Naga MarketsPoranny komentarz makroCzwartkowa sesja wreszcie niesie ze sobą większą dawkę emocji rynkowych. Wszystko za sprawą posiedzenia Bank of England i decyzji w sprawie stóp procentowych oraz Europejskiego Banku Centralnego, który publikuje protokoły z zeszłorocznego posiedzenia.


Podsumowanie sesji środowej

Awersja do ryzyka powróciła na rynek amerykański oraz większość rynków azjatyckich. Po silnym osunięciu S&P500 o 2.5%, Nikkei również spadał ponad 2.5% – początkowe straty przekraczały natomiast 4%. Shanghai Composite – indeks chiński – porusza się na wyraźnym plusie, pozostała część rynku Dalekiego Wschodu jednak bardzo słabo.

Pomimo tego, że PBoC utrzymał fixing USD/CNY bez zmian kolejną sesję z rzędu – co ma uspokoić rynki – to juan notowany zagranicznie (CNH) bardzo silnie się osuwał oddając część zysków realizowanych na początku tygodnia, kiedy Ludowy Bank Chin interweniował na rynku.

USDCNH wyraźnie traci w trakcie czwartkowej sesji
USDCNH wyraźnie traci w trakcie czwartkowej sesji

Gorący czwartek – dwa banki centralne, dane z Australii i USA

W nocy rynki poznały dane z australijskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 5.8% (prognozowano wzrost do 5.9%), zmiana zatrudnienia wyniosła natomiast -1tys. Przy projekcjach -12.5tys., jest to jednak wynik nienajgorszy. AUD wzrastał po danych i nie przeszkadzał mu nawet sillny spadek stopy partycypacji, która z poziomu 65.3% osunęła się do 65.1%

Najważniejszymi wydarzeniami czwartkowej sesji będzie wstępna publikacja niemieckiego PKB za 2015 roku, decyzja w sprawie stóp procentowych Banku Anglii oraz ECB accounts z grudniowego posiedzenia, kiedy bank prezentował nowe narzędzia polityki pieniężnej.

W przypadku Banku Anglii sytuacja wydaje się bardzo jasna – kolejny miesiąc z rzędu stopy procentowe zostaną utrzymane na niezmiennym poziomie i jedynie Ian McCafferty (jeden z członków dziewięcioosobowej MPC) zdecyduje się głosować za ich podwyżką. Nowe dołki na rynku ropy i silne obawy odnośnie Chin z pewnością nie wpływają korzystnie na prognozy inflacyjne Banku Anglii, a co za tym idzie oddalają w czasie proces normalizacji polityki pieniężnej. Należy pamiętać, że wraz z decyzją o stopach procentowych od razu publikowane jest oświadczenie polityki pieniężnej i protokoły z posiedzenia – te ostatnie powinny pokazać ostrożnościowy ton członków Komisji Polityki Pieniężnej, którzy chcą zobaczyć jak obecna sytuacja na międzynarodowych rynkach odbije się na brytyjskiej gospodarce. Analitycy są nadal przekonani, że podwyżka stóp BoE rozpocznie się w drugiej połowie 2016 roku.

W Niemczech wszyscy oczekują natomiast wzrostu PKB o kolejne 1.5% w 2015 roku – wartości niedostosowywane kalendarzowo mogą uplasować się natomiast w okolicach 1.7%, co pokrywałoby się z konsensusem.

Protokoły Europejskiego Banku Centralnego będą niezwykle uważnie śledzone przez uczestników rynku. Wszystko dlatego, że oczekiwania co do grudniowego posiedzenia były naprawdę duże, a bank wyraźnie je zawiódł – doprowadziło to ostatecznie do krótkoterminowej aprecjacji wspólnej waluty.

2015 rok był pierwszym od czasu wprowadzenia euro kiedy średnia inflacja znajdowała się na wysokości zera. Analitycy liczą, że dzisiejsze accounts potwierdzą oczekiwania co do kontynuacji akcji luzującej w wykonaniu Mario Draghi’ego oraz pozostałych oficjeli ECB.

Czwartkowa agenda zawiera jeszcze szereg publikacji amerykańskich oraz kanadyjskich:

  • 14:30 – indeks cen eksportowych i importowych w USA
  • 14:30 – indeks cen nieruchomości w Kanadzie
  • 14:30 – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA
  • 16:30 – zapasy gazu ziemnego w USA

Najważniejsze wśród nich to oczywiście jobless claims. Wskaźnik badający wstępne wnioski o zasiłek według analityków ma uplasować się w okolicach 275 tysięcy, czyli bardzo blisko wyniku sprzed tygodnia.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here