Naga MarketsWczorajsze posiedzenie FOMC, choć w główna część oświadczenia trafiła idealnie w zapowiedzi analityków, to zaskoczenie przyszło z nieoczekiwanej strony. Projekcje dotyczące możliwej ścieżki stóp procentowych uległy podwyższeniu o 0.25% w 2015 roku oraz 0.50% w 2016 roku. To sprawiło, że inwestorzy zaczęli gwałtownie kupować dolara i ten umocnił się znacząco do pozostałych walut.

Polecam: FOMC: zmniejszenie QE o 10 mld $, prognoza stopy FF w górę.

Zapis z konferencji w języku polskim oraz link do video: FOMC: skrót oświadczenia i konferencji Janet Yellen.

Dziś swego rodzaju dzień kaca po FOMC – wielu inwestorów prawdopodobnie da sobie trochę luzu na ponowną ocenę nowej sytuacji.

Z ważnych wydarzeń do południa mamy tylko posiedzenie narodowego banku Szwajcarii oraz wystąpienie prezesa BoJ, pana Kurody. Póki co zastanawiamy się, jaka będzie odpowiedź BoJ na podwyżkę podatku od sprzedaży zaplanowaną na kwiecień. Wiele jest obaw o powtórkę z 1997 roku, kiedy podwyżka podatków zbiegła się z zastojem gospodarczym zwanym często “straconą dekadą” w Japonii. Obecnie BoJ zarzeka się, że sytuacja jest inna niż w 1997 roku, a inflacja zmierza do celu. Ponadto bank deklaruje, że póki co nie zamierza rezygnować z agresywnego luzowania.

Popołudniu czekają nas tradycyjne wnioski o zasiłki z USA, ale też sprzedaż istniejących domów oraz indeks wytwórców w Filadelfii. Są to wciąż dane za luty, choć w odniesieniu do stycznia mogą wypaść dobrze. Wieczorem natomiast, o godzinie 21:00, Federal Reserve opublikuje wyniki stress-testu przeprowadzonego pod kątem ustawy Dodd-Frank. Raport będzie mówił, które banki przeszły test pozytywnie, które negatywnie oraz jakie nowe wymagania kapitałowe powinny zostać wprowadzone. Stress-testy mają na celu badanie ksiąg dużych banków pod kątem stabilności i niezawodności w obliczu hipotetycznej, trudnej sytuacji na rynku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here