Naga MarketsPopularne = zyskowne? Warto kupować modne akcje, szczególnie na NewConnect Zakończony 2020 rok był wyjątkowym czasem dla akcyjnych parkietów, także na GPW. Pandemia, produkcja maseczek i artykułów higienicznych, rękawic medycznych czy żywności z długim terminem do spożycia – to wszystko przyniosło wielką hossę dla wielu spółek. Podobnie było także w branży IT. Również na NewConnect działo się coś na co trzeba było czekać długie lata i okresami nasz mały parkiet bywał najsilniejszym indeksem Europy.

  • Ranking popularności spółek na podstawie forum bankier.pl
  • Ludzie najczęściej piszą o akcjach, które drożeją
  • Narzędzie przydatne głównie na NewConnect

Przyjrzyjmy się czy to, że o danej spółce jest głośno, przekłada się na wzrost notowań. Logicznie myśląc, wydaje się, że w większości przypadków takie założenie powinno być prawidłowe. Ludzie interesują się zazwyczaj akcjami, które biją kolejne rekordy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Portal bankier.pl publikuje ranking popularności spółek giełdowych na podstawie dodanych postów na swoich forum. Im więcej pisze się o danej spółce, tym jest ona wyżej w rankingu. Poniżej zestawienie najpopularniejszych spółek z GPW:

ranking gpw
Źródło: ranking portalu bankier.pl

Na końcu dodałem, roczną stopę zwrotu. Trzeba tu jasno powiedzieć, że bardziej obiektywne byłoby śledzenie na bieżąco rankingu. Tak samo jest z roczną stopą zwrotu. Spółka mogła dać sporo zarobić, ale ostatecznie w perspektywie 12 miesięcy przynieść stratę.

Tabela pokazuje, że na pewno można więcej zarobić niż stracić, jednak wyniki rozkładają się po połowie. Dużo ciekawiej wygląda ranking dla rynku NewConnect. Obserwując skład czołówki rankingu w ciągu całego roku, można zauważyć, że narzędzie to jest dużo bardziej przydatne właśnie dla NewConnect.

Ranking przydatny do poszukiwania nowych gwiazd NewConnect

Na GPW dominują cały czas podobne spółki, te największe, najbardziej znane – o nich najwięcej się pisze. Na małym parkiecie jest inaczej. Tu ranking przydaje się do wychwycenia nagłego wzrostu popularności mniej znanych dotąd firm. W ten sposób, obserwując czołówkę rankingu, można dość szybko wychwycić czym ludzie zaczynają się interesować, a następnie sprawdzić jakie są ku temu powody.

ranking nc
Źródło: ranking portalu bankier.pl

Jak widać, to co popularne z NewConnect daje dużo zarobić. W przypadku SimFabric brak wyniku to efekt zbyt krótkiego okresu notowań, aczkolwiek w trakcie roku, spółka dała sporo zarobić swoim akcjonariuszom.


Dołącz do największej grupy dyskusyjnej na Facebooku poświęconej GPW: Zyskowna strona giełdy prowadzonej przez Comparic.pl. Zapraszamy do jej aktywnego tworzenia!

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here