferencję prasową/publikację oświadczenia polityki pieniężnej przez Mario Draghi’ego (14:30).

W tym samym momencie USA opublikuje swoje standardowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Dodatkowo pojawią się dane dotyczące kanadyjskiej sprzedaży detalicznej oraz indeks aktywności FEDu z Chicago.

Z istotniejszych danych czwartkowych warto śledzić również indeks cen nieruchomości (15:00), sprzedaż istniejących domów (16:00) i indeks wiodący CB (16:00).

Piątek, 23 października – PMI przemysłowe

Po trzech dniach banków centralnych koniec tygodnia zafunduje nam publikacje PMI przemysłowego dla największych gospodarek świata. Zaczniemy w nocy o 03:45 od publikacji chińskiego PMI według Caixin. Następnie o 09:00 podawanie swoich wyników rozpocznie Markit – kolejno poznamy rezultaty dla Francji, Niemiec i strefy euro.

Pierwsze dane w godzinach popołudniowych pojawią się w amerykański poranek (14:30) – właśnie wtedy Kanada podzieli się wynikami CPI (swoje własne wyliczenia zaprezentuje również Bank Kanady). Na koniec dnia – przed rozpoczęciem weekendu – o godzinie 15:45 PMI przemysłowe Markit.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here