Naga MarketsPoranny komentarz makroDzisiejszy dzień obfituje w istotne dane dotyczące europejskich walut. Już teraz zaczyna się przemówienie prezesa ECB – Mario Draghiego, a chwilę po południu dowiemy się na jakim poziomie kształtować się będzie wysokość stóp procentowych w Wielkiej Brytanii.


Dane publikowane wczoraj – słaby dolar, wzrost na ropie

Wczorajszy dzień nie napawał optymizmem inwestorów grających na umocnienie dolara amerykańskiego (USD) jako, że była to najsłabsza waluta z koszyka G10. Rozczarowanie co do prezentowanych danych ekonomicznych, a także miękki komentarz ze strony polityka Rezerwy Federalnej – Dudleya sprawiło, że rynki nastawiły się sceptycznie do planowanych podwyżek stóp w tym roku i natychmiast zaczęły to dyskontować. EUR/USD wzniósł się w związku z tym ponad poziom 1.11, gdzie ostatnio widziany był w październiku ubiegłego roku.

EU

Odwrotna sytuacja miała miejsce na ropie, która zaczęła zyskiwać, a wzrosty trwały aż do zamknięcia, gdzie WTI kosztowała 32,72 USD za baryłkę, co sugeruje, że cena może się wreszcie ustabilizować. Wraz z ropą widocznie zaczęły rosnąć także waluty towarowe, a w szczególności dolar kanadyjski, australijski oraz nowozelandzki.

Co do rynku akcyjnego to był to kolejny zły dzień dla indeksów europejskich, które zamknęły się pod kreską. Trochę lepiej działo się na amerykańskim S&P 500, który odrobił część wcześniejszych strat i w efekcie zamknął się na 0,5% plusie.

Publikacje, które pojawiły się do tej pory

Po północy pojawiły się dane dla Japonii, gdzie inwestycje w obligacje zagraniczne to aktualnie -¥85,4 miliarda jenów (poprzednio ¥477,9 mld), natomiast zagraniczne inwestycje w japońskie akcje wyniosły -¥364,1 mld (poprzednio -¥190,4 mld).

Poprawił się nieco klimat konsumencki według SECO w Szwajcarii. Poprzedni odczyt wskazywał -18, a dziś analitycy oczekiwali, że wyniesie -15, ostatecznie jednak okazało się, że jest to -14

Co czeka nas w czwartek? – decyzja BoE

Już teraz (godz. 9:00) Mario Draghi zaczyna wygłaszać swoje przemówienie na konferencji SUERF organizowanej przez Bank Niemiec we Frankfurcie. Tekst przemówienia dostępny będzie na stronie ECB.

Najważniejszym wydarzeniem podczas dzisiejszego dnia pozostaje jednak posiedzenie w sprawie polityki monetarnej Banku Anglii o godzinie 13:00, a także świeży raport inflacyjny. Oczekuje się, że BoE zrewiduje w dół swoje prognozy dotyczące inflacji i jednocześnie wskaże na brak możliwość podwyżki stóp procentowych w bliższej perspektywie Po sporej dawce przedstawionych danych o godzinie 13:45 odniesie się do nich w przemówieniu gubernator BoE – Mark Carney.

price
Wycena podwyżki stóp przez BoE w pierwszym kwartale 2017

Dziś także wstępne dane przed jutrzejszym NFP w Stanach Zjednoczonych. O godzinie 14:30 dowiemy jak kształtuje się liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych oraz poznamy aktualne zamówienia w na dobra w przemyśle (godz: 16:00).

Dzień zakończy wystąpienie szefowej Fed z Cleveland – Loretty Mester o godz. 23:00, a pół godziny późńiej poznamy wyniki w budownictwie wg AIG dla Australii.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here