Naga Markets

Klienci banków są najbardziej entuzjastycznie nastawieni do używania funta szterlinga (GBP) w płatnościach globalnych od połowy 2016 r., mniej więcej w tym samym czasie, gdy Wielka Brytania głosowała za wyjściem z Unii Europejskiej. Rosnące wykorzystanie brytyjskiej waluty następuje w czasie, gdy jej wartość drastycznie spadła w tym roku. Kurs GBP/USD nieznacznie spada w czwartek po wzroście w tym tygodniu do okrągłego poziomu oporu 1,20.

Kurs funta (GBP) spada przy jednoczesnym wzroście popularności

Według danych Towarzystwa Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej, znanej jako SWIFT, odsetek globalnych płatności dokonywanych za pomocą funta szterlinga wzrósł w październiku do 7,845% całości, co stanowi wzrost o prawie 2 punkty procentowe od czerwca. To prawie tyle samo, co w lipcu 2016 r., miesiąc po tak zwanym głosowaniu w sprawie Brexitu. To także znaczący wzrost od czerwca tego roku, kiedy jego użycie spadło poniżej 6%.

Funt jest trzecią najpopularniejszą walutą globalnych płatności, za dolarem amerykańskim i euro. Ilość transakcji dolarowych spadła nieznacznie do 42,1%, podczas gdy wykorzystanie euro spadło do 34,4% całości. Na czwartym miejscu uplasował się japoński jen, który stanowił 2,95% transakcji, a następnie juan chiński, dolar kanadyjski i dolar australijski.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Udział globalnych płatności funta rośnie do najwyższego poziomu od połowy 2016 r. Źródło: Towarzystwo Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej

Rosnące użycie funta następuje w czasie, gdy wartość brytyjskiej waluty znalazła się w tym roku pod znaczącą presją. GBP pozostaje jedną z najgorzej radzących sobie głównych walut krajów rozwiniętych w 2022 r. pod względem wartości, nawet po odbiciu się od wieloletnich minimów, które osiągnęła pod koniec września, kiedy plany fiskalne ówczesnej premier Liz Truss spowodowały ucieczkę inwestorów.

Pomimo odbicia, funt osłabił się w tym roku w stosunku do dolara o prawie 12%. Jednak jen radzi sobie jeszcze gorzej, a jego wartość spadła o ponad 17% w stosunku do dolara w 2022 roku.

Perspektywy gospodarcze dla Wielkiej Brytanii wciąż się zmieniają, a rząd ma ujawnić swoje najnowsze plany budżetowe w czwartek, podczas gdy wieloletnie skutki Brexitu wciąż się rozwijają. Jednocześnie cały kontynent przeżywa wyzwania spowodowane rosyjską inwazją na Ukrainę i jej wpływem na europejskie dostawy energii.

XTB

Tymczasem dane SWIFT pokazały, że udział chińskiego juana w transakcjach spadł w październiku do 2,13%, najniższego poziomu od roku, ponieważ gospodarka Państwa Środka pozostaje pod presją polityki Covid Zero i obaw związanych z sektorem nieruchomości.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

SWIFT to międzynarodowa organizacja, która zapewnia bezpieczne usługi przesyłania wiadomości finansowych, aby pomóc w realizacji transakcji finansowych i płatności między bankami na całym świecie.

Tymczasem jesienne oświadczenie pod przewodnictwem premiera Rishi Sunaka oraz kanclerza Jeremy’ego Hunta prawdopodobnie nie będzie miało większego wpływu na funta brytyjskiego. Analitycy są jednak byczo nastawieni i prognozują dalszy wzrostu kursu GBP/USD.

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKursy walut NBP. Ile kosztuje dolar, euro, frank i funt w czwartek 17 listopada 2022 r.?
Następny artykuł“Krypto zima” może wydłużyć się do końca 2023 r. przez awarię FTX, uważa Coinbase
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here