Naga MarketsPoranny komentarz makroCzwartkowa sesja (17 września) upłynie pod dyktando posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), organu Rezerwy Federalnej (FED) odpowiedzialnego za kształtowanie polityki pieniężnej. W przeciągu dnia pojawi się jeszcze jednak kilka innych istotnych odczytów, na które warto zwrócić uwagę.

ZAPRASZAMY NA KANAŁ – RYNKI NA ŻYWO – ŚLEDZ Z NAMI POSIEDZENIE FOMC


 

Co wydarzyło się wczoraj? – ropa pod 50USD/baryłka

Notowania brent oil H4 | Kliknij, aby powiększyć
Notowania brent oil H4 | Kliknij, aby powiększyć

Pozytywne nastroje, które zdominowały rynek wczoraj, kontynuowane są dzisiejszego ranka. S&P500 zamykał się na poziomie +0.9%, dzięki czemu rynki azjatyckie również poruszały się po dodatniej stronie wykresu. W ślad za indeksami poszła ropa brent, której udało się praktycznie powrócić pod poziom 50USD/baryłka.

Publikacja amerykańskiego CPI pokryła się w większości z oczekiwaniami. Naszym zdaniem dane potwierdzają, że presja inflacyjna w USA narasta – pomimo silniejszego USD oraz niższych cen ropy. Jako, że inflacja jest pilnie obserwowana przez FED to wyraźne znaki silniejszych presji cenowych wspiera prognozy dotyczące podwyżek stóp – ciężko jednak stwierdzić, czy decyzja taka zapadnie już dzisiaj.

Dane publikowane w nocy – informacje z Japonii

Dzisiaj w nocy poznaliśmy szereg odczytów z Kraju Kwitnącej Wiśni – nie odcisnęły jednak silniejszego piętna na japońskim jenie. Bilans handlowy na poziomie -569 miliardów jenów (prognoza -541 miliardów, poprzednio -268 miliardów), inwestycje w zagraniczne obligacje na poziomie 514 miliardów JPY (vs 1120 miliardów miesiąc wcześniej).

Obecnie trwa wystąpienie Haruhuiko Kurody z Banku Japonii (konferencja rozpoczęła się o 08:35). Kuroda jak zwykle mówi dużo i jak zwykle o tym samym. Usłyszeliśmy między innymi, że spodziewa się dalszej, stopniowej odbudowy japońskiej gospodarki. Jego zdaniem luzowanie BoJ przynosi spodziewane efekty i będzie kontynuowane do osiągnięcia stabilnej inflacji na poziomie 2%.

Co czeka nas dzisiaj – FOMC, FOMC, FOMC!

Prognozy dot. ścieżki stóp procentowych w USA | Kliknij, aby powiększyć
Prognozy dot. ścieżki stóp procentowych w USA | Kliknij, aby powiększyć

W trakcie sesji porannej brak większej ilości istotnych odczytów. O 09:30 poznamy decyzję Szwajcarskiego Banku Narodowego w sprawie stóp procentowych (dodatkowo odbędzie się konferencja prasowa). Godzinę później dane dotyczące sprzedaży detalicznej w UK – będą miały jednak niskie znaczenie dla ruchów kursowych na rynku Forex.

O godzinie 14:30 przenosimy się na stałe do USA i po drugiej stronie oceanu zostaniemy aż do 21:00. Agenda publikacji dotyczących dolara amerykańskiego jest dzisiaj dosyć napięta:

  • 14:30 – budowa nowych domów
  • 14:30 – wnioski o zasiłki dla bezrobotnych
  • 14:30 – pozwolenia na budowę
  • 16:00 – Sondaż przemysłowy FEDu z Filadelfii
  • 20:00 – decyzja w sprawie stóp procentowych FED
  • 20:30 – oświadczenie polityki pieniężnej FED i konferencja prasowa z udziałem Janet Yellen
  • 21:00 – prognozy gospodarcze FOMC

Chociaż wszystkie z wymienionych odczytów makroekonomicznych mają zazwyczaj silny wpływ na dolara amerykańskiego, to inwestorzy skupią się na ostatnich trzech. Rynek do ostatniej chwili będzie się zastanawiał czy FED zdecyduje się na pierwszą od ponad dekady podwyżkę stóp procentowych, czy też utrzyma stopę funduszy federalnych na niezmienionym poziomie (0.25%). Wiele zależy również od tego co podczas konferencji powie Janet Yellen. O ile wrzesień jeszcze kilka miesięcy temu był podawanym przez większość terminem pierwszej podwyżki, to rynek obecnie przechyla się w stronę grudniowego lift off’u.

ŚLEDŹ DZISIEJSZE POSIEDZENIE REZERWY FEDERALNEJ W RYNKACH NA ŻYWO – TŁUMACZENIE KONFERENCJI W CZASIE RZECZYWISTYM!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here