Naga MarketsPrzedstawiamy trzecią część artykułu “Popyt i podaż na rynku walutowym – Supply oraz Demand Trading”. Pierwszą i drugą można przeczytać tutaj:

W poniższym artykule przedstawiono sposób rysowania stref popytu oraz podaży, jak i skupiono się na praktycznych zagadnieniach strategii handlowej, która jest z nimi związana.


Jak rysować strefy?

Inni traderzy mogą mieć do tego całkowicie odmienne podejście, ale osobiście lubię sposób w jaki wskaźnik popytu i podaży pomaga w ich wyznaczeniu.

SCREEN 8 Popyt i podaz na rynku walutowym - Supply oraz Demand Trading

Kluczowym punktem do obserwacji podczas rysowania stref popytu i podaży jest HH oraz LL (lower low) ponieważ są one punktami wyjściowymi każdej z nich.

  • Bycza świeca na otwarciu rozpocznie rysowanie świecy niedźwiedziej (cienia) następnie powracając i tworząc nowy HH. Bierzemy HH oraz punkt otwarcia byczej świecy i rysujemy strefę podaży jak na powyższym wykresie. Przed narysowaniem strefy musimy poczekać do zamknięcia bieżącej świecy. Bez tego nie wiedzielibyśmy dokładnie czy nasze HH jest rzeczywiście HH – nowa świeca mogłaby stworzyć nową wyższą górną.
  • W sytuacji takiej jak ta, gdzie LL jest tworzona przez spadającą w przepaść świecę rozpoczynamy rysowanie naszej strefy popytu od LL, aby zamknąć z poprzedniej świecy niedźwiedziej. W przeciwieństwie do większości innych stref, w takich przypadkach stosujemy dwie świecie zamiast jednej.
  • Widzimy zwykłą jednoświecową strefę popytu. Jednakże, jeżeli używasz wskaźników popytu i podaży nie zobaczysz strefy popytu przed zamknięciem świecy C. Strefa nie jest ważna dopóki świeca nie zostanie zamknięta. Dlatego zawsze lepiej poczekać na potwierdzenie przed rozpoczęciem rysowania strefy.

Jak wykorzystać strefy popytu i podaży w tradingu?

Według najbardziej konwencjonalnego podejścia, powinniśmy poczekać aż cena wróci ponownie do strefy – dopiero wtedy powinniśmy rozpocząć nasze działania.

  • Z małym stop-loss wejdź gdy cena jest głęboko w strefie
  • Z wysokim stop-loss poczekaj na potwierdzenie PA i dopiero wejdź

SCREEN 9 Popyt i podaz na rynku walutowym - Supply oraz Demand Trading

Oczywiście na pierwszy rzut oka wejście oznaczone numerem 1 byłoby najlepsze – jednak w przypadku wykresów na żywo w tym momencie nie wiemy, czy cena zostanie zawarta w strefie, czy też nie. Możemy po prostu wejść i liczyć na szczęście lub poszukać czegoś co świadczyć będzie o zmianie kierunku ceny. W moim przypadku pierwsze co widzę to oznaki rozbieżności RSI i jak dla mnie byłoby to w zupełności wystarczające aby dokonać trade’u – ryzyko jest minimalne, a ja nie muszę zagłębiać się w skomplikowane analizy.

Z drugiej jednak strony kiedy patrzymy na lewo nie posiadamy czystego wejścia – strefa była testowana wcześniej dwa razy co oznacza, że nie jest świeża. Czy nadal znajdują się tutaj wartościowi kupujący? Jeżeli dodamy horyzontalną w strefie i przesuniemy się bardziej w lewo ujrzymy dokładniejszą historię.

SCREEN 10 Popyt i podaz na rynku walutowym - Supply oraz Demand Trading

Gdybyśmy zdecydowali się na wejście drugie, które każe czekać na potwierdzenie PA, wtedy mamy dwie możliwości, które przedstawiono na powyższym wykresie. Zauważ, że wielkość stop-loss 2a i 2b jest większa niż 1.

W moim tradingu używam dodatkowej strefy popytu i podaży jako bonusa do powyższych zapisów. Nie będę się jednak zagłębiał w temat – wymaga bowiem wzięcia pod uwagę kilku innych czynników. Najogólniej mówiąc jest to bardziej ryzykowna forma tradingu.

Jakie ramy czasowe są najlepsze dla stref popytu i podaży?

Strefy popytu i podaży można dostosować do wszystkich ram czasowych – innymi słowy można je rysować dla każdego przedziału czasowego. Musisz jedynie pamiętać, że strefy podaży i popytu dla ograniczonych ram można częściej określać i są łatwiejsze w analizie. Wraz ze wzrostem doświadczenia będziesz jednak dążył do analizy stref popytu i podaży w coraz bardziej rozbudowanych ramach czasowych.

Co to oznacza?

Przykładowo – mamy ceny przetestowane dla strefy podaży H4. Strefa się utrzymuje, a cena zaczyna wchodzić w strefę. W takiej sytuacji, kiedy handlowalibyśmy poprzez M5 chcielibyśmy sprzedaż na przyzwoitych strefach podaży M5 niż kupować na strefach podaży. Czy oznacza to, że nie powinniśmy wchodzić i kupować zleceń w takich okolicznościach? Oczywiście, że nie. Zawsze można skorzystać z przyzwoitych stref popytu M5, jednak wykorzystanie podaży zwiększa nasze prawdopodobieństwo na udaną transakcję. Nie możemy być pazerni – nie zdobędziemy przecież wszystkich pipsów.

Dlaczego niektóre strefy się nie utrzymują?

Gdybym umiał podać odpowiedź na to pytanie, to już dawno posiadałbym ogromną fortunę. Mógłbym prowadzić transakcje bez żadnych strat. Niestety, teoria nie zawsze przekłada się na praktykę – wszystko co możemy zrobić to sprawdzać dane historyczne i na ich podstawie określać prawdopodobne zachowania trendu w przyszłości. Jedyne miejsce do szukania podpowiedzi to lewa część wykresu notowań. Jeżeli więc na świecie miejsce ma jakieś ważne wydarzenie – konferencja ECB albo publikacja NFP to każda strefa może być zdjęta z łatwością.

Źródło: https://www.acegazette.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here