Naga Marketskomentarz_makroWe wtorek przez cały glob przetoczyła się fala wyprzedaży. Traciły indeksy w Azji, Europie oraz obu Amerykach. Na naszym kontynencie do liderów spadków należały parkiety w Milanie, Warszawie i Madrycie. Niemiecki DAX zakończył dzień 2,63% pod kreską. Wczorajszą iskrą dla rynków okazała się Christine Lagarde, przewodnicząca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która stwierdziła, że obecne tempo  wzrostu globalnego PKB jest zbyt wolne, a Chiny nadal pozostają największym czynnikiem ryzyka dla światowego rynku finansowego. Co jeszcze wydarzyło się wczoraj? Na co czekamy dziś?


Wczorajszy poranek zaczęliśmy od serii publikacji europejskich indeksów PMI, z czego te najważniejsze – niemiecki oraz przygotowany przez Eurostat – wypadły gorzej od prognoz. EUR przed spadkami uratowały nieco lepsze wiadomości dotyczące wielkości sprzedaży detalicznej w strefie euro. EUR/USD przez cały wczorajszy dzień pozostawało w konsolidacji po raz trzeci z rzędu formując świecę o długich cieniach i krótkim korpusie:

Te artykuły również Cię zainteresują


Fed nieco bardziej „jastrzębi”EURUSDDailyPo południu poznaliśmy wyliczenia amerykańskiego PMI wg Markit oraz ISM. Pomimo lepszych od prognozowanych odczytów PMI, EUR/USD dość gwałtownie wybiło w górę, prawdopodobnie za sprawą nieco słabszego przyrostu miejsc pracy za sprawą turystyki (JOLTS).

Wczorajszy wieczór był ciekawy zwłaszcza dla inwestujących w ropę naftową. O godzinie 22:35 publicznym stał się raport API wskazujący na ilość ropy naftowej w amerykańskich magazynach. Spory spadek (-4,9 mln baryłek) odnotowany przez API spowodował, że ropa WTI po raz pierwszy od 9 dni odnotowała wzrostową sesję:

OILWTIDailyW nocy opublikowano również chiński indeks PMI Caixin. Wyniki raportu okazały się lepsze od oczekiwań (52,2 wobec prognozowanych 51,4). Parkiet w Szanghaju nie podszedł jednak optymistycznie do tych danych i pod koniec tamtejszej sesji główny indeks SSE traci 0,1%.

Na co dziś czekamy?

Punktualnie o 9 swoją przemowę powinien rozpocząć wiceprezes RBA, Christopher Kent. Oczekuje się, że podzieli się on swoim zdaniem na temat wczorajszej decyzji Banku w sprawie wysokości oficjalnej stopy kasowej Australii.

O 13:05 decyzję w sprawie wysokości stóp podejmie nasza polska Rada Polityki Pieniężnej – podobnie jak w przypadku RBA, rynkowy konsensus nie zakłada zmiany dotychczasowego poziomu referencyjnej stopy procentowej w naszym kraju.

USD/PLN w stabilnym trendzie spadkowym
USD/PLN w stabilnym trendzie spadkowym

O 16:00 opublikowany zostanie wskaźnik Ivey PMI. Prognozy dla kanadyjskiego indeksu wskazują na przyrost do poziomu 55 punktów (poprzednio 53,4). Pół godziny później cotygodniowy raport EIA na temat amerykańskich zapasów ropy naftowej.

invest

Na publikację dnia poczekać będziemy musieli do godziny 20:00. To wówczas udostępniony zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Pomimo faktu, że komentatorzy wątpią czy publikacja tego dokumentu cokolwiek zmieni w obecnym nastawieniu rynku do przyszłej ścieżki podwyżek stóp przez Fed, to nadal warto prześledzić ten tekst.

Śledź najważniejsze wydarzenia dnia razem z Comparic.pl – sprawdź nasz kanał Rynki na Żywo

Nieco wcześniej, o 18:20 swoim zdaniem na temat obecnej sytuacji gospodarki Stanów podzieli się członek FOMC, Loretta Mester.

Proponowane analizy:

W trwającym trendzie spadkowym jesteśmy świadkami dużej korekty wzrostowej, która dotarła do przyspieszonej linii trendu łączącej kilka poprzednich wierzchołków. Podaż zaczyna reagować na poziomie dołka z 11 marca czyli w strefie oporu okolic 1,32… Czytaj dalej

ucConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here