Rzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.
Po godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował wstępny szacunek produktu krajowego brutto w drugim kwartale 2018 roku. Jak przeczytać możemy w raporcie, PKB niewyrównany sezonowo w II kwartale 2018 roku był realnie wyższy o 5,1% rok do roku, wobec 4,0% w analogicznym kwartale 2017 r.
PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł natomiast realnie o 1,0% w porównaniu z poprzednim kwartałem, i był wyższy niż przed rokiem o 5,0%.

W II kwartale 2018 r. głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego pozostawał popyt krajowy, którego wzrost w skali roku wyniósł 4,8%. Szybsze tempo wzrostu niż przeciętnie w gospodarce narodowej zanotowano natomiast w budownictwie, transporcie, przemyśle oraz działalności finansowej i ubezpieczeniowej; niższe w handlu i naprawach.
“Zgodnie z oczekiwaniami na wyższe poziomy powróciła dynamika wolumenów handlowych, a wobec mizernego ożywienia w inwestycjach eksport rósł szybciej niż import (6,9 wobec 6,5%), co miało istotny wkład we wzrost. Do tego nadal istotnie rosną zapasy, choć ich znaczenie było nieco mniejsze niż w pierwszym kwartale. Taka struktura oznacza, że potencjał do utrzymania obecnego tempa wzrostu na dłuższą metę jest niewielki i należy bardzo poważnie potraktować utyskiwanie przedsiębiorców na trudny dla nich rynek pracy, jako główną barierę ekspansji” – komentuje Przemysław Kwiecień z XTB.

Równoczesne poznaliśmy także szybki szacunek inflacji konsumenckiej (CPI), z którego wynika, iż ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca utrzymały się na tym samym poziomie (wskaźnik cen 100,0), a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,0% (wskaźnik cen 102,0).

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN zauważymy, że na skutek ostatnich spadków kurs osunął się w okolice lokalnego wsparcia, gdzie już w miniony wtorek pojawiła się pierwsza reakcja popytowa. Pomimo trwających od tego czasu wzrostów, piątkowy poranek znów należy do sprzedających. Niewykluczone więc, że w najbliższym czasie dojdzie do ponownego przetestowania w/w wsparcia.
Do handlu na parach walutowych z PLN polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.