Naga Marketskomentarz_makroNadchodzący tydzień to kolejny, po ubiegłym, podczas którego będziemy świadkami najważniejszych publikacji makroekonomicznych na rynku walutowym – decyzji dotyczących kształtu przyszłej polityki monetarnej takich państw jak Japonia czy Stany Zjednoczone. Co nas czeka w kolejnych pięciu dniach sesyjnych?


Po prawdziwej bazooce jaką zafundował rynkom Mario Draghi w miniony czwartek, w nadchodzących dniach czeka nas nie mniej ciekawych eventów. Choć ujemne stopy mają zagościć w Europie na dłużej to zgodnie z zapowiedziami EBC, czwartkowa obniżka ma być ostatnią taką decyzją. Aprecjację EUR wsparło również rozszerzenie europejskiego programu skupu aktywów do 80 mld EUR, co skutkowało niesamowitą wręcz zmiennością na głównej parze walutowej:

Te artykuły również Cię zainteresują
Po początkowym osunięciu poniżej wsparcia w okolicy 1,10, EUR/USD wystrzeliło do góry na wieść o ostatniej obniżce stóp.
Po początkowym osunięciu poniżej wsparcia w okolicy 1,10, EUR/USD wystrzeliło do góry na wieść o ostatniej obniżce stóp.

A na co czekamy w tym tygodniu?

Poniedziałek, 14 marca

Dzisiejsza sesja nie zaskoczy inwestorów ważnymi publikacjami makroekonomicznymi. Jak to zwykle w poniedziałki bywa, w kalendarzu zieją pustki. Z powodu braku nowych impulsów, ryzyko kontynuacji zeszłotygodniowego sentymentu inwestorów pozostaje wysokie. Jedynym wartym wzmianki raportem w trakcie dnia, to ten dotyczący produkcji przemysłowej w strefie euro.

O 20:00 natomiast, będziemy mieli okazję do wysłuchania gubernatora Wheelera z RBNZ. W tym momencie NZD/USD domknął spadkową lukę, która pojawiła się na wykresie po weekendzie:

NZDUSDH1

Wtorek, 15 marca

Dzień rozpocznie się od publikacji minutek z ostatniego posiedzenia RBA. We wtorek ma zostać podjęta decyzja dotycząca wysokości stóp procentowych w Japonii – na godzinę 7:30 zaplanowana jest konferencja BoJ, więc inwestorzy z Polski będą mieli szansę na śledzenie na żywo całego wydarzenia.

Kolejnymi kluczowymi punktami dnia pozostają dane z Ameryki. O 13:30 poznamy wyniki raportu dotyczącego sprzedaży detalicznej w Stanach, jej bazowego wskaźnika oraz indeksu PPI. Ważnym momentem, szczególnie dla inwestorów rynku surowcowego, pozostaje godzina 22:35 kiedy publikowany jest raport API dotyczący amerykańskich zapasów ropy naftowej.

Środa, 16 marca

Tak na prawdę, dzień rozpocznie się od 10:30, czyli brytyjskiego raportu Claimant Count Change oraz towarzyszącemu mu raportowi dotyczącego średniego poziomu wynagrodzenia za godzinę na Wyspach. Dodatkowo, poznamy wielkość stopy bezrobocia rejestrowanego na terenie Wielkiej Brytanii za miesiąc styczeń.

invest

Godzina 13:30 przyniesie sporo ważnych publikacji – po pierwsze, opublikowany zostanie wówczas budżet Wielkiej Brytanii. Dla traderów po drugiej stronie Atlantyku najważniejszymi raportami pozostaną wydane w lutym pozwolenia na budowę, raport bazowego CPI oraz ten dotyczący już rozpoczętych budów domów w Stanach.

Kulminacyjnym punktem dnia pozostaje jednak godzina 19:00, kiedy to ogłoszone zostaną prognozy gospodarcze Fed, oświadczenie FOMC oraz decyzja w sprawie wysokości amerykańskich stóp procentowych. Już pół godziny po tych wydarzeniach swoją przemowę rozpocznie prezes Rezerwy Federalnej, Janet Yellen.

Dane z Ameryki nie kończą jednak dnia – kwadrans przed godziną jedenastą w nocy, ogłoszona zostanie zmiana PKB Nowej Zelandii.

Czwartek, 17 marca

Niedługo po północy, w krótkim odstępie czasu opublikowane zostaną dane dotyczące bilansu handlowego Japonii oraz zmiany zatrudnienia w Australii (start już o 1:30). Pół godziny po siódmej rano usłyszeć będziemy mogli gubernatora Kurodę, który po raz kolejny omówi stan japońskiej gospodarki. Obecnie USD/JPY kieruje się ku górnemu ograniczeniu szerokiej formacji trójkąta, w której cena przebywa od połowy lutego:

USDJPYH4Sesję europejską urozmaici decyzja SNB w sprawie szwajcarskich stóp procentowych (prognozowany brak zmian). Z kolei już o 11:00 opublikowany zostanie raport zmiany CPI w strefie euro za miesiąc luty.

Godzina 13:00 to z kolei czas przeznaczony dla BoE i zaplanowanej wówczas publikacji decyzji MPC w sprawie wysokości stóp procentowych. Rynkowy konsensus w tej sprawie zakłada brak jakichkolwiek zmian od czasu poprzedniego głosowania.

Piątek, 18 marca

Pięćdziesiąt minut po północy sprawozdanie ze swojego ostatniego posiedzenia opublikuje Bank of Japan. Poza mało znaczącą publikacją zmiany cen domów w Chinach, będzie to jedyna publikacja w trakcie sesji azjatyckiej.

O 11:30, decyzję o wysokości stóp procentowych podejmie z kolei rosyjski bank centralny. Podobnie jak w przypadku poprzednich banków – również i tutaj rynki obstawiają brak jakichkolwiek zmian w dotychczas prowadzonej polityce monetarnej.

Kolejnym, ważnym punktem dnia pozostają dane z Kanady – raporty dotyczące sprzedaży detalicznej, CPI oraz ich bazowych wskaźników opublikowane zostaną już o 13:30. Już pół godziny później, ci bardziej wytrwali będą mogli posłuchać co do powiedzenia ma członek FOMC, William Dudley. Razem z Ericem Rosengrenem (16:00) oraz Jamesem Bullardem (19:00), kolejnymi członkami Komisji, symbolicznie zamknie ten tydzień.

Proponowane analizy na dziś:

Na wykresie H4 pary AUD/JPY kurs po długim okresie wzrostów dotarł do kluczowego poziomu 86,30 czyli na szczyt z początku lutego. W tym miejscu istnieją spore szanse na pojawienie się…

ajConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here