Naga MarketsWczorajszy dzień stał pod znakiem PMI w usługach oraz Beżowej Księgi.

PMI w sektorze usługowym dla Włoch, Francji, Niemiec, oraz całej strefy euro zaskoczyły pozytywnie. PMI w usługach w UK znalazły się bardzo blisko poprzedniego odczytu (58.2 vs 58.3 prev). Sporym zaskoczeniem dla rynków mogła być także dynamika sprzedaży detalicznej w EMU. Wskaźnik ten wykazał wzrost o 1.3% wobec prognoz -0.2% i poprzedniego wyniku -0.4%.

PMI dla sektora poza-wytwórczego w USA rozczarowało wynikiem 51.6 wobec prognozy 53.8 i zbliża się gwałtownie do 50.0. Natomiast PMI w usługach wypadł na zielono wynikiem 53.3. Warto także podkreślić że zmiana zatrudnienia według ADP wyniosła 139k, co nie jest zbyt optymistycznym wynikiem.

Bank Kanady wydał wczoraj oświadczenie o dalszej polityce monetarnej utrzymując przy tym stopy procentowe na niezmienionym poziomie (nocna stopa 1.00%, bankowa stopa 1.25%, stopa depozytowa 0.75%). Bank w oświadczeniu zaznacza, że inflacja jest niska i taka pozostanie przez jakiś czas, to jednak czynniki, które mogą wpłynąć na jej wzrost stopniowo wzmacniają się.

Beżowa Księga Fed’u zawiera dwie istotne informacje: (1) aktywność w większości dystryktów rozwija się w umiarkowanym tempie oraz (2) osłabienie w zakresie sprzedaży detalicznej, sprzedaży nowych aut, aktywności wytwórczej, popytu na usługi, czy aktywności budowlanej w dużej mierze jest wynikiem bardzo ciężkich warunków pogodowych.

Dziś gwoździem programu będzie posiedzenie dwóch najważniejszych banków centralnych w Europie – ECB oraz BoE.

Polecam: BofA Merrill: EBC wstrzyma się z ważnymi decyzjami w tym tygodniu

Oraz: Goldman Sachs: Jak zachowa się EUR/USD po dzisiejszym posiedzeniu EBC?

Ogólnie dużo spekuluje się na temat możliwych działań ECB, których jest cały wachlarz, a z których wprowadzenia bank rezygnuje ze spotkania na spotkanie. Niektórzy ekonomiści przyjęli raczej za punkt wyjścia pytanie: “czy ECB uzna, że trzeba działać, czy jednak nie.”. Biorąc pod uwagę ostatnie dobre dane ze strefy euro oraz wypowiedzi prezesa Mario Draghiego, raczej nie będzie zdecydowanych działań. Może natomiast pojawić się nieco szczegółów odnośnie AQR zaplanowanego na ten rok. Oczekujemy także konkretyzacji / wzmocnienia instrukcji wyprzedzających.

BoE może okazać się dziś tzw. “nie-wydarzeniem”, jako że polityka BoE w ramach instrukcji wyprzedzających jest jasna i klarowna, a komitet MPC jest spójny w poglądach. Nie spodziewamy się niespodzianek ;).

W dniu dzisiejszym jeszcze trzy kwestie zwracają uwagę:

1) Australia opublikowała dziś w nocy dynamikę sprzedaży detalicznej oraz bilans handlowy na zaskakująco dobrych poziomach. Sprzedaż detaliczna urosła w ciągu miesiąca o 1.2% wobec prognozy 0.4%, natomiast bilans handlowy wyniósł +1’443 mln AUD wobec 100 mln AUD prognozowanych. Zestawiając te dane z wczorajszym PKB w kolorze zielonym (kw/kw: 0.8% vs. 0.7% exp. vs 0.6% prev; r/r 2.8% vs. 2.5% exp. vs 2.4% prev.) otrzymujemy bardzo optymistyczną synergię danych makro.

2) Niemieckie zamówienia w przemyśle, o godzinie 12:00 czasu polskiego. Nie powinny mieć wielkiego wpływu na spot z tego względu, że rynki będą czekały na ECB, jednak z pewnością warto rzucić okiem na tę wartość i zanotować ją na przyszłość.

3) Zamówienia w przemyśle  oraz tygodniowe wnioski o zasiłki w USA, a także PMI instytutu Ivey z Kanady.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here