Większość wczorajszego dnia była raczej spokojna jeśli chodzi o dane. Jedyny istotny odczyt w trakcie dnia to miesięczna dynamika produkcji przemysłowej w EMU, która rozczarowała wynikiem -0.2% wobec 0.6% prognozy. Sytuację nieznacznie ratuje pozytywna rewizja poprzedniego odczytu.

Głównym punktem programu było posiedzenie RBNZ zakończone oświadczeniem i konferencją prasową. RBNZ zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopę OCR o 25 pb i już rynki zaczynały sprzedawać ten fakt, kiedy Gubernator Wheeler powiedział na konferencji, że podwyżka do 4% jest prawdopodobna oraz że stopa 4,50% jest neutralna. Dodatkowo prognozy banku w stosunku do PKB, inflacji oraz rozwoju sytuacji na rynku mieszkaniowym wsparły NZD – kiwi obecnie jest 110 pips wyżej, a NZD/JPY 130 pips wyżej.

Poranny komentarz makro - czwartek 13 marca.
Bloomberg.com

W nocy nadeszły pozytywne dane z australijskiego rynku pracy. Wprawdzie stopa bezrobocia pozostała na “podwyższonym” poziomie 6.0%, ale zmiana zatrudnienia zaskoczyła pozytywnie – przybyło przeszło 47 tys. etatów w gospodarce. Wzrósł także współczynnik partycypacji oraz zatrudnienie w pełnym wymiarze. To bardzo dobre informacje, podczas gdy sam odczyt stopy bezrobocia może wprowadzać mylne wrażenie, że nic się nie zmieniło.

Dziś wracają obawy o Chiny, które w nocy zawiodły aż trzema poważnymi publikacjami w sposób dość znaczny. Sprawą zaczynają interesować się Chińskie władze i na pewno będziemy relacjonować sytuację w miarę rozwoju.

O 13:30 czasu polskiego zaplanowany jest odczyt sprzedaży detalicznej w USA, a także tradycyjne czwartkowe wnioski o zasiłki. Można powiedzieć, że są to najbardziej oczekiwane dane w tym tygodniu, jeśli chodzi o traderów dolarowych. Po kiepskich wynikach w styczniu, sprzedaż detaliczna ma wzrosnąć w lutym, jednak wynik wciąż pozostaje niepewny, z uwagi na złą pogodę.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here