Naga MarketsKolejny tydzień za nami, a rynki wkraczają już w drugi kwartał. Można pokusić się również o stwierdzenie, że im więcej kresek na termometrze, tym więcej ciekawych publikacji makroekonomicznych w kalendarzu. Poniżej znajduje się krótkie przypomnienie najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia oraz spis publikacji na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas handlu w najbliższych dniach:


Jeśli chodzi o poprzedni tydzień, to należy stwierdzić, że nie należał on do tych najbardziej nudnych. Pomimo faktu, że z racji świąt Wielkiej Nocy poniedziałek w wielu krajach (przeważnie Europy) był dniem wolnym od pracy, to na wykresach pojawiło się kilka ciekawych sytuacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Patrząc przez pryzmat publikacji makroekonomicznych ostatni tydzień pierwszego kwartału biegł dwutorowo. Widoczny był podział pomiędzy Starym Kontynentem, gdzie nie uświadczyliśmy ważniejszych danych i Ameryką, gdzie ważne publikacje pojawiały się niemal codziennie. Najważniejszą z nich był oczywiście raport non farming payrolls, publikowany zawsze w pierwszy piątek miesiąca. 215 tysięcy nowych miejsc pracy w amerykańskim sektorze pozarolniczym oraz większy wzrost przeciętnego godzinowego wynagrodzenia w Stanach wsparły USD w ostatnich godzinach handlu. Niemniej jednak EUR/USD zakończyło piątkowy handel na niewielkim plusie, natomiast na wykresie tygodniowym dostrzegamy długą, białą świecę o byczym wydźwięku:

EURUSDWeeklyPiątek uraczył nas również japońskim raportem Tankan, który publikowany jest co kwartał. Komentując wyniki najnowszego, należy przyznać, że są one rozczarowujące. Praktycznie wszystkie składowe Tankan okazały się niższe niż zakładał to konsensus rynkowy. Nie przełożyło się to jednak bezpośrednio na wycenę USD/JPY, gdzie główne skrzypce wciąż grał dolar:

USDJPYDaily

Co nas czeka w tym tygodniu?

Poniedziałek, 4 kwietnia

W tym momencie czekamy na prawdopodobnie najważniejszą publikację dnia, tj. brytyjski  wskaźnik PMI dla sektora budowlanego (godzina 10:30). Trzydzieści minut później Eurostat opublikuje dane dotyczące stopy bezrobocia w strefie euro za miesiąc luty. Sesja amerykańska minie niezwykle cicho i jedynym wartym uwagi raportem będzie ten dotyczący zmiany zamówień dokonanych przez amerykańskie przedsiębiorstwa.

Wtorek, 5 kwietnia

invest

Noc ponownie należeć będzie do Australijczyków, którzy o 3:30 naszego czasu opublikują bilans handlowy za luty. Będzie to jedynie wstęp do znacznie ważniejszej publikacji, która została zaplanowana na godzinę 6:30. To wtedy poznamy najnowszą decyzję RBA w sprawie wysokości oficjalnej stopy kasowej. Konsensus rynkowy zakłada brak zmian w tej kwestii na wtorkowym posiedzeniu Banku.

Kolejnymi wartymi uwagi wydarzeniami będą publikacje raportów dotyczących zbiorczego wskaźnika PMI wg Markit dla strefy euro, wskaźnika PMI dla usług (godzina 10:00) oraz zmiany poziomu sprzedaży detalicznej w lutym (godzina 11:00). Pomiędzy tymi dwoma raportami swoje wskaźniki PMI opublikują Brytyjczycy – o godzinie 10:30 poznamy tamtejsze PMI dla usług oraz sektora budowlanego.

O 14:30 bilans handlowy Kanady, natomiast już kwadrans przed godziną 16:00 poznamy zbiorczy wskaźnik PMI wg Markit dla Stanów Zjednoczonych. Punktualnie o 16:00 swoje wyliczenia PMI opublikuje ISM.

Środa, 6 kwietnia

Dzień rozpocznie chińska publikacja PMI dla usług wg Caixin. Kolejnym ważnym punktem w kalendarzu makroekonomicznym będzie brytyjski wskaźnik PMI dla usług zaplanowany dopiero na godzinę 10:30.

O 13:05 polska Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych obowiązujących na terenie naszego państwa. Podobnie jak w przypadku RBA, również i tu prognozy zakładają brak zmian.

16:00 to moment publikacji kanadyjskiego wskaźnika PMI Ivey (prognozowany wzrost do poziomu 55 punktów). 16:30 to, jak zwykle, cotygodniowy raport EIA nt. amerykańskich zapasów ropy naftowej.

Na godzinę 20:00 zaplanowana jest publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC.

Czwartek, 7 kwietnia

Niezwykle cichy dzień pod względem ilości zaplanowanych publikacji makroekonomicznych. Jedynymi wartymi uwagi raportami są amerykańskie jobless claims (liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych) oraz kanadyjskie zezwolenia na budowę. Oba zaplanowane na 14:30.

Piątek, 8 kwietnia

Za kwadrans ósma opublikowana zostanie stopa bezrobocia w Szwajcarii. Piętnaście minut później, bilans handlowy Niemiec. Kolejnym ważnym punktem w kalendarzu makroekonomicznym będzie brytyjski raport dotyczący produkcji dóbr w fabrykach – publikacja zaplanowana na godzinę 10:30.

Sesja amerykańska to przede wszystkim dane z Kanady. Pierwszą publikacją będzie raport dotyczący rozpoczętych budów domów (14:15) następnie poznamy zmianę zatrudnienia w marcu (14:30) oraz stopę bezrobocia. Dane z kanadyjskiego rynku pracy symbolicznie zakończą pierwszy tydzień kwietnia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here