Naga Marketskomentarz_makroMiniony tydzień nie był przesadnie przepełniony publikacjami makroekonomicznymi, jednak w ciągu ostatnich dni kilka wydarzeń zasłużyło na krótką wzmiankę. Przed nami kolejny, trzeci już tydzień kwietnia. Co nas czeka na rynku? O tym – w dzisiejszym komentarzu makroekonomicznym.


Drugi tydzień kwietnia przyniósł generalne umocnienie się, przebywającego pod presją sprzedających, amerykańskiego dolara. Jednak brak dużej ilości pozytywnych danych z tamtej gospodarki stawia przyszłe wzrosty USD pod znakiem zapytania.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy wyniki amerykańskiej sprzedaży detalicznej oraz jej bazowego wskaźnika. Obie publikacje zawiodły inwestorów, jednak nie na tyle, aby dolar odnotował większe osłabienie.

Miniony tydzień to również decyzje dwóch banków centralnych – Bank of England oraz Bank of Canada. Oba podmioty nie zdecydowały się na zmiany swojej polityki monetarnej co nie przeszło bez echa na rynku. Nieco więcej informacji znaleźć można w artykułach poświęconych obu wydarzeniom.

Dowiedzieliśmy się również, że być może chiński kryzys kończy się zanim na dobre zdążył się rozpocząć. Wyniki PKB Chin zadowalają inwestorów, co wyraziło się w nieco większych wzrostach giełdowych indeksów w regionie i ogólnoświatowej poprawie sentymentów.

Ostatni weekend był też niezwykle ważny dla wszystkich inwestujących w ropę naftową. W Doha, w Katarze spotkali się przedstawiciele producentów ropy naftowej zrzeszonych w grupie OPEC oraz te kraje, które do organizacji nie należą. Rozmowy dotyczyły zamrożenia poziomu wydobycia ropy naftowej, jednak jak dowiedzieliśmy się w niedzielny wieczór – zakończyły się one fiaskiem.

Brak porozumienia pomiędzy krajami odpowiedzialnymi za prawie 75% światowego wydobycia jest wybitnie niedźwiedzim sygnałem dla tego surowca. Przez ostatnie dni ropa zyskiwała w nadziei na pozytywny wynik rozmów. Obecnie obserwujemy ogromną, niemal 5% lukę na otwarciu notowań:

OILBRNTH4Pewnym pozytywem jest natomiast nocna publikacja nowozelandzkiego CPI – indeks w pierwszym kwartale 2016 wzrósł o 0,2% (prognoza 0,1%) k/k. Ujęcie roczne zgodne z rynkowymi przewidywaniami na poziomie 0,4%. NZD/USD po domknięciu luki spadkowej ponownie zaczyna zniżkować:

NZDUSDH4

Na co jeszcze czekamy?

W tym tygodniu również pojawią się te najważniejsze dane dla rynku walutowego – decyzje w sprawie wysokości stóp procentowych. Zanim to jednak nastąpi kolejne dni umilą nam wystąpienia członków banków centralnych oraz dane, które bezpośrednio wpływać będą na decyzje dotyczące polityki monetarnej.

Poniedziałek, 18 kwietnia

Jak zwykle, tydzień rozpocznie się niezwykle leniwie. Dane z Nowej Zelandii to praktycznie jedyna warta uwagi publikacja w tym dniu.

Dopiero o 14:30 William Dudley, szef oddziału Fed w Nowym Jorku wygłosi słowo wstępne podczas otwarcia konferencji w Nowym Jorku. Kolejnym i ostatnim wartym wzmianki wydarzeniem będzie wystąpienie szefa oddziału Fed w Minnesocie Neela Kashkariego, któryweźmie udział w spotkaniu zorganizowanym przez Minnesota Chamber of Commerce, w Minneapolis.

Wtorek, 19 kwietnia

Dzień rozpocznie inny członek FOMC, Eric Rosengren, szef oddziału Fed w Bostonie, który wygłosi wykład na Uniwersytecie Stanowym Connecticut, w New Britain o godzinie 1:00 polskiego czasu. O 11:00 poznamy wyniki raportu ZEW dotyczącego sentymentu gospodarczego w Niemczech oraz krajach strefy euro.

Na godzinę 14:30 zaplanowano publikację raportu dotyczącego liczby wydanych pozwoleń na budowę w Stanach natomiast  godzinę później, gubernator Banku Australii, Glenn Stevens wystąpi na konferencji Credit Suisse 2016, w Nowym Jorku.

O 16:35 przed Komisją ds. Gospodarczych Izby Lordów, w Londynie wystąpi Mark Carney, gubernator Bank of England. Natomiast równo o 17:00 Stephen Poloz, prezes Banku Kanady oraz jego zastępca Carolyn Wilkins, wystąpią przed Komisją ds. Finansowych Izby Gmin, w Ottawie.

Środa, 20 kwietnia

Po nocnych publikacjach związanych z bilansem handlowym Japonii (01:50), czekać na nas będą dane z Niemiec (PPI zaplanowane na 8:00) oraz Wielkiej Brytanii (stopa bezrobocia, indeks średnich zarobków, zmiana zatrudnienia zaplanowane na 10:30).

O 16:00 dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, natomiast już półgodziny później ważne (zwłaszcza z punktu widzenia Doha) dane dotyczące amerykańskich zapasów ropy naftowej.

Czwartek, 21 kwietnia

Czwartek należeć będzie do Europejskiego Banku Centralnego. Jednak tuż przed tym, zaplanowane zostały dane dotyczące brytyjskiej sprzedaży detalicznej (godzina 10:30). Punktem kulminacyjnym dnia będzie natomiast decyzja EBC w sprawie kształtu polityki monetarnej krajów strefy euro. Publikacja ustaleń członków EBC o 13:45.

O 14:30 opublikowany zostanie indeks Philadelphia Fed Manufacturing, jednak uwagę inwestorów skupi na sobie Mario Draghi, który w tym samym czasie rozpocznie swoją konferencję prasową. Kwadrans od rozpoczęcia konferencji planowana jest publikacja nowej stopy depozytowej. Rynek nie prognozuje zmian w tym zakresie, więc sama stopa powinna pozostać na niezmienionym poziomie -0,4%.

Piątek, 22 kwietnia

Piątek również nie powinien być spokojnym dniem handlowym, jednak nie oczekuje się po tym dniu wielkich niespodzianek. Głównym wydarzeniem dnia będzie spotkanie Eurogrupy oraz publikacje PMI z gospodarek Niemiec, Francji i zbiorczo z wszystkich krajów strefy euro. Godzina 14:30 to już seria publikacji z Kanady – CPI, sprzedaż detaliczna oraz ich bazowe wskaźniki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here