Naga MarketsWczorajszy dzień przyniósł trochę zaskakujących – względem oczekiwań analityków – odczytów.

1) PMI z Francji było miękkie podczas gdy chwilę później PMI z Niemiec i EMU przyszło lepsze od prognozowanego.

2) Protokoły Banku Anglii pokazały pewne rozwarstwienie poglądów członków komitetu na inflację i utrzymujący zastój w gospodarce. Zdaniem MPC oficjalna stopa bezrobocia spada z uwagi na dużą ilość osób podejmujących samozatrudnienie, co według komitetu nie jest tak dobre, jak mógłby sugerować wskaźnik. Podobnie ma się sytuacja w produkcji, gdzie słabe wyniki mogą ograniczać wzrost.

3) PMI oraz sprzedaż nowych domów w USA rozczarowały. O ile PMI wciąż jest pozytywny, mimo że poniżej prognoz, to sprzedaż nowych domów w marcu zanurkowała ku rozczarowaniu inwestorów.

4) Bank Rezerw Nowej Zelandii podniósł podstawową stopę procentową (OCR) o 25 punktów bazowych do 3.00%. Ponieważ wszyscy się tego spodziewali, uwaga skupiła się na oświadczeniu i ewentualnych odniesieniach do historycznie drogiej waluty. Ostatecznie stanęło na tym, że spadające ceny wyrobów mleczarskich wywrą nacisk na NZD i kurs ustabilizuje się lub wręcz zacznie spadać, zwłaszcza jeśli pogorszeniu warunków w handlu zagranicznym będzie sprzyjało ożywienie gospodarcze w USA. Jak podaje Bank of New Zealand w swojej nocie, bardzo prawdopodobne są dalsze podwyżki OCR w czerwcu i lipcu, choć obecnie analitycy BNZ popierają tezę o nadchodzącym osłabieniu NZD.

Dziś kalendarz jest wyraźnie lżejszy niż wczoraj. Do południa głównym przedmiotem zainteresowania będzie niemiecki IFO oraz wystąpienie prezesa ECB, Mario Draghi, próbujący przewidzieć, jak będzie wyglądała bankowość centralna w kolejnym 20-leciu.

“Oczekujemy, że niemieckie nastroje przedsiębiorców według IFO ustabilizują się na poziomie 110.7. Widzimy nieznaczną poprawę w sektorach wytwórczym oraz detalicznym, podczas gdy budownictwo i sprzedaż hurtowa prawdopodobnie zaciążą na indeksie.” – pisze Credit Agricole w porannej nocie.

Z uwagi na niekorzystne dla funta informacje z wczoraj, istotny może się okazać odczyt ankietowy na temat wolumenów sprzedaży u detalistów i hurtowników. Prognozowany jest wzrost z 13 do 18, mimo że wczoraj oczekiwania przedsiębiorców co do zamówień spadły drastycznie z 6 do -1.

W sesji US opublikowane zostaną tradycyjnie tygodniowe wnioski o zasiłki, które wyraźnie poprawiły się w ostatnich tygodniach, ale także zamówienia na dobra trwałe. Zwykle odczyt ten wywołuje więcej emocji, a tym razem prognozy są bardzo pozytywne: rdzeń +0.6% wobec +0.1% poprzednio, szeroki +2.1% wobec 2.2% poprzednio.

Credit Agricole okazuje się być jeszcze bardziej optymistyczny:

“Zamówienia na dobre trwałe prawdopodobnie wzrosły o 3.0% w marcu wzmocnione przez zamówienia w transporcie. Wyłączając transport (rdzeń) spodziewamy się wzrostu zamówień o 0.9%. Boeing otrzymał zamówienia na 163 nowe samoloty w marcu, w porównaniu z 89 w lutym. Również wskaźnik nowych zamówień w ankiecie wytwórców wg ISM wzrósł o 0.6 punktu do 55.1, wskazując na wzrost nowych zamówień w marcu. Poza transportem, produkcja dóbr trwałych wyglądała na mocną w raporcie o produkcji przemysłowej, sugerując umiarkowany wzrost w obrębie rdzenia nowych zamówień.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here