Naga MarketsCzwartkowy kalendarz makro wręcz pęka w szwach. Ogromna ilość informacji, w tym australijski raport o zatrudnieniu, dwa banki centralne (BoE i ECB), amerykańskie wnioski o zasiłki dla bezrobotnych i kanadyjskie pozwolenia na budowę. Czy powinniśmy spodziewać się dużej zmienności? Wszystko zależy od tego jak mocno zaskoczą nas Bank Anglii oraz Europejski Bank Centralny.

W nocy (03:30 poznaliśmy australijski raport z rynku pracy. Zmiana zatrudnienia mocno zawiodła – przy prognozie na poziomie 12 tysięcy i poprzednim odczycie 15.9 tys., wyniosłą -0.3 tysiąca. Niekorzystnie uplasowała się również stopa bezrobocia – zakładano 6.0% (poprzednio 6.0%), aktualny odczyt natomiast 0.4p.p. wyżej. Pary z AUD (w szczególności AUD/USD oraz EUR/AUD) zanotowały bardzo silne ruchy, które nadal są kontynuowane. AUD/USD spadło o 800pkt., natomiast EUR/AUD o ponad 1250 w górę.O godzinie 08:00 podano odczyty z niemieckiego rynku dotyczące produkcji przemysłowej w ujęciu miesięcznym (dostosowanej sezonowo). Publikacja zawiodła i przy prognozach na poziomie 1.3% (poprzednio -1.7%) wyniosła 0.3%. Na rynkach zauważalna była delikatna reakcja i osunięcie na parze walutowej euro do dolara amerykańskiego.

„Prawdziwa zabawa” zaczyna się jednak dopiero o godzinie 13:00 kiedy pierwszy z dzisiejszych banków centralnych – BoE – podejmie decyzję odnośnie poziomu skupu aktywów (konsensus i poprzednia wartość na poziomie 375 miliardów funtów) i swojej głównej stopy procentowej (konsensus zgodny z poprzednim poziomem 0.5%). Musimy jednak pamiętać, że BoE jest zdecydowanie „bliżej niż dalej” jeżeli chodzi o zacieśnianie swojej polityki. Rynek skupi się nie na samych danych, a bardziej na oświadczeniu – bardzo prawdopodobne, że GBP pójdzie w górę. Odwrotna sytuacja może mieć miejsce jedynie w przypadku gdy bank negatywnie zaskoczy i poinformuje o znacznym odłożeniu w czasie decyzji o podniesieniu stóp.

Kolejny w kolejce jest Europejski Bank Centralny (13:45 decyzja odnośnie stóp procentowych i 14:30 oświadczenie polityki monetarnej+ konferencja prasowa). Europejska gospodarka jest obecnie zbyt słaba, by wesprzeć jakiekolwiek zmiany. Możemy spodziewać się dalszych instrukcji wyprzedzających odnośnie luzowania co wpłynie negatywnie na euro. EUR/USD zostało ostatnio tak mocno zbite, że lepiej szukać okazji do sprzedaży po odbiciu niż gonić za ruchami w dół po publikacji danych.

W tym samym czasie publikowane są również kanadyjskie pozwolenia na budowę (m/m). Konsensus mówi o znacznym spadku w porównaniu z czerwcem (13.8%) do -2.0%. Każdy korzystniejszy odczyt wpłynie na umocnienie dolara kanadyjskiego.

To nie koniec ważnych informacji o 14:30. Po drugiej stronie basenu czekają nas jeszcze wnioski o zasiłki dla bezrobotnych. Prognoza 305 tysięcy, poprzedni odczyt 302 tysiące (w przypadku osób ubiegających się o zasiłek po raz pierwszy). Po publikacji NFP dzisiejsze odczyty initial jobless claims nie powinny mieć jednak większego wpływu na rynek.

Na koniec dnia pełnego ważnych informacji warto zwrócić uwagę na kanadyjskie PMI według Ivey (s.a.). Prognoza 53.00pkt., poprzedni odczyt 46.90pkt.

invest

Będzie się działo!Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here