Naga Marketskomentarz_makroWczorajszy dzień nie był przepełniony danymi makroekonomicznymi. Zostały one pozostawione na dzisiaj. Poznaliśmy już wyniki niemieckiego PPI, czekamy na serie danych z Wielkiej Brytanii i Ameryki. Nadal również mocno przyglądamy się zachowaniu cen ropy naftowej. Czy czekają na nas dziś niespodzianki?


Co już wiemy?

Wspominałem wczoraj o raporcie EIA na temat amerykańskich zapasów ropy naftowej. Same zapasy okazały się nieco mniejsze niż prognozowane – Stany Zjednoczone zgromadziły 2,147 milionów baryłek podczas gdy prognozy zakładały poziom zapasów na niemal 4 mln baryłek. Pomimo spadku zapasów ceny ropy również zniżkowały, a wszystko przez podaną nieco wcześniej informację agencji Reutera dotyczącą braku zgody Arabii Saudyjskiej na zahamowanie produkcji ropy naftowej. Słowa Ministra Spraw Zagranicznych rządu w Rijadzie były odpowiedzią na niedawne doniesienia dotyczące planu (i zgody co do) zamrożenia produkcji ropy przez największych jej producentów na poziomie z stycznia tego roku. Koniec końców Arabia wycofuje się z wcześniejszej umowy tłumacząc się “brakiem gotowości” a ceny ropy ponownie zaczynają kierować się na południe:

Te artykuły również Cię zainteresują
OILWTIH1O 21:30 zaczął swoją przemowę John Williams z Fed i choć w tym roku nie będzie on miał prawa głosu na posiedzeniach Komisji, to warto poznać jego stanowisko odnośnie amerykańskich stóp procentowych. A te okazało się przewidywalne:

  • Ameryka jest na dobrym kursie i nie widać oznak recesji,
  • Fed musi zmagać się z globalnym spowolnieniem, jednak przyszła polityka Rezerwy uzależniona jest tylko od czynników wewnętrznych (dane makro),
  • Williams nie dostrzega potrzeby wprowadzania ujemnych stóp procentowych,
  • amerykański rynek pracy jest w dobrej kondycji,
  • mimo wszystko, projekcje Fedu odnośnie wzrostu gospodarczego oraz wysokości przyszłych stóp procentowych nie odbiegają bardzo od rzeczywistości.

Sporo słów, z których większość była przez rynek spodziewana – EUR/USD nieznacznie w górę po przemówieniu Williamsa:

EURUSDM30Znamy też wyniki niemieckiego PPI. Wskaźnik opublikowany przed godziną okazał się gorszy od przewidywań – w ujęciu rocznym PPI Niemiec w styczniu spadło o -2,4% wobec prognozowanych 2%. Wynik nieznacznie gorszy od poprzedniego (-2,3%) powoduje, że na EUR/USD notujemy niewielką korektę wcześniejszych spadków.

Na co czekamy?

Przede wszystkim – na weekend 😉 Jednak zanim to nastąpi, będziemy mieli okazję zapoznać się z szeregiem danych z Wielkiej Brytanii. O 10:30 poznamy wyniki tamtejszej sprzedaży detalicznej oraz jej nieco okrojonej wersji – bazowego wskaźnika sprzedaży detalicznej.

Sesję amerykańską rozpocznie członek FOMC, Loretta Mester z banku federalnego Cleveland. Przemowa pani Mester poprzedzi publikację danych dotyczących amerykańskiego wskaźnika CPI za styczeń – całość publikacji zaplanowana została na 14:30.

40547W tym samym momencie będziemy mieli do czynienia z publikacją kanadyjskiego CPI za styczeń oraz wartości sprzedaży detalicznej za grudzień.

invest

O 16:00 raport zaufania europejskich konsumentów, o 19:00 dane dotyczące liczby otwartych platform wiertniczych w Stanach.

Rzut oka na dzisiejszy kalendarz:

źródło: www.macronext.pl
źródło: www.macronext.pl

Propozycje analiz:

W trakcie ostatnich dni sesyjnych obserwować możemy bardzo silną ujemną korelację pomiędzy polskim indeksem WIG20 oraz parą walutą EUR/PLN. Czwartkowa sesja jest tego potwierdzeniem – obecnie euro do polskiego złotego znajduje się na poziomach najniższych od dwóch tygodni, WIG20 notuje natomiast kolejną falę wzrostów.

EUR/PLN najniżej od dwóch tygodni, coraz bliżej poziomu wsparcia
EUR/PLN najniżej od dwóch tygodni, coraz bliżej poziomu wsparcia


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPolimex – Mostostal [PXM] – Analiza na zamówienie
Następny artykułUSA zrezygnuje z banknotu 100USD?
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here