Naga MarketsWczorajsze posiedzenie FOMC zaskoczyło w wielu inwestorów. Analitycy spodziewali się lekko jastrzębiego wydźwięku, które miała zrównoważyć Janet Yellen na konferencji prasowej. Tymczasem projekcje członków komitetu zakładają znacznie niższą dynamikę PKB w 2014 roku (ok. 2% zamiast 3%), a komentarze Janet Yellen były mocno gołębie – wzrost inflacji potraktowała jako szum i stwierdziła, że nie ma przeszkód by ultra niskie stopy procentowe pozostały takie przez dłuższy czas.Rynki natychmiast zareagowały wyprzedażą dolara do głównych walut i zakupami walut wyżej oprocentowanych.

Dziś kalendarz jest stosunkowo lekki.

Szwajcarski Bank Narodowy, który ogłosił swoją decyzję dotyczącą polityki monetarnej, jest pasywny. Obniżeniu uległy jedynie prognozy CPI, natomiast generalne ramy polityki SNB pozostają niezmienione.

Uwagę zwracają dane z Wielkiej Brytanii: dynamika sprzedaży detalicznej oraz oczekiwania przemysłu według CBI.  Sprzedaż detaliczna w UK rośnie wyraźnie od jakiegoś czasu i obecnie analitycy prognozują odreagowanie, jednak może ich spotkać podobny zawód, jak poprzednim razem, kiedy to zamiast ujemnego wyniku mieliśmy syte +1,3%. Z kolei wskaźnik CBI bardzo ładnie pokazał początek ożywienia gospodarczego w UK i warto obecnie śledzić go pod kątem utrzymania bądź ewentualnego zachwiania tempa gospodarczego na wyspach.

Popołudniu ze Stanów Zjednoczonych, oprócz tradycyjnych wniosków o zasiłki, nadejdą jeszcze wskaźniki wyprzedzające: indeks wytwórców z Philadelphia Fed  oraz wskaźnik wiodący Conference Board, który jest złożony z 10 wskaźników opisujących szeroko aktywność gospodarczą w USA. O ile wskaźnik wytwórców z Philadelphii wywołuje z reguły nieco emocji, to nie przekłada się zbyt dobrze na sytuację gospodarczą USA i nie odzwierciedla zbyt dobrze zawirowań w gospodarce – przykładowo w 3 kwartale 2013, kiedy były poważne problemy z administracją, notowaliśmy rekordowe poziomy, a kiedy dynamika PKB  biła rekordy w IV kwartale, wytwórcy z Filadelfii byli sceptyczni.

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here