Naga MarketsPoranny komentarz makroWczoraj rynek przetrawił posiedzenia dwóch banków centralnych – BoC oraz RBNZ – dzisiaj inwestorów czeka natomiast podsumowanie posiedzenia Banku Anglii. W kalendarzu oprócz BoE oraz cotygodniowych publikacji wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA ciężko jest się doszukiwać istotniejszych publikacji danych makroekonomicznych.


Co wydarzyło się wczoraj? – Kanada i RBNZ według oczekiwań

Bank Rezerw Nowej Zelandii zdecydował się na cięcie stóp o 25 punktów bazowych do poziomu 2.75%. Zgodnie z założeniami przedstawiciele banku stwierdzili, że obniżenie stopy OCR (głównej stopy kasowej) ma miejsce w związku ze spowolnieniem gospodarczym oraz chęcią utrzymania średniej inflacji na ścieżce zmierzającej do celów w okolicach 2%. Biorąc pod uwagę reakcje rynkową oświadczenie polityki pieniężnej okazało się bardziej gołębie niż zakładano. RBNZ utrzymał ton sugerujący luzowanie w najbliższej przyszłości – stopa OCR powinna zostać jeszcze przynajmniej jeden raz obniżona w tym roku.

Bank Kanady również zgodnie z oczekiwaniami inwestorów – utrzymał stopę procentową na poziomie 0.50%. Zdaniem BoC cięcia o 25p.b. w styczniu oraz lipcu tego roku jak na razie przynoszą oczekiwanie efekty – w górę poszedł eksport oraz wydatki gospodarstw domowych. Z drugiej jednak strony niskie ceny ropy i innych walorów rynku towarowego będą nadal wywierały presję podażową. Jak na razie nie jest to istotny problem – neutralizują go czynniki pozytywne – jednak Bank Kanady nie wykluczył możliwości dalszego luzowania jeżeli pojawi się taka potrzeba.

Dane publikowane w nocy – silne spadki azjatyckich dostaw w przemyśle

O godzinie 01:50 Japonia opublikowała wyniki machinery orders m/m. Jak się okazuje prognozy bardzo silnie rozminęły się z rzeczywistością – prognozy podawały wzrosty o 3.7%, natomiast rzeczywisty odczyt uplasował się na poziomie -3.6%.

03:30 to wyniki CPI i PPI Kraju Środa. O ile inflacja konsumencka pozytywnie zaskoczyła (2.0% vs 1.8%), to po raz kolejnty zaobserwowano osunięcie indeksu cenowego producentów r/r (-5.9% vs 5.5% prognoza).

O tej samej godzinie dane z rynku pracy podawała również Australia. Tutaj stopa bezrobocia utrzymała się na niezmiennym poziomie (6.2%), jednak zwiększyła się liczba zatrudnionych (prognozowano, że o 5 tysięcy etatów, rzeczywiście natomiast o ponad 17 tysięcy).

Co czeka nas dzisiaj – protokoły Banku Anglii

Dzisiaj Bank Anglii wprowadza nową formę komunikacji z rynkiem. Oprócz publikacji protokołów z poprzedniego posiedzenia, dopiero dzisiaj upubliczni również oświadczenie dotyczące polityki pieniężnej. Rynki z ciekawością czekają jak taka zmiana wpłynie na komunikację BoE z rynkiem i czy przełoży się na silniejsze ruchy na walutach, indeksach i obligacjach. Inwestorzy nie spodziewają się zmian stóp procentowych (0.5%) oraz poziomu skupu aktywów (375 miliardów funtów). W przypadku głosowania nad stopami 8 członków najprawdopodobniej opowiedziało się za ich utrzymaniem na niezmiennym poziomie, wyłamał się tylko jeden jastrząb chcący podwyżek. Chociaż ton Banku Anglii powinien być bardzo zbliżony do tego z sierpnia, to Mark Carney i spółka mogą pozwolić sobie na trochę większa pewność siebie, co ostatecznie umocni GBP – szczególnie w stosunku do EUR.

Na zakończenie dzisiejszej sesji – przynajmniej pod kątem kalendarza makro – skupimy się na coczwartkowych odczytach wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz indeksie cen importu (14:30). Jeżeli chodzi o import price index to w skali miesięcznej zakładane są dalsze spadki (-1.6% prognoza vs -0.9% poprzednio). Spadki prognozowane są również w zakresie zasiłków – tutaj jest to jednak pozytywną informacją. Liczba wstępnych wniosków ma spaść z 282tysięcy do 275 tysięcy (kontynuowanych natomiast z 2,26mln do 2,25mln).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here