Naga MarketsWydowbywanie ropyZ najnowszego raportu Energy Information Administration (EIA) wynika, iż zapasy ropy naftowej spadły w ciągu tygodnia kończącego się 8 stycznia br. o kolejne 3,25 mln baryłek. Na uwagę zasługuje fakt, iż był to już piąty spadek z rzędu, co przynajmniej w teorii mogłoby przyczynić się do wzrostu notowań czarnego złota na światowych rynkach finansowych.

Cena ropy najwyżej od lutego 2020 r.

Spoglądając na notowania West Texas Intermediate czyli popularnej ropy WTI zauważymy, że jej cena wzrosła od początku listopada o ponad 20 dolarów, co stanowiło dokładnie 60,11 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tak znaczna aprecjacja sprawiła, że cena ropy naftowej WTI przekroczyła barierę 50 dolarów za baryłkę, co jest najwyższym poziomem od połowy lutego 2020 roku.

Mimo wczorajszego, pozytywnego raportu EIA wskazującego na kolejny z rzędu spadek poziomu zapasów ropy naftowej w amerykańskich magazynach, cena czarnego złota osunęła się w trakcie środowego handlu o 0,79 proc. a dziś o poranku tendencja ta jest kontynuowana.

Jeżeli tylko spadki będą kontynuowane, (przynajmniej z czysto technicznego punktu widzenia) w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy te-testu ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia) powyżej 49 dolarów za baryłkę.

Ekonomiści spodziewają się jednak, że w perspektywie średnioterminowej notowania ropy powinny wrócić do wzrostów. Goldman Sachs Group szacuje wzrost popytu o co najmniej 1 milion baryłek dziennie. Tymczasem Arabia Saudyjska ograniczyła dostawy w lutym do co najmniej 11 rafinerii w Azji i Europie po ogłoszeniu w zeszłym tygodniu niespodziewanych ograniczeń produkcji.

W perspektywie krótkoterminowej, rynek ropy nadal stoi jednak w obliczu niepewności związanych z wpływem pandemii na wzrost popytu. Wykorzystanie pojazdów drogowych w Wielkiej Brytanii, która zmaga się z nową mutacją koronawirusa spadło w zeszłym tygodniu o 42% w stosunku do poziomu sprzed epidemii.

Michael Hsueh, strateg Deutsche Bank uważa, że ponownie wprowadzenie w ostatnim czasie licznych obostrzeń w wielu krajach wskazuje, że pandemia jeszcze się zakończyła i jej negatywny wpływ na popyt ropy może być w najbliższym czasie wciąż odczuwalny.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Mimo to, zdaniem Goldman Sachs cena ropy Brent wzrośnie jeszcze tego lata aż do 65 dolarów za baryłkę. Ich zdaniem, za tak znaczną aprecjację notowań ropy naftowej odpowiedzialne będzie przywrócenie równowagi na rynku w związku z wprowadzeniem na całym świecie szczepionek przeciw koronawirusowi, co przyczyni się do ożywienia gospodarczego, które to z kolei zwiększy popyt i zdolność producentów do wznowienia produkcji.

Eksperci wskazują jednak równocześnie, że w perspektywie krótkoterminowej, rynek ten stoi w obliczu malejącego popytu spowodowanego rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Europie i wprowadzanych z tego powodu obostrzeń.

Równie optymistycznie na temat średnioterminowych perspektyw dalszej aprecjacji notowań ropy naftowej wypowiedział się także Mike Muller, szef domu handlowego Vitol Group, który uważa, że do lata popyt na produkty naftowe powinien być z powrotem na poziomie z 2019 roku, z wyłączeniem paliwa lotniczego.

Naszą prognozę dotyczącą ceny złota w 2021 roku zobaczą państwo pod tym odnośnikiem.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułUnibep zrealizuje etap 3B inwestycji na 89 mieszkań przy ul. Coopera w Warszawie
Następny artykułKurs euro do złotego (EUR/PLN) po 4,5385 zł w czwartek 14 stycznia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here