Naga Marketskomentarz_makroWczorajsza sesja, przepełniona publikacjami wskaźników PMI zakończyła się sporymi wzrostami na przeważającej części rynków. DAX +2,34%, FTSE +1,12% a nasz polski WIG20 jedynie 0,05% powyżej kreski. Optymizm nie opuszczał inwestorów handlujących na Wall Street – S&P500 wzrosło do 1978,35 punktów co przełożyło się na 2,39% wzrost. A jak będzie dzisiaj?


Sesja azjatycka upłynęła pod kolorem zielonym – liderem wzrostów okazał się indeks szanghajski, który dzień zakończył na 4,26% plusie. Również Nikkei225 powyżej 4% za sprawą kolejnego już przemówienia Haruhiko Kurody w japońskim parlamencie. Gubernator BoJ stwierdził, że prowadzona przez bank luźna polityka monetarna przynosi efekty i pod koniec lutego bazowy wskaźnik CPI wynosił około 0% w skali r/r. Prognozy zakładają, że cel inflacyjny ustalony przez BoJ (2% inflacji) zostanie osiągnięty już w pierwszej połowie przyszłego roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
USD/JPY zaczyna dzisiejszy dzień sporą świecą popytową.
USD/JPY zaczyna dzień sporą świecą popytową.

Pierwsza część sesji europejskiej przebiegnie natomiast nadzwyczaj cicho – zaplanowane są jedynie raport Construction PMI z Wielkiej Brytanii (10:30) oraz przemówienie członka Bank of England Bena Broadbenta (początek o 11:00). Istnieje więc szansa, że wczorajszy optymizm europejskich inwestorów zostanie podtrzymany również dzisiaj.

A dzisiejszy dzień rozpoczął się od publikacji australijskiego PKB za czwarty kwartał minionego roku. Komentatorzy wykrzyknęli głośne WOW! gdy okazało się, że publikacja pobiła prognozy zarówno w ujęciu kwartalnym (0,6% wobec przewidywanego 0,4%) jak i rocznym (3% zamiast przewidywanych 2,5%). AUD/USD pozytywnie zareagował na dane i krótko po publikacji inwestorzy zaatakowali okolice poziomu 0,7240.

AUDUSDH1Pozostając jeszcze przy danych nt. PKB warto wspomnieć o opublikowanym kwadrans przed 8:00 raporcie PKB w Szwajcarii. Tam również doszło do pozytywnej niespodzianki i zarówno w skali rok do roku jak i w ujęciu kwartalnym gospodarka tego górzystego kraju wzrosła o 0,4%.

Na co jeszcze czekamy?

Przede wszystkim na raport ADP, który poprzedza zaplanowaną na pierwszy piątek miesiąca publikację popularnych payrolls. Prognoza 190 tysięcy nowych miejsc pracy jest ważną wskazówką dla inwestorów oczekujących na te najważniejsze non-farming payrolls, jednak zdecydowanie ważniejszym będzie już rzeczywisty odczyt ADP. Publikacja zaplanowana na 14:15.

O 15:00 rozpocznie przemówienie kolejny członek BoE – Jon Cunliff, godzinę później pałeczkę przejmie członek FOMC – John Williams.

O 16:30 – jak co tydzień – EIA podzieli się raportem dotyczącym zapasów amerykańskiej ropy naftowej.

invest

Proponowane analizy:

Na wykresie H4 pary EUR/USD cena nadal systematycznie osuwa się na coraz niższe poziomy. Jak na razie nie widać żadnych oznak świadczących o obecności popytu…

euConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here