Naga MarketsOsoby śledzące ostatnie odczyty makro z USA zastanawiają się pewnie, czemu dolar się nie umacnia, skoro jest tak dobrze? Bardzo dobre dane o produkcji przemysłowej, ceny dóbr konsumpcyjnych podskoczyły w górę wraz ze sprzedażą detaliczną, a dolar wciąż względnie nisko. Warto rozważyć czynniki wpływające ostatnio na słabość dolara:

1. względnie dobre nastroje na rynkach, co potwierdzają zarówno indeksy giełdowe, jak i indeks VIX używany często do oceny poziomu strachu. To sprawia, że dolar jest chętnie wykorzystywany do finansowania ryzykownych, wyżej rentownych inwestycji.

2. Spłaty LTRO, które pompowane było zarówno w antypody, jak i giełdy US, są obecnie spłacane powodując umacnianie się EUR.

3. Doskonałe dane z UK wskazujące na wyraźne ożywienie w GBP i przyciągające kapitał. Wczorajsze dane o stopie bezrobocia w UK zachwyciły inwestorów wynikiem 6.9% wobec poprzedniego odczytu 7.2% i funt dostał skrzydeł.

4. Echo słabych odczytów z początku roku, część inwestorów wciąż może czekać na potwierdzenie, że warto przenieść swoje inwestycje w aktywa denominowane w USD.

Indeks dolara, wykres dzienny.
Kliknij by powiększyć!

Jeśli jednak teza o dobrych nastrojach jest trafna, to dlaczego USD/JPY wciąż pląta się nisko. Tutaj winę można zrzucić na spowolnienie w Chinach, co skutecznie ogranicza zapał inwestorów do wchodzenia w surowce – to jest jeden z głównych czynników flow z JPY do USD. Ponadto podwyżka podatku od sprzedaży w Japonii, a także niestabilna sytuacja na Ukrainie dały się przez moment we znaki chwilowym odwróceniem od ryzyka – spadkami na giełdzie, kupnem jenów i franków.

USD/JPY wykres 4-godzinny.
Kliknij by powiększyć!

Gdy powyższe czynniki osłabną – jeśli w ogóle – inwestorzy będą mieli zielone światło do zakupów dolara, co może być najlepiej widoczne na USD/CAD oraz USD/JPY. Dobre nastroje mogą stłumić siłę dolara na bardziej rentownych walutach – AUD, NZD, które dobrze rokują w kwestii ścieżki stóp procentowych.

Beżowa Księga pokazała, że większość (8 z 12) dystryktów odnotowała umiarkowany wzrost. Nowy Jork i Philadelphia podnoszą się po spowolnieniu wynikającym ze złej pogody, natomiast Cleveland i St. Lois raportują spadek aktywności gospodarczej. BB mówi także, że wydatki konsumentów wzrosły w większości dystryktów, podobnie jak sprzedaż samochodów. Wciąż jednak presja na wynagrodzenia jest minimalna. FOMC planuje kolejne posiedzenie 29-30 kwietnia i Beżowa Księga z pewnością będzie jednym z czynników w procesie decyzyjnym komitetu.

Dzisiejszy dzień zaczęliśmy od inflacji cen producentów w Niemczech, która wyniosła -0.3% wobec poprzedniej wartości 0.0%. PPI przekłada się pośrednio na ceny dla konsumentów, stąd ECB dostał kolejne powody do zmartwień.

Do południa nie będzie więcej istotnych danych. Popołudniu natomiast odczyt CPI z Kanady – Bank Kanady zakłada, że inflacja będzie powoli rosnąć wracając do celu w ciągu 2-3 lat, natomiast inwestorzy zastanawiają się, co BoC zrobi, żeby jej w tym pomóc.

Obok Kanady swoje odczyty mają także USA. Oprócz tradycyjnych już wniosków o zasiłki – które wyraźnie spadły ostatnim razem – zobaczymy też indeks wytwórców z Filadelfii. Wtorkowy odczyt z Nowego Jorku pokazał słabą poprawę w sektorze wytwórczym dla tego dystryktu Fed. Jak podaje Beżowa Księga, NY i Fila wypadają słabo jeśli chodzi o aktywność gospodarczą.

Dziś  jest praktycznie ostatni dzień handlu przed świętami. Jutro większość giełd i instytucji finansowych w Europie, Ameryce i niektórych innych krajach, jest nieczynna. W poniedziałek również handel będzie mocno ograniczony, choć USA już wracają do gry.

Życzymy wesołych świąt !Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here