Naga Marketskomentarz_makroMiniony tydzień nie należał do najlepszych dla inwestujących w dolara – wartość zielonego znacząco spadła pod koniec tygodnia (EUR/USD +1,11%, USD/JPY – 1,99%, GBP/USD +0,77%, USD/CAD – 1,66%) choć należy pamiętać, że zmienność w ciągu dni handlowych była jeszcze większa. Za wszystkim stały oczywiście banki centralne (początkowo BoJ, następnie Fed i BoE), których decyzje i prognozy znacząco odbiły się w wycenach walut. Co czeka nas w tym tygodniu?


O decyzjach poszczególnych banków centralnych pisałem codziennie w komentarzach makroekonomicznych, ale do najważniejszych można uznać tę podjętą przez Bank of Japan oraz amerykańską Rezerwę Federalną. Gubernator BoJ, Haruhiko Kuroda nie podjął się dalszego luzowania– czym zawiódł rynki kasowe, oczekujących dalszego wpływu japońskiej gotówki na giełdowy parkiet. Reakcja jena była dosyć optymistyczna – JPY przez cały ubiegły tydzień zyskiwał na wartości, choć ekonomiści dostrzegają w tych wzrostach sporą rolę zapotrzebowania japońskich firm na gotówkę. Powodem ma być zbliżający się koniec roku fiskalnego i chęć przedsiębiorców na zwiększenie potrzebnych inwestycji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednak najważniejszą publikacją ubiegłego tygodnia były niewątpliwie amerykańskie kropki, które, cóż na to poradzić, zawiodły rynek. W tym momencie w grę wchodzą już jedynie dwie podwyżki stóp w Ameryce, jednak wydaje się, że wszyscy skupili się na gorszych prognozach dotyczących rozwoju amerykańskiej gospodarki. Efektem tego EUR/USD na krótko powróciło powyżej poziomu 1,1300, jednak presja sprzedających w tych okolicach okazał się zbyt silny:

Dolar nabiera sił po zeszłotygodniowej wyprzedaży. Jak daleko skoryguje EUR/USD?
Dolar nabiera sił po zeszłotygodniowej wyprzedaży. Jak daleko skoryguje EUR/USD?

Na co czekamy w tym tygodniu?

Poniedziałek, 21 marca

Poniedziałek, jak zwykle to bywa, będzie dosyć spokojnym dniem jeśli chodzi o publikacje makroekonomiczne. Czekać jedynie możemy na zaplanowany na godzinę 15:00 raport z USA dotyczący wielkości sprzedaży już istniejących domów. Dla bardziej żądnych wiedzy ciekawostką okaże się przemówienie członka Fed, Dennisa Lockharta, który w Rotary Club of Savannah będzie komentował obecną politykę monetarną Rezerwy oraz kondycję amerykańskiej gospodarki. Całość zaplanowana na godzinę 17:40.

Dzisiejszy dzień ważny będzie również dla inwestujących na naszym krajowym rynku papierów wartościowych. Dla wielu spółek 21 marca jest ostatnim możliwym dniem publikacji raportu rocznego. Dziś swoje wyniki upubliczni m. in. Bogdanka, BOŚ, Ciech czy Enea.

Kupuj lub graj na spadki cen akcji polskich spółek z pomocą HFT Brokers. Sprawdź szczegóły rachunku…

Wtorek, 22 marca

Nocne przemówienie prezesa RBA, Glenna Stevensa (1:30) poprzedzać będzie poranne publikacje z gospodarki Niemiec. O 9:30 poznamy bowiem raporty dotyczące PMI dla usług i przemysłu (dane wstępne za marzec), a także wskaźnik nastrojów biznesowych Ifo. O godzinie 10:00 opublikowany zostanie wskaźnik PMI dla usług oraz zbiorczy PMI wg Markit dla strefy euro – podobnie jak w przypadku Niemiec, będą to wskaźniki wstępne za marzec.

O 10:30 szereg danych z Wielkiej Brytanii z których najważniejszym okaże się indeks CPI (luty). O godzinie 11:00 niemieckie ZEW opublikuje indeks bieżących warunków gospodarczych oraz raport dotyczący nastroju ekonomicznego w Niemczech. Sesja amerykańska nadzwyczaj cicha – jedynymi wartymi uwagi publikacjami w trakcie dnia będą wstępne PMI dla przemysłu oraz raport API.

Środa, 23 marca

Dzień rozpocznie członek FOMC, Patrick Harker, który na Uniwersytecie w Nowym Jorku będzie przemawiał nt. roli polityki monetarnej w amerykańskiej gospodarce. Pół godziny później agencja Reuters opublikuje swoje prognozy raportu Tankan i… to by było na tyle jeśli chodzi o cały ranek i przedpołudnie. Dla nas ważną publikacją może okazać się również polski raport dotyczący stopy bezrobocia w naszym kraju (godzina 10:00).

Jeśli chodzi o sesję amerykańską to najważniejszymi publikacjami pozostaną raporty dotyczące sprzedaży nowych nieruchomości oraz zapasów ropy naftowej.

Ropa koryguje czy powraca do trendu wzrostowego? W ocenie sytuacji pomogą zaplanowane na ten tydzień raporty dotyczące zapasów tego surowca.
Ropa koryguje czy powraca do trendu wzrostowego? W ocenie sytuacji pomogą zaplanowane na ten tydzień raporty dotyczące zapasów tego surowca.

Czwartek, 24 marca 

Wielki Czwartek to czas, w którym niektóre gospodarki powoli wygaszają swoje publikacje – tak dzieje się choćby z mocno katolickim Meksykiem.

Jeśli chodzi o Europę, to najważniejszymi publikacjami w dniu pozostaną niemieckie raporty cen importowych oraz klimatu konsumpcyjnego wg GfK (godzina 8:00), biuletyn ekonomiczny EBC (godz. 10:00) a także brytyjskie dane dotyczące wielkości sprzedaży detalicznej w lutym (godzina 10:30).

Sesja amerykańska zostanie rozpoczęta przez Jamesa Bullarda wygłaszającego przemowę na temat polityki monetarnej i gospodarki Stanów podczas spotkania zorganizowanego przez New York Association for Business Economics, w Nowym Jorku. O 13:30 poznamy również wartość bazową zamówień na środki trwałe złożonych w lutym oraz wstępne dane dotyczące PMI dla usług w marcu.

Piątek, 25 marca

W Wielki Piątek szereg państw odgórnie wprowadziło dzień wolny od pracy, zatem publikacji makroekonomicznych będzie jak na lekarstwo.

Jedynymi wartymi uwagi będą japońskie raporty dotyczące CPI (00:30) oraz amerykańska publikacja dotycząca zmiany wartości PKB w czwartym kwartale 2015 roku (13:30). Razem z danymi dotyczącymi PKB poznamy również wartość deflatora PKB pokazującego finalną wartość dóbr i usług wytworzonych na terenie danej gospodarki w ciągu określonego czasu.

Proponowane analizy:

Spółka zyskała podczas ubiegło piątkowej sesji 4,4% przy dość dobrych obrotach. Tym samym naruszony został wierzchołek z końca ubiegłego roku. Jest to więc już kolejne udane odbicie od wsparcia w rejonie 10,70 zł. Jeżeli lokalny opór przy 12,65 zł zostanie przełamany to niebawem powinno dojść do ataku na maksimum trendu wzrostowego… Czytaj dalejConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here