Naga Markets

rafineria w tle zachód słońcaCeny ropy naftowej ustabilizowały się we wtorek po ostatnich spadkach, wsparte lepszymi od oczekiwań danymi dotyczącymi aktywności gospodarczej oraz ograniczeniami podaży i nadziejami na ożywienie gospodarcze w Chinach. Baryłka Brent kosztuje nieco ponad 83 USD, a WTI okrągłe 77 USD.

Ropa naftowa w środku przedziału cenowego od końca grudnia

Dynamiczny wzrost w sektorze usług oznacza, że ożywienie w działalności gospodarczej w strefie euro nabrało w tym miesiącu tempa, wynika z wtorkowej ankiety, wskazującej na mniej ponure perspektywy gospodarcze w Europie, niż wcześniej prognozowano. Siostrzana ankieta wykazała, że firmy w Wielkiej Brytanii również zgłaszają nieoczekiwany wzrost aktywności.Patrząc na rok 2023, popyt na ropę przekroczy podaż. Po burzliwym 2022 roku wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że globalna gospodarka uniknie recesji, stopy procentowe osiągną szczyt latem, globalne zużycie ropy będzie stopniowo wzrastać, podczas gdy jej podaż będzie miała trudności z nadążeniem za wzrostem popytu – napisał Tamas Varga z maklera naftowego PVM.

DOŁĄCZ DO WEBINARU. SMART SĘP POKAŻE CI JAK WYZNACZYĆ ISTOTNE CELE W TRADINGU

Tymczasem szersze rynki finansowe skupią się na środowej publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej USA po tym, jak ostatnie dane zwiększyły prawdopodobieństwo utrzymania wyższych stóp procentowych na dłużej.

W poniedziałek ceny ropy wzrosły o ponad 1% w wyniku optymizmu co do chińskiego popytu, którego odbicia spodziewają się analitycy w tym roku po zniesieniu ograniczeń związanych z COVID-19.

Brent znajduje się w środku przedziału cenowego od końca grudnia, między 78, a 88 USD za baryłkę. Z jednej strony istnieją obawy o wysokie stopy procentowe w USA, a z drugiej panuje optymizm w nadziei na ożywienie popytu w Chinach – napisał Satoru Yoshida, analityk Rakuten Securities.

Ropa naftowa: Oznaki mniejszej podaży również wspierają ceny

Rosja planuje ograniczyć produkcję ropy o 500 000 baryłek dziennie, czyli około 5% swojej produkcji, w marcu po tym, jak Zachód nałożył pułapy cenowe na rosyjską ropę i produkty ropopochodne w związku z inwazją na Ukrainę.

AVA Trade

Jednocześnie Rosja jest częścią grupy producenckiej OPEC+, w skład której wchodzi Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojusznicy, którzy zgodzili się w październiku obniżyć cele wydobycia ropy o 2 mln baryłek dziennie do końca 2023 roku.

Kurs ropy Brent na interwale dziennym, tradingview
Kurs ropy Brent na interwale dziennym, tradingview

Nowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Wczorajsza zwyżka cen tego surowca, w obliczu braku aktywności Amerykanów ze względu na święto w USA, nie miała istotnego wydźwięku. Z kolei dzisiaj notowania ropy rozpoczynają sesję od zniżki.

Dlaczego Purple Trading? – Jesteśmy Purple Trading, brokerem założonym przez grupę czeskich i słowackich pasjonatów tradingu. Naszym celem jest zapewnienie Ci uczciwych warunków handlowych, najnowocześniejszych technologii, a przede wszystkim bycie dla Ciebie równorzędnym partnerem. Wierzymy, że jest to właściwa droga do osiągnięcia sukcesu na rynkach finansowych – komentuje David Varga, współzałożyciel i CEO Purple Trading.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułBitcoin (BTC) to narzędzie do walki z korupcją, uważa Fundacja Praw Człowieka
Następny artykułKurs EUR/USD zbliża się do końca korekty. EBC będzie bardziej jastrzębi niż Fed?
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.