Naga Marketsbook-and-glasses-630x210-1394050805

Spojrzenie makroekonomiczne

Dla czwartkowych notowań głównych par walutowych najistotniejszą informację okazały się nocne wyniki z australijskiego rynku pracy (publikowane o godzinie 01:30) naszego czasu. Niespodziewany spadek stopy bezrobocia o 0,2p.p., wzrost stopy partycypacji oraz praktycznie czterokrotnie większy poziom kreacji nowych etatów wywołały silną aprecjację AUD:

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Stopa bezrobocia – 5,9%, prognoza i poprzednio 6,2%
  • Zmiana zatrudnienia – 58,6tys., prognoza 15tys., poprzednio -5,1tys. (po rewizji w dół)
  • Stopa partycypacji – 65^, prognoza i poprzednio 64,9%

O godzinie 11:00 rynki poznały wyniki produkcji przemysłowej w strefie EUR – rezultaty z poprzedniego miesiąca zrewidowano w dół, jednak wyniki bieżące okazały się lepsze od prognoz (kolejno r/r 1,7% vs 1,3% i m/m -0,3% vs -0,5%).

Kolejna dawka danych makroekonomicznych od godziny 14:30 – właśnie wtedy poznamy standardowe coczwartkowe jobless claims (wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA) oraz dodatkowo indeks cenowy nowych nieruchomości kanadyjskich.

Ważna publikacja również o 16:00 – mowa tutaj o raporcie JOLTS z amerykańskiego rynku pracy. Inwestorzy zwrócą uwagę przede wszystkim na jobs openings (prognoza i wynik poprzedni 5,370mln).

W godzinach przedpołudniowych przed Parlamentem Europejskim przemawiał prezes ECB, Mario Draghi. Stwierdził ponownie, że Europejski Bank Centralny oceni poziom dostosowania polityki pieniężnej podczas grudniowego posiedzenia. Mówiąc wprost ECB będzie się zastanawiać czy poszerzyć oraz wydłużyć obecny program luzowania ilościowego. Gołębie komentarze dotyczące niskiej inflacji spowodowanej spadkami cen ropy zesłały w dół europejską walutę, straty zostały jednak szybko odrobione (notowania cały czas utrzymują się nad wsparciem 1.07, które blokuje dalszą deprecjację).

Silne i słabe aktywa finansowe

Notowania głównych par walutowych w stosunku do środowych cen zamknięcia o godzinie 11:45 wykazują praktycznie zerową zmienność. Delikatnie osuwa się EUR, są to jednak zmiany kosmetyczne. Zdecydowanym “zwycięzcą” jest dolar australijski, który w odniesieniu do pieniędzy gospodarek G8 wzmacnia się w przedziale 1-1,2%.

SILNE: AUD
SŁABE: EUR

Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut

Propozycje wybranych analiz

EURAUDDaily 12.11

EUR/AUD w trakcie czwartkowego handlu schodzi chwilowo poniżej 1.5000 meldując się na najniższych poziomach od początku sierpnia 2015 roku. Cenie udało się również pokonać i skutecznie przetestować od dołu (na wykresach intraday) 50% zniesienia trendu wzrostowego obserwowanego na przestrzeni ostatnich siedmiu miesięcy. Utrzymanie pod wspomnianym poziomem (i dodatkowo pokonanie okrągłego obszaru 1.50) będzie sygnałem, że przed nami dalsze umocnienie dolara australijskiego w stosunku do euro.

Posiadasz jakiekolwiek uwagi do południowego przeglądu rynku? Jeżeli tak, to podziel się nimi w komentarzach lub odwiedź specjalny wątek na forumConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here