Naga Marketskomentarz_makroWczorajsza wyprzedaż brytyjskiego funta prawdopodobnie była jedynie preludium do dalszych spadków GBP na fali prawdopodobnego Brexitu – twierdzą analitycy ANZ. Polityczna niepewność tak bardzo szkodząca wycenie szterlinga potrwa jeszcze do czerwca tego roku. Znacznie wcześniej, bo w marcu, decyzję dotyczącą kształtu polityki monetarnej podejmą członkowie EBC. Czy powinniśmy się gotować na kolejne luzowanie ze strony Europejskiego Banku Centralnego?


Omówienie dnia wczorajszego zacznijmy przewrotnie – od Ameryki. Krótko przed 16:00 poznaliśmy indeks PMI w amerykańskim sektorze przemysłowym. Wartość 51,0 punktów minęła się z prognozami na poziomie 52,3. Reakcja rynku nie była jednak dramatyczna ponieważ wczorajszy raport był jedynie wstępnym, choć pokazał czego można się spodziewać po ostatecznej publikacji za luty.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ameryka ważna jest jeszcze z jednego powodu – Biały Dom opublikował wczoraj raport Prezydenta dotyczący gospodarki Stanów. Raport przyznaje, że świat zmaga się z spowolnieniem gospodarczym wskazując na Turcję oraz Arabię Saudyjską jako jedyne kraje, które spełniły prognozy MFW na 2015 rok. Z całością raportu można zapoznać się tutaj.

Poruszając temat spowolnienia przejdźmy do sposobów walki z nimi. Wczoraj członek EBC Erkki Liikanen stwierdził, że EBC jest gotowe do podjęcia działań w marcu. Zważając na fakt, że Liikanen należy do grona jastrzębi można podejrzewać, że najbliższe posiedzenie polityki monetarnej we Frankfurcie nad Menem nie będzie należeć do spokojnych. Z jednej strony mamy Liikanena, z drugiej natomiast twarde (i ostatnio słabsze) dane makroekonomiczne. Również niepokoje wokół europejskiego sektora bankowego zwiększają prawdopodobieństwo dalszych działań EBC zmierzających do zalania tanim pieniądzem rynku.

O godzinie 8:00 opublikowano raport dotyczący wzrostu PKB Niemiec. Dane okazały się zgodne z prognozami, zatem na rynku nie uświadczyliśmy większych zmian:

EURUSD.nddM30

Na co czekamy?

Poznaliśmy już wyniki niemieckiego PKB, czekamy zatem na raporty Ifo dotyczące niemieckiego biznesu które zostaną opublikowane już za godzinę. O 10:00 poznamy również polską stopę bezrobocia za styczeń, prognozy wskazują na niewielki sezonowy wzrost do 10,3%.

40730O 11:00 zacznie przemawiać Mark Carney, gubernator BoE. Poznamy również wyniki raportu inflacyjnego. Z kolei kwadrans po 12 swoją przemowę zacznie prezes SNB, Thomas Jordan.

Najważniejszymi wydarzeniami sesji amerykańskiej pozostają wskaźnik zaufania konsumentów wg Conference Board oraz raport dotyczący sprzedaży istniejących nieruchomości.

Proponowane analizy:

Jedna z głównych spółek naszego parkietu odnotowała wczoraj siódmą wzrostową sesję z rzędu, rosnąc o niespełna 4%. Tym samym, po okresie kilku tygodni wzrostów, cena dotarła do dość szerokiej strefy oporu…

kghmConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here