Naga MarketsPoranny komentarz makroGiełdy zyskują we wczorajszej i nocnej sesji. Tablica z 9 głównymi indeksami giełdowymi z USA, Europy i Azji prezentuje się dziś na zielono. Nie są to spektakularne wzrosty, ale w dobrym zakresie 0.5% – 1.2%. Rosną prawie wszystkie sektory oprócz energetycznego i finansowego. Metale kontynuują przecenę, straciła też nieco ropa Brent. VIX utrzymuje się wokół spokojnego poziomu 13.00.

RBA bez zmian - pierwsze podwyżki stóp w Q2 2015?

Członek zarządu Banku Rezerw Australii opublikował artykuł, w którym podważa kilka dogmatów na temat sytuacji w Australii. Podkreśla m.in. że popularny jest pogląd, że Australia jest szczęśliwym krajem, który popada w tarapaty kiedy kończą się tłuste lata boomu w wydobyciu. Jednak boom  w górnictwie nie miał aż takiego wpływu na gospodarkę kraju, jak zakłada wiele opracowań i raportów, a Australijczycy nie stracili go. W większości dobra kondycja w przemyśle wydobywczym utrzymuje się. Długi ale ciekawy artykuł pana Johna Edwardsa tutaj.

Tymczasem gubernator Banku Rezerw Australii podkreślił, że największym zmartwieniem obecnie jest nagrzany rynek nieruchomości i finansowania kredytów hipotecznych. RBA rozważa wprowadzenie ograniczeń na tym rynku, podobnego rodzaju, jak w przypadku Banku Anglii, który wprowadził niedawno ograniczenia w obliczaniu zdolności kredytowej. Nie powinno to mieć większego wpływu na rynek walutowy.

Skoro już mowa o Banku Anglii, to jastrzębie zaczęły dochodzić do głosu, na razie tylko w prasie. Pan Nemat Shafik stwierdził w Yorkshire Post, że wzrost płac bez wzrostu produktywności może podnieść inflację i przyspieszyć podwyżkę stóp procentowych. Jednak dodał także, że problemy gospodarcze EMU są zagrożeniem, podobnie, jak zbyt wczesne podniesienie stóp procentowych. Pełny tekst wywiadu.

ECB.int
Mario Draghi | ECB.int

Mario Draghi powiedział w rozmowie radiowej, że spodziewa się umiarkowanego wzrostu gospodarczego w strefie euro w II połowie roku. Dodał też, że Europejski Bank Centralny jest zdeterminowany by walczyć z zagrożeniami dla średnioterminowych prognoz inflacji oraz że gotów jest użyć dodatkowych niekonwencjonalnych działań, jeśli będzie to konieczne. Odniósł się do zagrożeń dla gospodarki wynikających z sytuacji geopolitycznej, a w szczególności z działań Rosji. Jego zdaniem może to zaważyć na sentymencie konsumentów i przedsiębiorców. Dodatkowo brak reform strukturalnych w krajach EMU może zaważyć na kondycji firm. Jednak Mario Draghi nie spodziewa się deflacji w stylu japońskim, jego zdaniem sytuacja jest zupełnie inna.

rbnz.govt.nz
Graeme Wheeler | rbnz.govt.nz

Dziś w nocy wystąpił także gubernator Banku Rezerw Nowej Zelandii, który postraszył rynki interwencją RBNZ na kiwi uznając, że dolar nowozelandzki jest zbyt drogi w sposób nieuzasadniony w żaden sposób i tak wysoki kurs jest niemożliwy do utrzymania. Inwestorzy zareagowali silną wyprzedażą. Pełny tekst oświadczenia RBNZ o kursie NZD.

Dzisiaj rynki oczekują publikacji danych o podaży pieniądza w ECB – agregat M3, a także dynamika prywatnych długów. Zadłużenie sektora prywatnego maleje stopniowo od połowy 2012 roku.

Popołudniu odczyt zamówień na dobra trwałe, które w ubiegłym miesiącu odnotowały spektakularny wzrost o 22% dzięki 324 nowo zamówionym samolotom w Boeingu. Z uwagi na fakt, że odczyt szeroki często jest “ustawiany” przez Boeinga, inwestorzy skupiają się na odczycie bazowym (bez transportu). Tutaj spodziewamy się, a Credit Agricole, +0.6% wobec -0.7% miesiąc wcześniej.

Dziś o 14:40 wystąpi prezes Banku Anglii Mark Carney.

Los portalu Comparic zależy właśnie od Was, czytelników! Jeśli podoba Ci się to, co czytasz lub oglądasz, proszę udostępnij w formie postu na swoim koncie społecznościowym, żeby więcej ludzi mogło do nas trafić. Przyciski znajdują się pod artykułem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here