Naga MarketsPoranny komentarz makroWitamy w pierwszym Porannym Komentarzu Makro w 2016 roku. Poniżej znajdziecie Państwo zestawienie wszystkich najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych, które czekają nas w rozpoczynającym się tygodniu. Serdecznie zapraszamy do lektury!


Rynki finansowe wreszcie rozpoczynają Nowy Rok 2016, może to być dla nich jednak start bardzo mieszany – wszystko za sprawą rosnących napięć pomiędzy Iranem i Arabią Saudyjską oraz spowolnieniem chińskiej gospodarki. W pierwszym dniu handlowym 2016r. Nikkei osuwa się o 3%, natomiast Shanghai Composite traci 7%.

Jeżeli chodzi o kalendarz makroekonomiczny to wreszcie widać w nim ożywienie – szczególnie w stosunku do zeszłego tygodnia, w którym wyraźnie brakowało odczytów mogących pobudzać rynki. Wszystkie najistotniejsze elementy agendy w rozpoczynającym się tygodniu przedstawiono poniżej.

Poniedziałek, 4 stycznia 2016

Poniedziałkowa noc przyniosła wyniki chińskiego PMI przemysłowego według agencji Caixin – pomimo pozytywnych oczekiwań analityków znowu wypadły gorzej od prognoz (48,2, prognoza 49,0, poprzednio 48,6).

Festiwal PMI przemysłowego – jednak już według Markit – będzie kontynuowany w trakcie europejskiego poranka od godziny 09:00 aż do 10:30. W tym czasie poznamy wyniki wskaźnika dla Polski, Hiszpanii, Włoch, Francji, Niemiec, UK oraz całej strefy euro.

Kolejne dane dopiero o 14:00 – Niemcy pochwalą się wynikami swojej inflacji (CPI oraz HICP). Tutaj nie spodziewamy się większych niespodzianek jeżeli chodzi o odczyty m/m za grudzień. W skali rocznej spodziewane jednak wzrosty – CPI r/r z 0,4% do 0,6%.

Od 15:30 dane zza oceanu. Najpierw PMI przemysłowe RBC dla Kanady, następnie PMI przemysłowe ISM dla USA (16:00), a na koniec wydatki w budownictwie m/m również w USA.

Wtorek, 5 stycznia

Sesję wtorkową rozpoczniemy od danych z hiszpańskiego rynku pracy, które pojawią się o godzinie 09:00. Jednym z najistotniejszych odczytów sesji będzie jednak inflacja CPI dla strefy EUR. O ile wynik bazowy r/r ma utrzymać się na niezmienionych poziomach, to w przypadku pełnej CPI prognozowane są wzrosty z 0,2% do 0,3%.

W trakcie sesji amerykańskiej brak istotniejszych odczytów, oprócz dwóch aukcji papierów wartościowych.

Środa, 6 stycznia

W Polsce, podobnie jak w szeregu innych państw europejskich – Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Finlandii, Austrii, Słowacji i Szwecji – obchodzony będzie Dzień Objawienia Pańskiego, czy też po prostu Święto Trzech Króli. W tym czasie instytucje finansowe oraz banki w tych krajach nie będą funkcjonowały.

Najważniejsze giełdy na świecie działają jednak bez zmian, a Markit normalnie opublikuje wyniki PMI usługowego dla poszczególnych państw europejskich (od 09:00 do 12:00). Następnie o 09:55 poznamy raport z niemieckiego rynku pracy – stopa bezrobocia powinna utrzymać się na poziomie 6,3%.

Środa przyniesie również sporo danych z Ameryki, agenda prezentuje się następująco:

 • 14:15 – USA – zmiana zatrudnienia ADP
 • 14:30 – USA – bilans handlowy
 • 14:30 – Kanada – import oraz eksport
 • 15:45 – USA – PMI usługowe według Markit
 • 16:00 – USA – PMI pozaprzemysłowe według ISM
 • 20:00 – USA – protokoły z posiedzenia FOMC
s
Porównanie realnego PKB, PMI przemysłowego i pozaprzemysłowego Stanów Zjednoczonych

FOMC minutes powinny zasugerować stopniowe tempo podwyżek stóp procentowych na przestrzeni 2016 roku. Rynki zastanawiają się cały czas ile podwyżek czeka nas w kolejnych miesiącach i jak na razie konsensus wskazuje na jedną w przeciągu kwartału.

Czwartek, 7 stycznia

Czwartkową sesje rozpoczniemy od publikacji bilansu handlowego oraz pozwoleń na budowę już o 01:30 w nocy w Australii. Europejscy traderzy powinni ustawić budziki natomiast na 07:45 gdyż wtedy poznamy poziom stopy bezrobocia w Szwajcarii (3,4%).

7 stycznia przyniesie ze sobą sporo publikacji makroekonomicznych, większość nie będzie miała jednak większego wpływu na rynek, dlatego nie warto o nich wspominać. Inwestorzy powinni skupić się głównie na danych europejskich z 11:00, kiedy poznamy stopę bezrobocia, sprzedaż detaliczną oraz wyniki sondaży oceniających klimat gospodarczy w strefie euro.

Najważniejsze wydarzenie dnia to niewątpliwie publikacja protokołów Europejskiego Banku Centralnego o 13:30 oraz wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych (14:30). Minutes ECB dotyczyć będą spotkania, podczas którego Mario Draghi i spółka zdecydował się na poszerzenie w czasie programu QE oraz ciął stopę depozytową. Protokoły powinny być więc pilnie śledzone.

Piątek, 8 stycznia

 • Ostatnia sesja pierwszego tygodnia handlowego w 2016 roku upłynie pod hasłem NFP – czyli zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym. Zanim jednak do tego dojdzie, po drodze kilka innych ciekawych publikacji makro:
 • 08:00 – Niemcy – produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, bilans handlowy
 • 09:15 – Szwajcaria – CPI, poziom zatrudnienia (w mln)
 • 14:30 – Kanada – stopa bezrobocia, poziom partycypacji, zmiana zatrudnienia netto
 • 14:30 – USA – NFP, stopa bezrobocia, średnie zarobki godzinowe, stopa partycypacji

NFP w grudniu plasowało się na poziomie 211 tysięcy, zdecydowanie przewyższając oczekiwania analityków. Stopa bezrobocia także cały czas opada zbliżając się do poziomu pełnego zatrudnienia. Amerykańskim politykom zależałoby na utrzymaniu takiego stanu rzeczy, gdyż pozwoli to na sprawne prowadzenie polityki podwyżek stóp procentowych.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here