Naga MarketsPoranny komentarz makroŚwięta zbliżają się wielkimi krokami, na rynkach wyczuwać coraz bardziej bożonarodzeniową atmosferę. Kalendarz makro jednak nie stopuje do ostatniej chwili serwując nam kilka naprawdę istotnych odczytów dla dolara kanadyjskiego oraz amerykańskiego. Z pewnością nie można tego przegapić!


Co wydarzyło się we wtorek? PKB USA

Amerykańskie papiery wartościowe od wtorkowego popołudnia zyskiwały – w przypadku dziesięciolatków był to wzrost o 2 punkty bazowe do 2,23%. Pozytywny rozwój sytuacji na rynku akcyjnym, chwilowa stabilizacja cen ropy oraz delikatnie wzrostowa rewizja amerykańskiej inflacji CPI odbijają się na wycenie rynku papierów dłużnych. S&P500 zamyka się na delikatnym plusie, natomiast ruchy na rynku walutowym stają się coraz bardziej wygłuszone (z powodu nadchodzących świąt). Apetyt na ryzyku jednak się rozwija, w związku z czym euro na parach z innymi majorsami traci – EUR/USD w dół o 0,3%, natomiast EUR/GBP o 0,5%.

Wtorek to również publikacja finalnego odczytu PKB USA za trzeci kwartał bieżącego roku. Poprzedni odczyt wynosił 2,1%, rynki spodziewały się osunięcia do 1,9%, ostatecznie jednak było mniejsze (2,0%). Zdaniem analityków ostatni kwartał 2015 powinien przynieść PKB na wysokości 2,5%.

Dane publikowane do tej pory – cesarz obchodzi urodziny

Rynek japoński dzisiaj odpoczywa, a wszystko za sprawą celebracji urodzin cesarza. Warto zachować ostrożność, gdyż przed świętami FX robi się bardzo płytki, a odcięcie od sporej dawki azjatyckiej płynności na pewno sytuacji nie poprawia.

Oprócz tego w nocy pojawiły się jedynie dane dotyczące podaży pieniądza M3 r/r w Nowej Zelandii.

Sesja środowa – ważne dane z Ameryki!

Osunięcia indeksu ISM sugerują spadki zamówień na dobra trwałego użytku - oba wskaźniki są bowiem silnie skorelowane.
Osunięcia indeksu ISM sugerują spadki zamówień na dobra trwałego użytku – oba wskaźniki są bowiem silnie skorelowane.

Środowy kalendarz makroekonomiczny w pierwszej części dnia nie zachwyca, jednak od godziny 14:30 – gdy pojawiają się odczyty z rynku amerykańskiego – zaczyna dziać się dosyć ciekawie. Zazwyczaj w dniach poprzedzających Boże Narodzenie rezygnuje się z podawania istotnych publikacji, w tym roku aż do Wigilii możemy liczyć jednak na trochę dodatkowego – fundamentalnego – „paliwa”, które napędzi ruchy na głównych parach walutowych.

Dokładniejszą agendę, którą warto śledzić w środowe popołudnie prezentuje screen poniżej:

dane 23.12

Zgodnie z zaznaczeniem dla inwestorów najistotniejsze będą wyniki zamówień na dobra trwałego użytku w USA (za listopad). Tutaj zarówno w przypadku pełnego wskaźnika, jak i z wykluczeniem środków transportowych spodziewane są silniejsze osunięcia. W przypadku sprzedaży nowych domów dynamika wzrostowa – poprzednio 495 tysięcy, prognoza na poziomie 505 tysięcy.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here