Naga MarketsWitam serdecznie w czwartek 23 stycznia i zapraszam na poranny komentarz makro.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wczoraj mieliśmy 3 ważne punkty w ciągu dnia.

Oświadczenie BoJ, w którym bank wstrzymał się z działaniami odnotowując poprawę w gospodarce, jak pisałem we wczorajszym komentarzu:

Narzędzia w ramach luzowania ilościowego pozostały bez zmian, natomiast dalsza część oświadczenia wskazuje na umiarkowaną poprawę w gospodarce, wzrost eksportu i poprawę na rynku pracy. Pełny tekst oświadczenia.

Kolejnym ważnym wydarzeniem były bardzo dobre dane z rynku pracy w UK. Wprawdzie ilość wniosków o zasiłki spadła mniej, niż zakładano, za to stopa bezrobocia stopniała o trzy oczka do poziomu 7.1% – konsensus wynosił 7.3%. Po tej wiadomości funt dostał skrzydeł, a Bank Anglii pospieszył z wyjaśnieniami, że nie ma potrzeby podwyższania stóp procentowych przy 7% progu. Stawia to pod znakiem zapytania dotychczasowe instrukcje wyprzedzające i wygląda na to, że oficjele BoE przerazili się tak dobrych odczytów.

USD/CAD po oświadczeniu Bank of Canada
USD/CAD 15-minut, opracowanie własne.
Kliknij by powiększyć!

Popołudniu Bank Kanady utrzymał politykę bez zmian, wyrażając zmartwienie inflacją. Pan Poloz na konferencji prasowej zasugerował możliwe obniżenie stóp procentowych, które tkwią na niezmienionym poziomie od przeszło 3 lat przy czym obecna wartość 1.00% stopy nocnej jest wynikiem podwyżki z 0.20%. To pokazuje, jak nisko mogą sięgnąć cięcia. Prezes BoC wyraził również zadowolenie poprawą sytuacji w USA, z którymi związana jest silnie gospodarka Kanady. Gospodarka Kanady urosła o 1.8% w 2013 roku. USD/CAD poszybował 170 pips z poziomów przed posiedzeniem.

Dziś w nocy PMI wytwórców z Chin (według HSBC) ześlizgnął się poniżej poziomu 50.0 co daje 1.0 punkt poniżej oczekiwań.

Do południa wrócimy na kontynent, gdzie czeka cała masa wskaźników z EMU:

– Niemcy, Francja oraz EMU publikują PMI z sektora wytwórczego i usługowego

– Hiszpania stopę bezrobocia

– EMU publikuje rachunek bieżący, który  wskazuje ciągły napływ dużej ilości kapitału do strefy EUR.

O 10:00 przemawiał będzie członek MPC, pan Paul Fisher. Być może odniesie się do wczorajszych danych z rynku pracy i instrukcji wyprzedzających BoE.

Popołudniu Kanada opublikuje sprzedaż detaliczną, natomiast USA standardowe tygodniowe wnioski o zasiłki, PMI wytwórców, który powolutku się rozpędza wskazując regularnie powyżej 50.0.

O 16:00 ujrzymy sprzedaż nowych domów, która słabnie z miesiąca na miesiąc od szczytu w 2013 roku na poziomie 5.48M.

W chwili pisania tego tekstu pojawiły się odczyty PMI z Francji. Lepsze od zakładanych, ale obydwa poniżej 49.0.

Bezrobocie w Hiszpanii wynosi natomiast 26.0%, tak jak się spodziewano, jednak jest to bardzo zła wiadomość dla tego kraju i tamtejszego sektora bankowego.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here