Naga MarketsAuthor: Pete Markham, Creative Commons License
Author: Pete Markham, Creative Commons License

Wraz ze spadającą w Ameryce podażą łupków oraz cięciem prognoz globalnego zużycia ropy, OPEC dostosowało swoje przyszłoroczne prognozy popytowe – wynika z nich, że zapotrzebowanie na produkty Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową będzie najniższe od 12 lat.


Jak podaje agencja prasowa Bloomberg, OPEC zredukowało dotychczasowe projekcje na 2015 o 300 tysięcy baryłek do poziomu 28.9 miliona dziennie. Jest to o około 1.15 miliona dziennie mniej niż grupa 12 państw członkowskich „wypompowała” w listopadzie. Głównym winowajcą jest tutaj spadek ceny czarnego złota o ponad 40% – w związku z tym prognozowane zapotrzebowanie i podaż w następnych miesiącach są bardzo niejasne.

OPEC w dół, kraje spoza organizacji w górę

Negatywna rewizja szacunków jest efektem lepszych wyników państw wydobywających ropę nienależących do OPEC oraz pogorszającego się popytu globalnego.

Kontrakty terminowe futures na ropę brent spadły do pięcioletnich dołków (65.29USD za baryłkę). W przyszył roku popyt na produkty OPEC ma zmaleć do 28.92 mln baryłek dziennie. Jest to wynik poniżej minimalnej bariery 28.93 mln baryłek dziennie wymaganej w 2009 roku i najniższy od 2003 roku (27.05 mln baryłek dziennie).

Prognozy dla krajów spoza OPEC zwiększyły się dla 2015 o 120 tysięcy dziennie. Wszystko za sprawą USA, Kanady i Brazylii, które rozszerzą swoją działalności do wydobycia 57.31 milionów baryłek dziennie.

Listopadowe spadki

Cena ropy brent i WTI w 2014 roku
Cena ropy brent i WTI w 2014 roku

Produkcja dwunastu krajów członkowskich OPEC w listopadzie zmalała o 390 tysięcy baryłek dziennie (do 30.05 mln/dzień) – przede wszystkim ze względu na gorsze wyniki libijskie. W samej tylko Libii produkcja listopadowa skurczyła się o 248 tysięcy baryłek do poziomu 638 tysięcy dziennie. Wydobycie na polach ropy znajdujących się na Saharze i sąsiadującej El Feel – największych terenach produkcyjnych – została wstrzymane z powodu akcji militarnych.

Zeszły miesiąc pokazał również gorsze wyniki na terenie Algierii, Angoli, Kuwejtu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here