Naga Marketskomentarz_makroDwudniowy szczyt Unii Europejskiej trwający oficjalnie od minionego czwartku przyniósł w końcu rozwiązanie – nie będzie Brexitu, będzie natomiast referendum w tej sprawie. Co jeszcze wywalczył premier Cameron?


Cameron dostał czego żądał – tak na wieść o ugodzie zareagował niemiecki Bild. Wielka Brytania wynegocjowała zmianę warunków członkostwa w Unii. Porozumienie zakłada ograniczenie niektórym imigrantom dostępu do brytyjskich świadczeń oraz wzmocnienie roli parlamentów krajów członkowskich. Na czołówkach brytyjskich gazet znalazła się jednak – polska premier, Beata Szydło. To jej niezłomna postawa wobec żądań Camerona przeciągnęła szczyt do 31 godzin cytuje anonimowego uczestnika obrad „The Mail on Sunday”. Gazety na Wyspach wracają również uwagę na rozłam w rządzie Davida Camerona, już sześciu ministrów opowiedziało się przeciwko zdaniu własnego premiera, który zachęcał Brytyjczyków do zagłosowania 23 czerwca za pozostaniem w strukturach Unii. Do eurosceptyków dołączył również burmistrz Londynu Boris Johnson, utrudniając tym samym kampanię Camerona.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pomimo pozytywnego, jak mogłoby się zdawać, wyniku rozmów na unijnym szczycie funt mocno zniżkuje. GBP/USD otworzyło się sporą luką spadkową (rejon 1,4260), której byki nie były w stanie domknąć. Obecnie kabel przebił zeszłotygodniowe dołki i kontynuuje swoją podróż na południe:

Kto jeszcze nie sprzedał GBP/USD powinien poczekać na korektę obecnych spadków.
Kto jeszcze nie sprzedał GBP/USD powinien poczekać na korektę obecnych spadków.

Co nas czeka w tym tygodniu?

Poniedziałek, 22 lutego

Dziś czekają nas odczyty PMI – już za pół godziny swój wskaźnik opublikują Niemcy, następnie poznamy PMI strefy euro oraz Stanów Zjednoczonych. Wszystkie publikacje są jak na razie szacunkami, jednak pokażą w którą stronę przechyli się szala ostatecznego wyniku.

40639

invest

Wtorek, 23 lutego

Kolejny raz dzień zaczną Niemcy z raportem dotyczącym swojego PKB, następnie poznamy najnowszy raport Ifo. Na 11:00 zaplanowana jest przemowa gubernatora BoE, Marka Carneya – prawdopodobnie znajdzie się miejsce na wspomnienie sobotniej wygranej Davida Camerona.

Wtorkowy poranek to również moment w którym poznamy również bieżącą stopę bezrobocia w Polsce.

O 14:30 swoją przemowę rozpocznie Stanley Fischer, zaś o 16:00 poznamy amerykańskie zaufanie konsumentów oraz raport dotyczący sprzedaży istniejących nieruchomości w Stanach.

Środa, 24 lutego

Przedpołudnie prawdopodobnie upłynie bardzo spokojnie – jedyne ważniejsze dane to te dotyczące udzielonych kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii.

Ropa wciąż powyżej 30 USD za baryłkę. Czy środowe dane wpłyną na wycenę surowca?
Ropa wciąż powyżej 30 USD za baryłkę. Czy środowe dane wpłyną na wycenę surowca?

Sesję amerykańską rozpocznie Jeffrey Lacker, który rozpocznie swoją przemowę o 14:00 polskiego czasu. O 15:45 przyjdzie czas na raport services PMI a kwadrans później na publikację dotyczącą sprzedaży nowych nieruchomości w Stanach. O 16:30 amerykańska EIA po raz kolejny podzieli się danymi na temat zapasów ropy naftowej. O 19:15 kolejna przemowa członka FOMC – tym razem Stevena Kaplana.

Czwartek, 25 lutego

W nocy z środy na czwartek okaże się co do powiedzenia ma James Bullard – kolejny członek FOMC. O 10:30 raport na temat inwestycji biznesowych oraz PKB Wielkiej Brytanii. Pół godziny później publikacja CPI strefy euro.

Amerykanie rozpoczną dzień od raportu dotyczącego zamówień środków trwałych oraz tego na temat zadeklarowanych wstępnych bezrobotnych (initial jobless claims). O 18:00 zacznie przemowę członek FOMC John Williams.

Na kwadrans przed 23:00 polskiego czasu poznamy bilans handlowy niewielkiej Nowej Zelandii.

Piątek, 26 lutego

Dzień rozpocznie japoński raport CPI (publikacja 30 minut po północy polskiego czasu), zaś rano poznamy wydatki konsumpcyjne oraz PKB Francji. O 14:00 swój raport CPI oraz dodatkowo HICP opublikują Niemcy, a już pół godziny później czeka nas seria danych ze Stanów Zjednoczonych. Wśród publikacji znajdziemy te dotyczące indeksu cen wydatków konsumpcyjnych (PCE), szacunki PKB, deflatora PKB oraz bilans handlowy.

Na krótko przed 16:00 nastąpi publikacja indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan, zaś dzień zakończą przemówienie członka FOMC Jerome’a Powella (16:00) oraz raport Baker Hughes nt. liczby platform wiertniczych.

Proponowane analizy:

GBPAUD – na wykresie widzimy świeży trend spadkowy. Możemy zauważyć, że cena ustaliła już piąty niższy dołek z rzędu. Średnie są spadkowe i w cena ję akceptuję. Świece wzrostowe zdecydowanie rzadziej występują na wykresie. Możemy również zauważyć formację RGR, która zapoczątkowała spadki. Para walutowa wygląda coraz ciekawiej i warto ją obserwować. Przyjrzyjmy się wykresowi dziennemu.

GBPAUDConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here