Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Po godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował wstępny szacunek Produktu Krajowego Brutto w IV kwartale 2018 roku. Jak przeczytać możemy w raporcie, w IV kwartale 2018 r. PKB wyrównany sezonowo wzrósł realnie o 0,5% w porównaniu z poprzednim kwartałem, i był wyższy niż przed rokiem o 4,6%. PKB niewyrównany sezonowo wzrósł natomiast realnie o 4,9% w porównaniu z IV kwartałem ub. roku. Warto jednak zaznaczyć, że prognozy przed tą publikacją zakładały utrzymanie dynamiki wzrostu gospodarczego Polski na poziomie 5,1%.

W IV kwartale 2018 r. głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego był popyt krajowy, którego wzrost w skali roku wyniósł 4,8%. Szybsze tempo wzrostu niż przeciętnie w gospodarce narodowej zanotowano w przemyśle, budownictwie, transporcie, działalności finansowej i ubezpieczeniowej; słabsze – w handlu i naprawach.

Dynamika realna produktu krajowego brutto (analogiczny okres roku poprzedniego = 100, ceny stałe roku poprzedniego)
Dynamika realna produktu krajowego brutto
(analogiczny okres roku poprzedniego = 100, ceny stałe roku poprzedniego) | Źródłu: GUS

Otoczenie gospodarki zdecyduje o koniunkturze w kraju

W dniu wczorajszym Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) opublikowało także Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), który z wyprzedzeniem informuje o przyszłych tendencjach w gospodarce. Jego wartość wzrosła w lutym 2019 r. o 0,4 punktu.

W ubiegłym roku wskaźnik najniższą wartość odnotował we wrześniu i od tego czasu ulega stopniowej poprawie. Mogłoby to zwiastować powrót do silnego wzrostu gospodarki gdyby nie niesprzyjające tendencje w naszym najbliższym otoczeniu a w konsekwencji systematyczne kurczenie się portfela zamówień w przedsiębiorstwach. Ostatnie dane wskazują, że przedsiębiorstwa starają się poprawić efektywność swej działalności, głównie poprzez redukcję części tych kosztów, na które mają wpływ. Wyzbywają się więc zapasów oraz części mocno zużytego parku maszynowego. Poza ich wpływem pozostają jednak koszty pracy oraz kurczące się zamówienia. Tak więc, pomimo wzrostu wskaźnika w ostatnich miesiącach, trudno jego obecną poprawę uznać za sygnał świadczący o powrocie gospodarki na ścieżkę wzrostu gospodarczego zbliżonego do tego z ubiegłego roku – czytamy w raporcie.

Spośród ośmiu składowych WWK, w tym miesiącu cztery uległy niewielkiej poprawie, dwie pozostały na poziomie miesiąca poprzedniego i dwie uległy pogorszeniu.

Kurs euro (EUR) spadnie w okolice 4.30 PLN?

Analizując obecną sytuację dostrzec można, że w skutek trwających od początku lutego br. wzrostów kursu euro (EUR) wobec polskiego złotego (PLN), rynek dotarł w okolice niezwykle istotnego, technicznego oporu, gdzie już w ubiegłym tygodniu pojawiła się pierwsza reakcja podażowa. Ostatecznie dopiero we wtorek kurs osunął się jednak znacząco poniżej tej strefy. Od kilku dni tendencja spadkowa jest kontynuowana i jeżeli tylko w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja popytowa, spodziewać moglibyśmy się spadku kursu euro nawet w rejon ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia) tj. 4.30 PLN. To właśnie tam znajduje się bowiem najbliższa istotna strefa, w okolicy której mogłaby się pojawić jakaś większa reakcja popytowa.

Do handlu na parach walutowych z PLN polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Kurs pary walutowej EURPLN
EURPLN Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułRynek dolara konsoliduje, kurs euro ponownie odbija od 1,14
Następny artykułAsseco BS ponad 62 mln zł zysku netto i 95 mln zł EBITDA w 2018 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here