Naga MarketsPoranny komentarz makroPodsumowanie posiedzenia FOMC o godzinie 19:00 to najważniejsze wydarzenie sesji. FED nie zaplanował jednak konferencji prasowej, ani publikacji prognoz gospodarczych więc całe wydarzenie może przejść przez rynek bez echa. Inwestorzy nadal liczą na podwyżkę stóp w grudniu.


Co wydarzyło się wczoraj? UK i USA zawodzi

„Risk off” spycha notowania walut i surowców w dół. Negatywny ton widoczny jest na rynkach od wczoraj – europejskie indeksy traciły wczoraj około 1%, natomiast ropa znalazła się na dwumiesięcznych dołkach. W dół również S&P500, tutaj jednak deprecjacja była dosyć płaska (-0.26%).

Wczorajsze dane dotyczące brytyjskiego produktu krajowego brutto na poziomie 0,5% kw/kw w trzecim kwartalne wyraźnie poniżej oczekiwań oraz tempa z drugiego kwartału. Jak na razie silny rynek pracy jest jednak zdecydowanie ważniejsze dla Banku Anglii, w związku z tym rynki nadal wierzą w podwyżkę stóp w pierwszym kwartale 2016r.

Wtorkowa sesja przyniosła również serię istotnych publikacji z rynku amerykańskiego. Najpierw poznaliśmy zamówienia na dobra trwałego użytku – wypadły delikatnie gorzej od oczekiwań, nie spowodowało to jednak zmiany prognoz co do PKB w Q3. Słabiej od prognoz wypadł również wskaźnik zaufania konsumentów – wartości nadal pokrywają się z wysoką dynamiką wzrostu wydatków personalnych.

Dane publikowane do tej pory – Japonia i Niemcy

W nocy  – o godzinie 00:50 – poznaliśmy wyniki handlu detalicznego w Kraju Kwitnącej Wiśni. Wskaźnik r/r na poziomie -0.2% (prognoza 0.4%, poprzednio 0,8%). Pomimo silnych spadków, na japońskim jenie nie widzieliśmy wyraźniejszych ruchów.

Następnie o godzinie 01:30 szereg publikacji australijskiego CPI – wyniki podawane przez krajowe biuro statystyczne jak i przez sam Bank Rezerw Australii poniżej prognoz. CPI r/r na poziomie 1.5% (prognoza 1.7%), natomiast kw/kw na 0.5% (prognoza 0.6%).

Europejski poranek przyniósł jak na razie wyniki niemieckiego indeksu cen importowych (r/r -4.0%, prognoza -3.5%, poprzednio -3.1%) oraz sondaż zaufania konsumentów Gfk (9.40 zgodnie z prognozami, poprzednio 9.60).

Co czeka nas dzisiaj? Posiedzenie FOMC

35388Kolejne istotne dane pojawią się dopiero o godzinie 13:30 (bilans handlowy dóbr USA). Rynki skupią się jednak na godzinie 19:00 kiedy zaprezentowana zostanie decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. W agendzie zabrakło miejsca na publikację prognoz gospodarczych i konferencję prasową w związku z czym rynki nie spodziewają się żadnych niespodzianek. Dolar może jednak pozycjonować się pod wieczorne podsumowanie posiedzenia. Rynki nadal wyceniają podwyżkę stóp procentowych w grudniu. Więcej na temat trwającego od wczoraj posiedzenia Rezerwy Federalnej pisał Krzysztof Wiwatowski.

DpxTFZy
Kiedy FED podejmie działania w związku z podwyżką stóp?

Na zakończenie dnia jeszcze jeden bank centralny, a mianowicie RBNZ. Nowa Zelandia opublikuje oświadczenie polityki pieniężnej o godzinie 21:00 razem z decyzją dot. stóp procentowych (konsensus 2.75%).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here