Naga MarketsDzisiejszy wpisy poświęcony będzie fałszywym wybiciom. Jako, że dochodzi do nich dość często, warto wiedzieć jak sobie z nimi radzić. Poniżej znajduje się pytanie jakie Justin Bennett otrzymał od jednego z czytelników portalu DailyPriceAction.com:

Jak uniknąć fałszywych wybić?

Czekasz tygodniami na wybicie kluczowego poziomu, na EURUSD. Kiedy tylko do niego dochodzi, decydujesz się na wejście po re-teście wykorzystując zlecenie z limitem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niestety okazuje się, że wybicie jest fałszywe.

Byłeś taki cierpliwy i co dostałeś w zamian? Stratę części kapitału.

Zdarza się to dość często. Czasami sprowadza się do mniej niż idealnego poziomu wsparcia lub oporu. Innym razem po prostu brakuje podaży lub popytu potrzebnego do napędzenia rynku.

Mam jednak dobrą wiadomość. Większości sytuacji takich jak ta, którą właśnie opisałem da się uniknąć wprowadzając kilka prostych zmian w sposobie handlu.

Dobra wiadomość jednak nie kończy się na tym.

Nie tylko możesz bowiem uniknąć fałszywych wybić, ale możesz także czerpać z nich zysk.

Zaraz odkryję przed Tobą, czym naprawdę jest fałszywe wybicie i uwierz mi, kiedy to zobaczysz, już nigdy nie pomyślisz o nim w ten sam sposób.

Czytaj dalej, by dowiedzieć się jak unikać fałszywych wybić  oraz czerpać z nich korzyści.

Trzy proste sposoby na uniknięcie fałszywych wybić

Każda z poniższych metod jest potężna sama w sobie. Jeśli zaimplementujesz tylko jedną z nich do swojego tradingu, doświadczysz prawdopodobnie znacznie mniej strat spowodowanych fałszywym wybiciem.

Jednak kiedy łączysz wszystkie trzy metody, możesz uniknąć 90% strat poniesionych z powodu fałszywych wybić.

1. Czekaj na zamknięcie sesji

Handel z interwału dziennego jest tym, co odmieniło mój trading jeśli cofnę się do roku 2010. Nic się do tego nie umywa.

Każda świeca potrzebuje 24 godzin na uformowanie, a w związku z tym kryje się za nią ogromny wolumen. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy dokonamy porównania ze świecą 1-godzinną, której wolumen jest znacznie mniejszy.

Dlaczego wolumen ma znaczenie?

Znaczenie ma dlatego, iż jest to sposób sygnalizowania przez rynek czy obecna cena jest przewartościowana, czy też niedowartościowana. Im więcej czasu dasz rynkowi na podjęcie decyzji, tym bardziej wiarygodny będzie sygnał.

Rynek walutowy jest globalny, a użycie świecy, która potrzebuje 24 godzin, by się utworzyć oznacza, że możesz zobaczyć rynek z perspektywy całego świata.

Nie dostaniesz tego patrząc na wykres 1-godzinny.

Upewnij się, że korzystasz z wykresów, gdzie każda sesja zamyka się wraz z zamknięciem w Nowym Jorku (godz. 23 czasu polskiego, tak jak w XM).

2. Użyj narzędzia powrotu do średniej

Kiedy korzystasz z interwału dziennego, potrzebujesz sposobu na określenie czy rynek jest przegrzany, czy też nie.

Właśnie tam pojawia się narzędzie powrotu do średniej, 10 lub 20-okresowej EMA (wykładniczej średniej kroczącej).

Oprócz przesiadki na wykresy dzienne, wdrożenie teorii powrotu do średniej miało największy wpływ na mój handel przez ostatnie lata.

Działa to tak…

W najprostszej formie, powrót do średniej jest teorią, która sugeruje, że ceny w końcu do niej wracają.

Jeśli zauważysz wybicie kluczowego poziomu rynku, a 10 i 20 EMA są nieco opóźnione (oddalone), prawdopodobnie lepiej będzie pozostać z boku.

W ostatecznym rozrachunku nie ma nic szczególnego w 10 i 20 okresowych średnich ruchowym. Możesz użyć takich jakie Ci odpowiadają, jednak odkryłem, że liczby bliskie 10 i 20 sprawdzają się najlepiej.

Technika ta jest najskuteczniejsza, gdy używa się jej na wykresach dziennych i tygodniowych.

3. Potwierdź wybicie akcją cenową

Co to jest pin bar?

Dla tych z Was, którzy często czytają moje lekcje nie jest tajemnicą, że pin bar to świeca z długim górnym lub dolnym knotem i małym korpusem.

Co przedstawia?

To już lepsze pytanie. Wiedza o tym jak wygląda konkretna formacja jest świetna, ale jeśli nie zrozumiesz dlaczego tworzy się w ten sposób, nie możesz jej w pełni docenić.

Pin bar sygnalizuje napływ presji zakupowej lub sprzedażowej. Mówiąc inaczej, pokazuje relację między podażą, a popytem.

Jest to bezcenna informacja kiedy analizujemy wybicie. Długi knot u dołu w następstwie re-testu wcześniejszego oporu jako nowego wsparcia oznacza zainteresowanie ze strony kupujących.

To samo tyczy się rynku, który ponownie testuje byłe wsparcie jako nowy opór. Długi knot pin bara pozwala uzyskać widok ‘zza kulis’ zleceń kupna i sprzedaży na rynku.

Pin bar jako produkt uboczny fałszywego wybicia

Podzielę się czymś, co może po prostu zmienić sposób w jaki patrzysz na fałszywe wybicia, a w tym przypadku także na pin bary.

Pin bar to nic więcej niż fałszywe wybicie na niższym interwale czasowym.

Innymi słowy, fałszywe wybicie poprzedza każdego pin bara (lub byczą / niedźwiedzią świecę odrzucenia).

Długi knot pin bara z wykresu dziennego to nic więcej jak fałszywe wybicie na wykresie 30-minutowym lub nawet 1-godzinnym. W niektórych przypadkach jest to nawet fałszywe wybicie na wykresie 4-godzinnym.

Oto przykład takiej relacji na parze walutowej EURNZD:

Para od kilku miesięcy tworzyła kanał wzrostowy. Niedawno doszło do zamknięcia blisko oporu tego kanału.

W tym momencie większość traderów zaczęłaby myśleć o kupowaniu pary.

Jednakże jeśli użyłbyś trzech metod, o których właśnie mówiliśmy, pozostałbyś w tej sytuacji z boku.

Dlaczego?

A to dlatego, że para nadmiernie ruszyła w górę.  W momencie wybicia, 10 i 20-dniowa EMA były blisko 300-pipsów poniżej ceny.

Co więcej, nie było żadnej byczej akcji cenowej przy re-teście, by uzasadnić długą pozycję.

W tym miejscu pojawia się związek pomiędzy fałszywymi wybiciami, a pin barami.

Zwróć uwagę, że następna sesja zamknęła się z powrotem pod oporem kanału. To był nasz sygnał mówiący o tym, że poprzednie wybicie było fałszywe, a także, iż pozycja krótka była uzasadniona.

Omawiałem ten konkretny setup w strefie członkowskiej, a także handlowałem na jego podstawie, na własnym rachunku.

Strategię Justina Bennetta możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie na start otrzymasz 30 USD, a Twoje saldo będzie zabezpieczone przed ujemnym depozytem >>

Pamiętasz jak wspominałem o tym, że pin bar to nic innego jak fałszywe wybicie na niższym interwale?

Co prawda, do zamknięcia pozostało jeszcze kilka godzin, ale na pierwszy rzut oka wygląda na to, że EURNZD zamierza nakreślić niedźwiedziego pin bara na wykresie tygodniowym.

Możesz się teraz zastanawiać, czy technika ta działa na niższych ramach czasowych, takich jak 15- lub 30-minutowych.

Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej sprawdza się na wykresach dziennych oraz wyższych interwałach. Prawdopodobnie wynika to z większego wolumenu, o którym wspominałem na początku tej lekcji.

Kluczem do czerpania zysków z tej strategii, lub jakiejkolwiek w tym zakresie, jest posiadanie dokładnych poziomów wsparcia i oporu. Jeśli tę część wykonasz dobrze, wykrywanie fałszywych wybić, takich jak te powyżej, staje się łatwe.

Podsumowanie

Fałszywe wybicia są częścią tradingu. Nie ma znaczenia jak bardzo się starasz, nigdy nie uda Ci się ich całkowicie uniknąć.

Jednakże, te trzy proste metody pomogą chronić Twój kapitał w 90% przypadków. Użycie narzędzia powrotu do średniej, a także sygnału price action takiego jak pin bar to potężna kombinacja.

Jednak kiedy pojawiają się fałszywe wybicie, dlaczego ich nie wykorzystać?

Zamiast pozostawać z boku, szukaj okazji do kupna lub sprzedaży, gdy rynek potwierdzi fałszywy ruch. W końcu pin bar to nic innego jak fałszywe wybicie na niższym interwale czasowym.


dpaMetodologia Price Action zyskuje sobie coraz większą popularność wśród profesjonalnych, jak i początkujących inwestorów, dlatego też na Comparic.pl znajdziesz sporo wpisów i analiz o tej tematyce. Powyższy artykuł pochodzi z portalu DailyPriceAction.comktórego założycielem jest Justin Bennett – trader, od 2007 roku działający na rynku Forex, a od 2010 przy wykorzystaniu Price Action.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here