Naga MarketsPrzedstawiamy drugą część artykułu “Popyt i podaż na rynku walutowym – Supply oraz Demand Trading”. Pierwszą można przeczytać tutaj: Popyt i podaż na rynku walutowym – Supply oraz Demand Trading cz.1. W poniższym artykule przedstawiono sposoby identyfikowania i nanoszenia stref podaży/popytu na wykresy cenowe.


Jak zidentyfikować i nanieść strefy popytu i podaży na wykres?

Cóż, nie ma takiej potrzeby. Możesz skorzystać z darmowych wskaźników, które zrobią to za Ciebie. Zamiast marnować swój cenny czas na rysowanie i aktualizację stref samodzielnie o wiele więcej zyskasz śledząc wykresy PA oraz kontrolując historyczne poziomy cen.

Dla tych, którzy chcieliby zrozumieć, w jaki sposób strefy są przedstawiane i opisywane na wykresie notowań spieszę z wyjaśnieniami.
Istnieją trzy typy ruchów cen na rynkach:

  • W górę,
  • W dół,
  • W bok lub stanie w miejscu.

Zdaję sobie doskonale sprawę, że wcześniej mogłeś spotkać się z wymyślnymi określeniami bardziej skomplikowanych rodzajów ruchów cenowych. Osobiście jednak radziłbym Ci trzymać się z dala od takich rozwiązań i nie komplikować sobie niepotrzebnie życia – uwierz, naprawdę nie poprawi to Twoich wyników tradingowych. Niestety wielu nowych uczestników rynku daje się pochłonąć przez ten nieużyteczny żargon i traci sporo czasu na przyswajanie niepotrzebnej wiedzy.

Bo czym tak naprawdę jest WBS-SBW-WBW-SBS? Ponoć odnoszą się do:

  • WBS – wzrost-baza-spadek
  • SBW – spadek-baza-wzrost
  • WBW – wzrost-baza-wzrost
  • SBS – spadek-baza spadek

Cena spada i rośnie zaznaczając formacje kontynuacji trendu – w postaci flag, chorągiewek i wykresów świecowych. To wszystko. Po co komplikować sobie życie? Pamiętaj, że skomplikowane strategie prędzej czy później zawodzą.
SCREEN 4 Popyt i podaz na rynku walutowym - Supply oraz Demand TradingPowyżej mamy wykres bez żadnych oznaczeń oprócz linii charakteryzujących ceny zapytań i ofert. Gdzie są natomiast strefy popytu i podaży? Wskazuje na nie obszar zmian cenowych, w których osiągają one punkt zmieniający bilans na korzyść innych uczestników rynku. Jest to punkt zwrotny, w którym brak równowagi pomiędzy kupującymi i sprzedającymi osiąga szczytowe wartości. W momencie tym następuje w końcu zmiana kierunku.

Gdy bilans przykładowo kształtuje się na korzyść kupujących widzimy wzrost cen. Po prostu liczba kupujących po tych cenach jest wyższa niż sprzedających. Jednakże, gdy cena osiągnie pewien poziom, dla traderów staje się zbyt wysoka – zaczynają sprzedawać na nowych szczytach chcąc maksymalizować zyski. Dodatkowo, niektórzy traderzy nie wyczerpali swoich zasobów w trakcie operacji zakupowych i część z nich będzie czekać na poszczególnych poziomach, aby również dokonać sprzedaży – pomaga to utrwalić przyzwoitą strefę podaży. Następnie mamy grupę nowych sprzedających wchodzących na rynek oraz część tych kupujących, którzy dokańczają wcześniejsze transakcje i przyłączają się do sprzedających. Cena zacznie pikować w dół aż dotrze do wartości popytu (w miejscu, gdzie interesy kupujących przewyższają interesy sprzedających).

Tak więc strefa popytu i podaży nie będzie stanowić magicznego punktu decyzyjnego, tak jak niektórzy twierdzą, ale raczej obszar charakteryzujący nierównowagę w jej szczytowym momencie. Podobnie jak w klasycznej teorii popytu i podaży. Dostawcy mogą podnosić ceny tak długo, aż w końcu nikt nie będzie zainteresowany zakupem ich produktów i usług. O ile sprzedawca myśli trzeźwo będzie zmuszony obniżyć swoje ceny, aby ponownie wzbudzić zainteresowanie kupujących.

Musisz jednocześnie pamiętać, że rynki nie są wolne od silnych manipulacji. Dlatego naturalne prawa popytu i podaży nie zawsze będą miały znaczenie!

Skorzystajmy ze wskaźnika Zig Zag jako pomocy wizualnej na wykresie w celu określenia szczytów i spadków, zamiast zaśmiecać sobie głowę niepotrzebnymi WBS-SBW-WBW-SBS.

SCREEN 5 Popyt i podaz na rynku walutowym - Supply oraz Demand TradingDzięki wskaźnikowi Zig Zag można zidentyfikować największe i najmniejsze strefy zmian cenowych. Dodajmy więc strefy popytu i podaży do wykresu ignorując te o minimalnym znaczeniu.

SCREEN 6 Popyt i podaz na rynku walutowym - Supply oraz Demand Trading
Zwróć uwagę, gdzie zaznaczone są linie w odniesieniu do przebiegu wskaźnika Zig Zag. Jak więc widzisz określenie możliwych stref popytu i podaży nie jest w cale takie trudne, prawda?

Oczywiście o wiele łatwiej jest patrzeć na przeszłe wyniki i rozmawiać o perspektywie czasu. Skąd jednak mamy wiedzieć, że obecny HH jest rzeczywiście HH? (higher high, wyższy szczyt)
SCREEN 7 Popyt i podaz na rynku walutowym - Supply oraz Demand Trading

To druga część tekstu Supply oraz Demand Trading – sprawdź pierwszą część.

Źródło: https://www.acegazette.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. Świetny artykuł o podaży i popycie! Po przeczytaniu czuje się, że jeszcze jeszcze nie wszystko zostało powiedziane, mało;). Np. jak dokładnie wyznaczać te strefy? Trzymam kciuki z część trzecią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here