Naga MarketsPoranny komentarz makroPosiedzenie Banku Anglii, protokoły Europejskiego Banku Centralnego oraz wyniki sprzedaży detalicznej w USA. Właśnie tymi publikacjami żył będzie rynek w rozpoczynającym się tygodniu. Sporo uwagi przyciągną również spadki na chińskiej giełdzie oraz osunięcia rynku ropy.


Rynki kończyły miniony tydzień pod szyldem risk off – indeks S&P500 tracił ponad 1% pomimo silnych danych makroekonomicznych. Początek obecnego tygodnia również nie nastraja pozytywnie, gdyż chińskie akcje znowu się osuwają, a ceny ropy powracają pod poziom 33USD/baryłka, tracąc jedynie w tym roku 15% (po 11 dniach).

Te artykuły również Cię zainteresują
Kolejny silny raport z amerykańskiego rynku pracy uświadomił wszystkim, że recesja nie grozi USA w najbliższym czasie. Pełne zatrudnienie powinno zostać osiągnięte w połowie bieżącego roku. Prognozy mówiące o podwyżce stóp Rezerwy Federalnej w marcu są jednak cały czas niepewne.

Historyczne wartości NFP
Historyczne wartości NFP

Jako, że rozpoczynamy nowy tydzień, poniżej zaprezentowaliśmy krótkie podsumowanie najważniejszych danych makroekonomicznych, które czekają nas w kolejnych dniach sesyjnych. Jednocześnie zapraszamy do wzięcia udziału w webinarze, który poprowadzi redaktor naczelny Comparic.pl – Marcin Wenus. Będzie opowiadał o swojej strategii handlowej i prezentował zagrania na żywo (zapisy pod linkiem).

Poniedziałek, 11 stycznia

Japońskie parkiety dzisiaj nie działają, w związku z świętem „Wejścia w dorosłość”. W tym dniu obywatele Państwa Kwitnącej Wiśni celebrują moment osiągnięcia pełnoletności przez swoich bliskich, krewnych oraz znajomych.

Jeżeli chodzi natomiast o sam kalendarz makroekonomiczny, to poniedziałkowa sesja powinna upłynąć dosyć spokojnie. Jedyne dane jakie będziemy śledzili to:

 • 14:15 – Kanada – budowa nowych domów
 • 16:00 – USA – kondycja rynku pracy
 • 16:30 – Kanada – sondaż prognoz biznesowych Banku Kanady

Wtorek, 12 stycznia

Sesja wtorkowa przyniesie ze sobą między innymi wyniki rachunku bieżącego w Japonii (00:50) oraz rezultaty podaży pieniądza M2 w Chinach (03:00).

W trakcie handlu europejskiego w kalendarz spojrzymy dopiero o 10:30 – właśnie wtedy z UK napłyną dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz wytwórczej. Godzinę później na mównicy pojawi się natomiast Haruhiko Kuroda z Banku Japonii oraz Stanley Fischer z Rezerwy Federalnej.

Po drugiej stronie oceanu również spokój. Uwagę warto zwrócić jedynie na dostawy przemysłowe Kanady o 14:30 oraz prognozy PKB według NIESR dla UK, które zostaną opublikowane dopiero o 16:00.

Środa, 13 stycznia

Środowa noc będzie niezwykle istotna ze względu na dane dotyczące chińskiego bilansu handlowego. Analitycy spodziewają się osunięć kolejny miesiąc z rzędu – dynamika eksportu ma spaść do -8%, natomiast importu do -11.5%.

Jeżeli chodzi o kolejne godzin handlu to agenda publikacji makro prezentuje się następująco:

 • 08:45 – Francja – inflacja z wykluczeniem tytoniu oraz finalny odczyt CPI
 • 09:00 – ECB – posiedzenie banku (bez decyzji monetarnych)
 • 11:00 – Strefa euro – produkcja przemysłowa
 • 16:30 – USA – zmiana zapasów ropy
 • 17:15 – UK – wystąpienie Marka Carneya z BoE
 • 20:00 – USA – miesięczne oświadczenie budżetowe
 • 20:00 – USA – Beżowa Książka

Czwartek, 14 stycznia

Inwestorzy liczący na większe emocje będą musieli poczekać co najmniej do czwartku. Dopiero 14 stycznia bowiem kalendarz makroekonomiczny zaczyna wyglądać bardziej zachęcająco. Miejsce będzie miało nie tylko posiedzenie Eurogrupy (przedstawicieli ministerstw finansów państw tworzących unię monetarną), ale również publikacja raportu z australijskiego rynku pracy, gdzie po bardzo dobrych wynikach zeszło miesięcznych spodziewany jest wzrost stopy bezrobocia z 5.8% do 5.9%.

O godzinie 13:00 uwaga rynku skupi się na Wielkiej Brytanii oraz na decyzji w sprawie stóp procentowych. Chociaż nikt nie wierzy obecnie w jakiekolwiek działania normalizacyjne (główna stopa zostanie utrzymana na poziomie 0.5%), to rozkład głosów 9 członków MPC może wygenerować byczy/niedźwiedzi sygnał rynkowy. Obecnie analitycy zakładają jeden głos za podwyżką stóp oraz 8 za utrzymaniem obecnej polityki pieniężnej.

Czwartek będzie również dniem publikacji protokołów z grudniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. ECB niewątpliwie zawiodło oczekiwania inwestorów i „dostarczyło” mniej niż wyceniał rynek. Minutki z pewnością udzielą więcej odpowiedzi na pytanie dlaczego tak się stało.

Pozostałe dane czwartkowe:

 • 14:30 – USA – indeks cen eksportowych i importowych, wnioski o zasiłki dla bezrobotnych. ,wystąpienie Bullarda z FED
 • 14:30 – Kanada – indeks cenowy nowych nieruchomości
 • 16:30 – USA – zapasy gazu ziemnego

Piątek, 15 stycznia

Sesja piątkowa upłynie pod dyktando publikacji amerykańskich wyników sprzedaży detalicznej. W nocy, jak i rano brak istotniejszych odczytów, w kalendarz spojrzymy więc dopiero o godzinie 14:30. Właśnie wtedy amerykańskie Biuro Cenzusowe poda wyniki sprzedaży detalicznej m/m oraz sprzedaży detalicznej m/m z wykluczeniem sprzedaży samochodów. W obu przypadkach spodziewany jest spadek dynamiki o 0.2p.p., kolejno do 0.0% oraz 0.2%.

Na zakończenie tygodnia jeszcze produkcja przemysłowa m/m o 15:15 oraz indeks sentymentu konsumentów według Uniwersytetu Michigan (16:00) – prognozy wskazują na delikatne wzrosty z 92.60 do 93.00.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here