Naga MarketsPoranny komentarz giełdowy to nowy cykl tekstów, który ING Securities przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Istotna poprawa klimatu inwestycyjnego na świecie – indeks WIG20

Warszawska giełda w dniu dzisiejszym odpowie na obserwowany lepszy nastrój inwestycyjny na świecie. Wall Street z optymizmem przyjęła retorykę FEDu zakładającą jeszcze 2 podwyżki stóp w tym roku. Natomiast wybory w Holandii zakończyły się wygraną dotychczas rządzących ugrupowań, co oznacza, że Holandia nie podążyła za ostatnią antysystemową falą.

Te artykuły również Cię zainteresują
Indeks WIG20 ma za sobą dwa dni przystanku pod poziomem 2.250 pkt. W tym czasie wskaźniki AT uległy częściowemu wychłodzeniu i znajdują się w obszarze neutralnym. Są przesłanki, aby indeks dużych spółek ustanowił dzisiaj nowe maksimum cenowe. Jeśli tak się stanie można będzie uznać, iż korekta spadkowa dobiegła końca. Do sforsowania jest strefa 2.250-2.270 pkt.

Niedokończona korekta na mWIG40 – indeks mWIG40

Obraz wykresu indeksu średnich spółek prezentuje niepełną strukturę spadkową, która ukształtowała w ostatnich dniach, po okresie silnych wzrostów. Na wykresie dziennym świecowym mamy kilka czarnych korpusów z początku marca br., a następnie czterodniowe odreagowanie w górę. Tendencje wzrostowe w średnich terminie są zachowane (linia trendu w rejonie 4.700 pkt.), jednak wciąż możliwa jest kontynuacja korekty płaskiej w przedziale 4.700-4.900 pkt.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

FED nie tak jastrzębi jak się obawiano – indeks S&P

Zarząd Rezerwy Federalnej zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 25 pb. i zapowiedział stopniowe podwyższanie stóp w przyszłości. Na tą chwilę planuje się jeszcze 2 podwyżki w tym roku oraz 3 w 2018 r. W reakcji na słowa Janet Yellen doszło do osłabienia dolara i umocnienia rynku surowców. W górę poszły notowania ropy, miedzi, jak i metali szlachetnych. Indeks S&P500 podniósł się w rejon ostatniego maksimum cenowego z początku marca br. na poziomie 2.400 pkt.

Informacje ze spółek

PZU – spokojna reakcja rynku na wyniki spółki

Zysk netto grupy PZU w IV kwartale 2016 roku wzrósł do 638,5 mln zł z 509,9 mln zł rok wcześniej – wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportu rocznego. Zysk PZU okazał się lepszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 530,8 mln zł.

Komentarz: Rynek spokojnie przyjął publikację raportu finansowego PZU za IV kw. ub. r. Akcje ubezpieczyciela zaliczyły w ostatnich miesiącach silną zwyżkę, stąd też cześć inwestorów postanowiła zrealizować zyski. Wykazany lepszy od oczekiwań zysk netto to efekt przede wszystkim wypłaconych niższych odszkodowań. PZU wykazał natomiast słaby wynik na inwestycjach. Przedstawiciele spółki spodziewają się jednak poprawy tej pozycji w I kw. 2017 r., jeśli utrzymają się pozytywne trendy. Zarząd poinformował ponadto, że może zarekomendować wypłatę znacząco ponad 50 proc. zysku netto w postaci dywidendy.

Enea – Połaniec wzmocni energetyczną grupę, otwarta kwestia dywidendy

Enea szacuje, że dostosowanie Elektrowni Połaniec do konkluzji BAT będzie wymagać ok. 100 mln zł nakładów rocznie przez trzy lata – poinformował wiceprezes Enei Mikołaj Franzkowiak.

Komentarz: Enea przejęła w ostatnich dniach Elektrownię Połaniec, która należy do grona młodszych i nowocześniejszych elektrowni systemowych w Polsce. Połaniec znajduje się w ścisłej czołówce elektrowni w Polsce pod względem ilości wytwarzanej energii i jest jednocześnie jednym z największych polskich producentów energii odnawialnej. Elektrownia ta przez ostatnie lata była gruntownie i konsekwentnie modernizowana. Konkluzje BAT są to dokumenty powstałe w drodze decyzji Komisji Europejskiej, zgodnie z przepisami dotyczącymi emisji przemysłowych. Chodzi o uzyskanie najbardziej efektywnego zaawansowanego poziomu rozwoju technologii i metod prowadzenia danej działalności energetycznej lub przemysłowej. Przy okazji ostatnich prezentacji zarząd nie wykluczył wypłaty dywidendy. Decyzja ma zostać podjęta podczas prezentacji wyników za 2016 r., co ma nastąpić 30 marca br.

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor i BM ING Banku Śląskiego nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszych komentarzy. Powielanie bądź publikowanie analizy lub jej części bez pisemnej zgody BM ING Banku Śląskiego jest zabronione.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: indeks dax | dolar prognozy | dax wykres | sp 500 index | akcje pgnig cena aktualna | dax kurs |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here