Naga MarketsPoranny komentarz makroWczoraj prezydent Barrack Obama autoryzował kolejne działania USA w Iraku, jednak nie będzie to interwencja podobna do poprzednich. Zgodnie ze strategią amerykanie mają wspierać umiarkowaną Syryjską opozycję oraz nowy rząd Iracki samolotami, sprzętem wojskowym oraz szkoleniami. Natomiast prezydent Obama nie chce wysyłać amerykańskich żołnierzy na teren Iraku twierdząc, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla USA.

Wczoraj odbyło się również posiedzenie komisji skarbu w parlamencie UK, na którym prezes Banku Anglii miał zeznawać na temat raportu o inflacji. Jednak poza wstępem dotyczącym tematu przesłuchania, cała reszta posiedzenia upłynęła na pytaniach o Szkocję i ewentualne następstwa jej odłączenia. Mark Carney stwierdził m.in., że Szkocja będzie musiała mieć ogromne rezerwy by utworzyć własną walutę. Pozostaje wciąż nierozstrzygnięta kwestia podziału długu i rezerw w Banku Anglii.O posiedzeniu komisji skarbu można był czytać na bieżąco w Comparic na żywo.

W nocy nadeszły dane z Australii, które pokazały spadek bezrobocia z 6.4% do 6.1% i wzrost liczby zatrudnionych o 121’000. Jest to wynik oszałamiający na pierwszy rzut oka, szczególnie jeśli spojrzymy na poprzednie odczyty rzędu 10-20k. Częściowo tak dobry wynik zrzuca się na zmianę metodologii liczenia zatrudnionych i stopy bezrobocia przez Australijskie Biuro Statystyk (ABS), ale z drugiej strony komentatorzy przyznają, że i tak jest to dobry znak. Mimo, że zatrudnionych jest obecnie rekordowa liczba Australijczyków (11.7 miliona), to ponad 3.6 mln jedynie na część etatu. Ponadto, 106’700 etatów, z tych utworzonych w sierpniu przez gospodarkę, to etaty częściowe. Z komentarzy wynika, że dane te to pozytywny szum statystyczny.

Dziś opublikowanych zostanie kilka mniej istotnych wskaźników oraz biuletyn Europejskiego Banku Centralnego. Popołudniu z kolei, ukażą się tygodniowe wnioski o zasiłki z USA. Tradycyjnie już będziemy szukać wyraźnych odchyleń lub potwierdzenia dotychczasowego tempa z uwzględnieniem 4-tygodniowej średniej. Warto też zwrócić uwagę na wieczorne wystąpienie prezesa ECB, Mario Draghiego, w Milanie. Być może objaśni nieco dokładniej kwestię zakupów ABS przez ECB.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here