Naga MarketsPoranny komentarz makroDzisiejszą sesję zdominują trzy banki centralne. Ich przedstawiciele zafundują nam dzisiaj dodatkowy zastrzyk zmienności – a to wszystko za sprawą protokołów publikowanych przez Bank Anglii (który dodatkowo podejmuje decyzję w sprawie stóp procentowych), Europejski Bank Centralny oraz Rezerwę Federalną.


 Co wydarzyło się wczoraj? – wzrosty na Wall Street

Wall Street w trakcie środowej sesji poruszało się cały czas po zielonej stronie rynku zamykając ostatecznie na poziomie 0,8% – wzrosty wspierał między innymi dynamiczny wzrost wniosków o kredyty hipoteczne (+25%). Chiński rynek akcji również pozytywnie – po trwających prawie tydzień wakacjach związanych ze świętem narodowym indeks CSI300 zamykał się na poziomie 4.09%. Jeżeli chodzi o pozostałe regiony Azji, to główne indeksy kończyły sesję na minusie.

Bank Rosji (CBR) poinformował wczoraj, że może rozpocząć operacje otwartego rynku na FX korzystając ze swoich rezerw, jeżeli Ministerstwo Finansów zacznie zbyt dynamicznie wydawać swoje zapasy kapitałowe w celu pokrycia wydatków budżetowych. Do tej pory rosyjskie MF wydało na ten cel około 1,3 bln rubli. Zapotrzebowanie na środki standardowo zwiększa się właśnie pod koniec roku.

Dane publikowane do tej pory – słaby bilans handlowy Niemiec

Dzisiaj w nocy napłynęło do nas sporo danych z Kraju Kwitnącej Wiśni. Za te najważniejsze uznamy jednak:

  • Rachunek bieżący – 1653,10mld jenów, prognoza 1221mld jenów
  • Zamówienia maszynowe m/m – -5.7%, prognoza 3.2%
  • Sondaż Eco Watcher – obecna sytuacja gospodarcza – 47.50, prognoza 48.60

Oprócz tego przed godziną 08:00 Szwajcaria publikowała dane dotyczące stopy bezrobocia m/m – niespodzianie zanotowała ona wzrost do poziomu 3.4% (z utrzymującego się od dłuższego czasu pułapu 3.3%). Chwilę później Niemcy podali wyniki swojego bilansu handlowego. Import oraz eksport zanotowały zdecydowanie silniejsze od spodziewanych osunięcia. Dla importu było to -3.1% (prognoza -1.2%), natomiast dla eksportu -5.2% (prognoza -1.2%).

Co czeka nas dzisiaj? – potrójne emocje bankowe

Rynek gołębio wycenia przyszłe działania BoE | Kliknii, aby powiększyć
Rynek gołębio wycenia przyszłe działania BoE | Kliknii, aby powiększyć

Prawdziwe emocje związane z czwartkową sesją jednak dopiero przed nami. Zapewnią nam je kolejno Bank Anglii, Europejski Bank Centralny oraz Rezerwa Federalna. O godzinie 13:00 decyzja BoE w sprawie stóp procentowych, publikacja oświadczenia polityki pieniężnej oraz protokołów z posiedzenia. Rynki spodziewają się utrzymania stóp na niezmienionym poziomie oraz jednego jastrzębiego głosu za rozpoczęciem normalizacji stóp.

Już pół godziny później (13:30) pałeczkę przejmie Europejski Bank Centralny publikując accounts z wrześniowego posiedzenia – analitycy nie spodziewają się jednak silnych zmian w stosunku do wcześniejszych protokołów.

O 14:30 standardowe, coczwartkowe dane dotyczące wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA, a o 20:00 protokoły FOMC, które pokażą nam o czym debatowali członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w trakcie ostatniego posiedzenia polityki pieniężnej. Na zakończenie dnia głos zabierze aktywny w ostatnim czasie Williams z FOMC, który komentował będzie obecną sytuację gospodarczą.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here