Naga MarketsDzisiaj w nocy miejsce miała konferencja prasowa prezesa BoJ – Haruhiko Kurody – kilkanaście minut później publikowano natomiast Consumer Confidence Index. W czasie przemówienia nie usłyszeliśmy raczej nic nowego. Pan Kuroda przypominał, że Bank of Japan jest gotowy dostosować swoją politykę, gdy prognozy będą rozmijały się z postawionym sobie celem inflacyjnym. 10-letnie rentowności spadły do poziomu 0,59% – najniższego notowanego od 4 marca. Prezes BoJ zwrócił również uwagę na konieczność kontynuowania programu QE – jego zdaniem jest on niezbędny, aby stabilnie dążyć do inflacji na poziomie 2%. Co do samego indeksu consumer cofidence to odczyty przyniosły wynik gorszy o 0,5 w porównaniu z miesiącem wcześniejszym (37,5). Zarówno wystąpienie Kurody jak i publikacja CCI nie miały większego wpływu na rynki.

Z samego ranka doczekaliśmy się również informacji o produkcie krajowym brutto Francji oraz Niemiec. O ile w przypadku kwartalnego PKB Francuzów prognozowano wzrost o 0,2% to rzeczywiste odczyty wyniosły 0,0%. W ujęciu rokrocznym dynamika pozostała na stałym, niezmiennym poziomie 0,8%. U naszych niemieckich sąsiadów, sytuacja wygląda zgoła lepiej – konsensus PKB r/r na poziomie 2,2% i rzeczywiste odczyty na 2,5%. Podobnie w przypadku PKB kwartalnego gdzie w porównaniu z Q1 produkt krajowy brutto wzrósł o 0,4%. Należy pamiętać, że tak korzystne i lepsze od oczekiwanych odczyty posiadają bardzo pozytywne wpływ na wspólną walutę.

O godzinie 10 spodziewamy się miesięcznego raportu Europejskiego Banku Centralnego, który zawiera szczegółowe analizy oraz prognozy ekonomiczne odnośnie obecnej sytuacji gospodarczej UE i ryzyka dotyczącego stabilności cen. Godzinę później – o 11:00 – publikowany będzie europejski indeks CPI oraz PKB Unii Europejskiej. W przypadku rocznego Consumer Price Index zakłada się utrzymanie wartości 0,7% z ostatniego okresu. PKB kwartalne ma wzrosnąć z 0,2% do 0,4% a dynamika w ujęciu rocznym z 0,5% do 1,1%. Jeżeli prognozy zrealizują się, wtedy wspólna waluta będzie mogła liczyć na kolejne wsparcie dzisiejszego dnia.

Po południu, o godzinie 14:30 w Stanach Zjednoczonych możemy oczekiwać odczytów CPI. Prognozowany miesięczny Consumer Price Index na poziomie 0,3% (o 0,1 punktu procentowego wyżej niż w okresie wcześniejszym). W ujęciu rocznym mówi się o jeszcze korzystniejszej dynamice i wzroście z 1,5% do 2,0%. W przypadku CPI z wykluczeniem żywności oraz energii mamy mniej korzystny konsensus – w ujęciu miesięcznym w dół o 0,1 punktu procentowego (z 0,2%) a w ujęciu rocznym bez zmian na poziomie 1,7%. Popołudniu warto zwrócić również uwagę na odczyty Initial Jobless Claims – wskaźnik mówi nam jak wiele osób złożyło wnioski o przyznanie ulg dla bezrobotnych w zeszłym tygodniu. w przypadku indykatora prognozowane są wzrosty z poziomu 319 tysięcy do 320.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here