Naga Marketskomentarz_makroWczorajszy dzień choć świąteczny (zarówno Stany Zjednoczone jak i Kanada nie uczestniczyły w handlu) to przyniósł zmienność na rynku walutowym. EUR/USD zakończyło dzień poniżej 1,1200 z kolei USD/JPY na fali słabości japońskiej waluty powrócił powyżej poziomu 114,00. Co nas czeka w takim razie dziś – gdy na rynku pojawią się inwestorzy z Ameryki?


Co już wiemy?

W nocy mieliśmy okazję do poznania kilku ważnych publikacji z Antypodów. Rozpoczynała Nowa Zelandia swoim opublikowanym na kwadrans przed 23:00 polskiego czasu raportem dotyczącym sprzedaży detalicznej. Bazowy wskaźnik retail sales pozytywnie zaskoczył i pobił przewidywania rynkowe o 0,3 pp wzrastając aż o 1,4% w ujęciu k/k. To pozwoliło na niewielkie wzrosty dolara nowozelandzkiego – jednak jak się potem okazało, nie trwały one długo.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pozostając jeszcze przy Nowej Zelandii warto uwzględnić opublikowane w drugiej części sesji azjatyckiej prognozy inflacyjne RBNZ. To na te dane czekali inwestorzy i to te dane sprawiły, że NZD/USD rozpoczyna sesję europejską w pobliżu wsparcia na 0,66. Rewizja prognoz RBNZ w sprawie wysokości stopy inflacji w kraju do poziomu 1,6% (prognozy wskazywały na 1,9%) przybliża nas do dalszych decyzji luzujących banku centralnego tego niewielkiego kraju. Można spodziewać się, że o ile Chiny i coraz lepsza sytuacja na rynku surowcowym nie zrównoważy negatywnego wpływu dzisiejszych danych, NZD w najbliższych dniach będzie się osłabiać.

NZDUSDH1Po pierwszej w nocy opublikowany został również raport z ostatniego posiedzenia Reserve Bank of Australia – potoczne minutki. Inwestorzy jednak uznali, że w opublikowanym raporcie nie znalazło się nic nowego przez co AUD tylko nieznacznie (zaledwie naruszając szczyt) zyskało wobec USD.

Wracając do Chin, które opublikowały najnowsze dane podaży pieniądza – wynika z nich, że wartość nowych kredytów w juanie wzrosła z 597,8 mld do 2,51 bln juanów. Tak ogromny wzrost napędził optymizm na parkietach regionu co bezpośrednio przełożyło się na spore (3,3%) wzrosty SSE. Zyskuje również miedź na londyńskiej giełdzie – kontrakty terminowe na ten surowiec odbijają w kierunku poprzedniego lokalnego szczytu:

COPPERDailyNależy też wspomnieć o wczorajszym wystąpieniu prezesa Mario Draghiego przed europejską Komisją Gospodarczą i Monetarną w Brukseli. Draghi przyznał, że obecnie prowadzony program QE działa i to działa bardzo dobrze. Odnośnie prognoz przyznał, że polityka monetarna EBC jeszcze na długo pozostanie zależna od danych a kraje, które posiadają możliwości fiskalne do odpowiedniej korekty polityki EBC powinny z niej korzystać (tu mowa była głównie o Niemcach). Wartymi odnotowania faktami pozostaje również całkowita dotychczasowa kwota europejskiego programu QE (570 mld EUR) oraz fakt, że – jak to określił Draghi – EBC nie jest stroną w konflikcie o nazwie Brexit. EUR znacznie gorzej niż GBP przyjęło całość wystąpienia prezesa i zniżkowało niemal przez cały jego czas trwania.

Z wiadomości pozafinansowych, choć również niezwykle ważnych dla inwestorów, należy wymienić wczorajsze doniesienia o wstrząsach tektonicznych pod powierzchnią Oceanu Spokojnego, 111 mil morskich od wybrzeży Nowej Zelandii. Niedługo przed 21:00 polskiego czasu odnotowano wstrząs o sile 6,2 w skali Richtera na południe od należącej do Nowej Zelandii wyspy Auckland.

Na co jeszcze czekamy?

Przede wszystkim dane z Wielkiej Brytanii – szczególnie CPI będzie uważnie obserwowane przez rynki. Jednak CPI to jedna z wielu składowych całej dzisiejszej serii publikacji z Wysp. Drugim ważnym punktem będzie godzina 11:00 i raport ZEW dotyczący niemieckiej gospodarki. Po ostatnich dość słabych wynikach tejże (mowa szczególnie o zauważalnym spowolnieniu wzrostu PKB) raport ten będzie uważnie śledzony nie tylko przez europejskich inwestorów zadających sobie pytanie o stabilność najważniejszej gospodarki całej Unii.

invest

Ameryka nie obdarzy nas taką mnogością publikacji. Do najważniejszych należą amerykański indeks NY Empire State (prognozy wskazują na -10 wobec -19,37 poprzednio) oraz wyniki sprzedaży kanadyjskich producentów.

Proponowane analizy na dziś:

Przyłącz się do rozmów o spółkach z GPW na naszym forum. W dzisiejszym cyklu „Gorących spółek dnia” należy zwrócić uwagę na dwie spółki:

Podstawowy zakres działalności Grupy Kapitałowej ENEA obejmuje wytwarzanie, dystrybucję oraz obrót energią elektryczną:

eneaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułZapiski giełdowego spekulanta: Comarch
Następny artykułEUR/JPY – wciąż nad kluczowym wsparciem
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here