Naga Marketskomentarz_makroWczorajszy dzień na parkietach giełdowych przebiegł mieszanie – wśród rynków, które zakończyły dzień pod kreską znalazł się m.in. DAX czy nasz WIG20. Sesja na Wall Street mijała przynajmniej w jednym, niedźwiedzim kierunku. Również na rynku walutowym, w większości przypadków królowały spadki – EUR/USD już na stałe zagościło pod przebitą strefą wsparcia/oporu w rejonie 1,0960/80 a USD/JPY nie zdołało powrócić ponad poziom 114,00 i na koniec dnia znalazło się ponad 100 pips niżej. Pomimo Brexitu, nieco oddechu zyskało GBP/USD (link do Trade Ideas) , które najwyraźniej zmierza ku poziomowi 1,40.


 Sporo działo się w trakcie nocy. Pierwsza warta wzmianki publikacja to raport dotyczący wydatków japońskich gospodarstw domowych oraz stopy bezrobocia w Japonii. Choć pierwszy raport przedstawił dosyć negatywną wizję w której skłonność gospodarstw domowych do wydawania pieniędzy okazała się gorsza zarówno w ujęciu miesięcznym (spadek 0,6% względem grudnia 2015) oraz rocznym (spadek o -3,1% względem odpowiadającego okresu w poprzednim roku) to mimo tej wpadki JPY od rana nabiera wartości. Optymizm inwestorów napędzany jest pozytywnymi danymi z rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia spadła do poziomu 3,2%. Dziesięć minut przed godziną pierwszą w nocy opublikowano również raport na temat wydatków inwestycyjnych w Japonii za ostatni kwartał 2015. Również ta publikacja okazała się nieco gorsza od przewidywań i rozminęła się z szacunkami o 0,3 pp in minus. Mimo to, USD/JPY ponownie testuje okolice 113,00:

Te artykuły również Cię zainteresują
USDJPYM30Równo o 2:00 poznaliśmy najnowsze wyliczenia dotyczące chińskiego PMI dla sektora przemysłowego oraz usług. Wskaźnik wciąż kształtuje się poniżej granicznego poziomu 50 punktów i w lutym wyniósł 49,0 – o 0,3 punktu mniej niż przed miesiącem. Odczyty Caixin okazały się jeszcze gorsze i plasują się na poziomie 48 punktów. PMI dla usług gorzej o 0,8 punktu, dzisiejszy odczyt na poziomie 52,7.

41148O 1:30 mogliśmy śledzić publikację australijskiego rachunku bieżącego za czwarty kwartał minionego roku, który okazał się gorszy od przewidywań o ponad miliard AUD jednak głównym punktem dnia (nocy?) pozostawała decyzja RBA w sprawie wysokości obowiązującej w Australii stopy kasowej. Opublikowanej o 4:30 decyzji o utrzymaniu dotychczasowego kształtu polityki monetarnej i pozostawieniu stopy procentowej na poziomie 2,0% towarzyszyło również oświadczenie (minutes) w którym czytamy, że co prawda niski poziom inflacji może doprowadzić do kolejnych luzowań, jednak w tym momencie prognozy makroekonomiczne są na zadowalającym poziomie, stąd brak decyzji o zmianie kształtu stóp procentowych.

Reserve Bank of Australia zwrócił również uwagę na fakt, aby polityka monetarna była dostosowana do obecnej sytuacji w gospodarce, a ta – pomimo przeciwności spowodowanych globalnym spowolnieniem gospodarczym – ma się rozwijać. Optymistyczny akcent w minutkach RBA sprawił, że obecnie AUD/USD jest najlepiej trendującą parą G10 na rynku:

AUDUSDM30

Co nas czeka do południa?

W trakcie pierwszej połowy sesji europejskiej zapoznamy się z szeregiem publikacji PMI z różnych krajów na kontynencie. Już za pół godziny swój raport opublikują Szwajcarzy (prognoza 49,6, poprzednio 50), następnie w kolejności znajdą się Włochy (prognoza dla przemysłu 52,5 wobec 53,2 poprzednio), Francja (prognozy dla przemysłu bez zmian na poziomie 50,3) oraz Niemcy (również bez zmian względem stycznia). Przy okazji publikacji niemieckiego PMI dla przemysłu poznamy również tamtejszą zmianę bezrobocia oraz ostateczną jej stopę za drugi miesiąc 2016 roku.

O 10:00 nastąpi publikacja PMI dla przemysłu w strefie Euro, z kolei pół godziny później adekwatny raport dla Wielkiej Brytanii.

invest

Pozostając jeszcze przy strefie euro oraz zbliżającym się posiedzeniu EBC, warto wspomnieć o najnowszych sondażach agencji Reuters, która przepytała 18 ekspertów odnośnie przebiegu najbliższego posiedzenia polityki monetarnej. Wszyscy jednogłośnie orzekli, że należy spodziewać się kolejnej obniżki stopy depozytowej. Decyzja w sprawie zwiększenia poziomu QE nadal pozostaje niewiadomą – szanse na taki scenariusz wynoszą 50%. EUR/USD nadal pozostaje w nocnej konsolidacji:

EURUSDM30

 Proponowane analizy:

Dla DAX poniedziałkowa sesja była jak roller coaster, a co gorsze dalsza część tej podróży będzie miała miejsce we wtorek. Stało się tak za sprawą niskiego otwarcia. Notowania wystartowały niemal 100 pkt luką bessy, żeby już przed godziną 11:00 zacząć odrabiać straty…

2016-03-01_podsumowanie_sesji_PN_FDAX_H1Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here