Naga Marketskomentarz_makroPo wczorajszych mocniejszych danych z Chin, światowe parkiety ruszyły do góry. Wzrosty obecne były zarówno w Azji, w Europie jak i Ameryce. Do liderów należały indeksy Hang Seng, Nikkei225, CAC40, DAX czy IBEX35. S&P500 nieco słabiej – zaledwie 1,0% na plus. Co ważnego wydarzyło się wczoraj? Co ważnego wydarzy się dziś? O tym w porannym komentarzu makro:


Do najważniejszych wydarzeń minionego dnia należy zaliczyć przede wszystkim decyzję Bank of Canada w sprawie wysokości tamtejszej stopy overnight. Zgodnie z rynkowymi prognozami BoC nie zdecydował się na ruch i stopa pozostała na niezmienionym poziomie 0,5%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak czytamy w oświadczeniu Banku, warunki na rynkach finansowych uległy znacznej poprawie a Kanadyjscy eksperci nadal chcą obcinać środki na inwestycje w przemysł energetyczny (w tym wydobycie ropy i gazu) pomimo nieco lepszych warunków na rynku surowcowym. Ryzyko inflacji mniej więcej zbilansowane. USD/CAD cały miniony dzień pięło się w górę, jednak nie odnotowano żadnych gwałtownych ruchów:

Para wybija zarówno lokalny kanał spadkowy jak i strefę oporu.
Para wybija zarówno lokalny kanał spadkowy jak i strefę oporu.

Po decyzji BoC nadszedł czas na konferencję prasową, w której główną rolę grał gubernator Banku, Stephen Polloz. Dowiedzieliśmy się, że Bank of Canada wciąż uważnie monitoruje globalną gospodarkę, która wciąż może nie domagać. Ostatnie dane makroekonomiczne z kraju wnoszą jednak pewien powiew optymizmu choć nadal pomoc fiskalna ze strony rządu Kanady jest pomocna. Polloz zaprzeczył również jakoby BoC miał mieć plan na kanadyjskiego dolara – Kanadyjczycy nie działają aktywnie w celu osłabienia CAD. Bank rozważy obniżenie stóp dopiero w momencie, gdy warunki makroekonomiczne zaczną się pogarszać.

Drugim ważnym mówcą 13 kwietnia był Ewald Nowotny, członek Rady Prezesów EBC, który stwierdził, że wzrost gospodarczy na terenie strefy euro powinien wynieść w tym roku 1,4% oraz 1,7% w roku następnym. Nowotny obciążył odpowiedzialnością za wciąż niską inflację ceny energii, które działają deflacyjnie na gospodarkę. Jego zdaniem jednak, wyższy wzrost powinniśmy odnotować już tego lata. EUR/USD dość mocno zniżkuje:

EURUSDH4
Para po przebiciu linii trendu wzrostowego kieruje się ku wsparciu w okolicy 1,1200. W żółtej strefie znajduje się również zniesienie 61,8 całego impulsu wzrostowego.

Dziś w nocy poznaliśmy również najnowsze dane z australijskiego rynku pracy. Jak się okazało, jest on w znacznie lepszej kondycji niż przypuszczano – wyższe wartości odnotowano zarówno w wskaźniku przyrostu zatrudnienia (26,1 tys. wobec 20 tys. prognozowanych) oraz stopie bezrobocia (5,7% wobec prognozowanych 5,9%). AUD/CAD znacząco w górę:

AUDCADH1

Na co jeszcze czekamy?

Już za kwadrans poznamy wyniki szwajcarskiego raportu PPI. Godzina 11:00 to z kolei czas publikacji szeregu danych z krajów strefy euro z których najważniejszymi są te dotyczące CPI.

Najważniejszym wydarzeniem dnia będzie jednak decyzja Bank of England dotycząca wysokości tamtejszych stóp procentowych. Dodatkowo poznamy rozkład głosów członków MPC w tej sprawie. 14:30 to moment publikacji amerykańskiego CPI oraz jej bazowej odmiany.

43251

Proponowane analizy:

AUD/USD – cena testowała dzisiaj poziom poprzedniego szczytu. Pojawiła się reakcja podaży stąd można oczekiwać korekty. Mamy pewną przestrzeń do najbliższego wsparcia, w jego rejonie przebiega także linia trendu wzrostowego… Czytaj dalej

1Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here