Naga Marketskomentarz_makroDziś rozpoczyna się szczyt Unii Europejskiej poświęcony rozmowom z Wielką Brytanią. Tematem rozmów będzie oczywiście Brexit – opuszczenie przez Wyspy Unii. Londyn chce zwiększyć rolę parlamentów regionalnych w stanowieniu prawa europejskiego, rozmowa pomiędzy przedstawicielami Wielkiej Brytanii i UE z pewnością poruszy również temat uchodźców – tak tych ekonomicznych, jak i uciekinierów z Syrii i Bliskiego Wschodu. Komisja Europejska liczy na porozumienie tymczasem nieznacznie traci na wartości.


Co działo się wczoraj?

Europa zwróciła swoje oczy w kierunku Wielkiej Brytanii, która wczoraj opublikowała najnowsze dane dotyczące rynku pracy (raporty nt. wynagrodzeń Brytyjczyków oraz stopa bezrobocia). Pomimo nieco lepszych warunków płacowych na Wyspach, odnotowano wzrost liczby osób pozostających bez pracy co odebrano w sposób – dość dziwny. GBP/USD początkowo rósł, po czym gwałtownie zaczął tracić na wartości. W godzinach popołudniowych gdy do handlu włączali się Amerykanie – popularny kabel ponownie podążył na północ.

GBPUSDM30Wszystko na fali kolejnych wiadomości odnośnie ewentualnego Brexitu. Najnowsze sondaże dają przewagę osobom opowiadającym się za pozostaniem w Unii, jednak jak można podejrzewać dane te jeszcze wielokrotnie będą ulegać zmianie ponieważ w tej kwestii Brytyjczycy podzieleni są niemal po równo. Donald Tusk, przewodniczący Rady Europy nawoływał do jedności europejskich przywódców i stwierdził, że zgoda w rozmowach dotyczących uczestnictwa Zjednoczonego Królestwa w Unii wciąż nie jest przesądzona. Zarówno na GBP/USD jak i EUR/GBP widzieliśmy wczoraj sporą (lub nawet dużą) zmienność jednak bez określonego kierunku.

EURGBPDailyDrugim ważnym wydarzeniem były oczywiście minutki FOMC, które nie wpłynęły na amerykańskiego dolara w pozytywny sposób. Kluczowym punktem całego raportu z ostatniego posiedzenia FOMC był wniosek, że członkowie Komisji zauważają spore ryzyko spadków wcześniejszych prognoz inflacyjnych. Pomimo tego, że zdaniem większości z nich rynek pracy Stanów Zjednoczonych przedstawia zadowalający obraz, to jednak obawy o gospodarkę Chin i ewentualny import spowolnienia do Ameryki każą zadowolić rynki stwierdzeniem jakoby kolejne podwyżki stóp procentowych uzależnione są od nadchodzących danych. Reakcja rynku początkowo nie była początkowo jasna – pojawiły się większe ruchy góra – dół­ jednak ostatecznie przeważyły niedźwiedzie i USD/JPY zamknęło się w okolicach 114,00.

Co wydarzyło się przez noc?

Sporo działo się w Azji – począwszy od Australii, która opublikowała najnowsze dane dotyczące swojego rynku pracy. Rynki jednak zostały zaskoczone gorszą wiadomością – stopa bezrobocia w Australii skoczyła do poziomu 6% (poprzednio 5,8%) a przyrost zatrudnienia okazał się ujemny. Jeśli wierzyć badaniom Deutsche Bank – czekają nas w tym momencie większe spadki na AUD/USD.

AUDUSDH4Również Chiny zaznaczyły swoją obecność w kalendarzu makroekonomicznym. Inflacja konsumencka w ujęciu rok do roku okazała się o 0,1 pp gorsza od prognoz (opublikowane 1,8% wobec 1,9%), PPI o tą samą wartość lepsze. Na parkietach Azji króluje kolor zielony.

Sesję europejską zaczynali Francuzi swoją publikacją wskaźników CPI oraz HICP za miesiąc styczeń. Indeks CPI zgodnie z prognozami -1%, HICP nieco gorzej -1,1% w ujęciu miesięcznym. EUR/USD bez większych zmian:

EURUSDH4

Na co jeszcze czekamy?

Kalendarz makroekonomiczny w czwartek 18 lutego nie jest szczególnie obszerny. W Europie czekamy na protokół z ostatniego posiedzenia EBC – jednak opublikowany zostanie dopiero o 13:30.

Godzinę później czeka nas seria publikacji z USA – począwszy od popularnych jobless claims aż do wskaźnika przemysłowego Philadelphia Fed. Całość publikacji można śledzić na naszym kanale Rynki na Żywo.

Dla sympatyków handlu ropą ważniejszym punktem jest godzina 17:00 kiedy to EIA opublikuje aktualne zapasy ropy naftowej. Ropa otworzyła się sporą luką – obecnie cena surowca powróciła powyżej 33 dolarów za baryłkę:

OILWTIH4Dzień zakończy przemówienie członka FOMC – Johna Williamsa. Start zaplanowany na godzinę 21:30 polskiego czasu.

Proponowane analizy:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here