Naga MarketsPopraw swoje bezpieczeństwo w sieci. O czym warto pamiętać?

Dbałość o bezpieczeństwo w sieci to temat, który powinien zainteresować każdego, kto – niezależnie od celu – korzysta z Internetu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy listę wskazówek, których wdrożenie pozwoli mieć pewność, że surfowanie po wirtualnej rzeczywistości jest bezpieczne. Zachęcamy do lektury.

Bezpieczne hasła – korzystanie z menedżerów haseł

Korzystanie z tego samego hasła we wszystkich aplikacjach i serwisach to klasyczny błąd popełniany przez wielu internautów, którzy najczęściej nie są świadomi, jak wiele niebezpieczeństw czyha na nich w wirtualnym świecie.

Choć takie rozwiązanie jest bardzo wygodne – wystarczy bowiem zapamiętać jedno, a nie wiele ciągów znaków – warto od niego stronić. W przypadku, gdy komuś uda się odczytać hasło do jednej witryny, z pewnością spróbuje on wykorzystać je również nie tylko do popularnych serwisów czy skrzynki e-mailowej, ale również do internetowego konta w banku. A to może rodzić o wiele poważniejsze konsekwencje niż włamanie się na profil w mediach społecznościowych.

By nie musieć zapamiętywać dziesiątek haseł, a jednocześnie posługiwać się unikalnym ciągiem znaków dla każdego miejsca w sieci, gdzie dochodzi do logowania, warto zacząć korzystać z menedżerów haseł, które pozwolą przechować je w bezpieczny sposób. Oprogramowanie chroniące hasła działa, jak swoisty sejf. Wystarczy zapamiętać wyłącznie hasło potrzebne do zalogowania się w menedżerze, by móc posługiwać się bezpiecznymi hasłami wszędzie, gdzie to potrzebne. Wiele tego typu programów jest dostępnych za darmo i posiadają wersje zarówno na komputery, jak i urządzenia mobilne.

Popraw swoje bezpieczeństwo w sieci. O czym warto pamiętać 1

Źródło: pixabay.com

Ochrona przed phishingiem

Phishing jest metodą oszustwa internetowego, polegającą na podszywaniu się pod konkretną osobę lub instytucję po to, by wyłudzić dostęp do danych poufnych, zainfekować sprzęt komputerowy lub mobilny albo zmusić ofiarę do wykonania określonych działań.

Do informacji, które najczęściej wykradane są przez oszustów, należą przede wszystkim: dane logowania czy dane do kart kredytowych. Phishing – pośród ataków cybernetycznych – jest jednym z najprostszych do wykonania, a przy tym jednym z najbardziej skutecznych i niebezpiecznych dla ofiary. Wyłudzenie danych nie wymaga bowiem zbyt pokaźnej wiedzy technicznej, a jedynie przebiegłości.

Wysyłając fałszywe e-maile, wiadomości, czy SMS-y, złudnie podobne do rzeczywistych i bazując na potrzebach oraz emocjach – oszuści sprytnie oszukują ludzki mózg. W ten sposób sprawiają, że ofiary same podają im poufne dane, nie mając świadomości, że właśnie doświadczyły ataku hakerskiego.

By skutecznie chronić się przed phishingiem, należy:

  • uważnie sprawdzać adresy nadawców w skrzynce e-mailowej;
  • nie otwierać podejrzanych załączników, ani linków;
  • na bieżąco aktualizować przeglądarkę;
  • z uwagą sprawdzać adresy URL stron internetowych, na które się wchodzi;
  • chronić swoje hasła;
  • nie podawać poufnych danych przez Internet.

Popraw swoje bezpieczeństwo w sieci. O czym warto pamiętać 2

Źródło: unsplash.com

Wirusy i programy antywirusowe

Podstawowym zadaniem programów antywirusowych jest wykrywanie i eliminacja zagrożenia, jakim jest złośliwe oprogramowanie (wirus), którym komputer czy urządzenie mogą zostać zainfekowane podczas nieostrożnego korzystania z Internetu. Coraz częściej autorzy oprogramowania mającego chronić przed wirusami decydują się na rozszerzenie ich funkcji o m.in. filtr antyspamowy, zaporę sieciową czy kontrolę rodzicielską.

Program antywirusowy działa w tle, na bieżąco monitorując uruchamiane aplikacje i pliki, a także to, co jest pobierane na urządzenie. Ponadto, ma wbudowany skaner, dzięki któremu możliwe jest sprawdzenie na żądanie konkretnego katalogu czy pliku, by dowiedzieć się, czy nie zostało zainfekowane. Baza wirusów w takim oprogramowaniu może być systematycznie aktualizowana przez autorów lub korzystać z połączonej chmury, która aktualizuje się na bieżąco.

Posiadanie programu antywirusowego na komputerze czy urządzeniu mobilnym to zdecydowanie podstawowa metoda ochrony bezpieczeństwa w sieci, dlatego nie warto bagatelizować tej kwestii i jak najprędzej zainstalować tego typu oprogramowanie (oczywiście z oficjalnego źródła). Zwłaszcza, że wiele programów jest darmowych.

Popraw swoje bezpieczeństwo w sieci. O czym warto pamiętać 3

Źródło: unsplash.com

VPN

VPN (Virtual Private Network) to wirtualna sieć prywatna, która wykorzystuje sieć publiczną do tworzenia bezpiecznego połączenia z Internetem. Działa na zasadzie “tunelu” przekierowującego ruch pomiędzy klientami końcowymi, za pośrednictwem specjalistycznych serwerów, szyfrujących dane i ukrywających aktywność w sieci.

Podczas korzystania z VPN otrzymuje się inny adres IP, a rzeczywisty zostaje widoczny wyłącznie dla dostawcy wirtualnej sieci prywatnej. Ukryta zostaje również lokalizacja osoby korzystającej z VPN. W zamian za to wskazana jest lokalizacja, w której znajduje się serwer – nawet jeśli jest on w innej części świata. W sieci można znaleźć liczne porównania i rankingi VPN, jak te publikowane przez DobryVPN.pl.

Korzystanie z VPN jest proste i pozwala skutecznie chronić swoją tożsamość w sieci, a także zapewnia prywatność i anonimowość. Ponadto, pozwala skutecznie unikać ataków hakerskich, ataków DDoS, przechwytywania korespondencji internetowej. Pomaga bez problemu omijać geoblokady i jest w zasadzie bezawaryjna. W dodatku, umożliwia chronić urządzenia przed zainfekowaniem nie tylko w miejscu zamieszkania, czy w pracy, ale również w przestrzeni publicznej, gdzie udostępniane jest łączenie się z hotspotem Wi-Fi.

Popraw swoje bezpieczeństwo w sieci. O czym warto pamiętać 4

Źródło: unsplash.com

Unikanie instalowania podejrzanych aplikacji i programów

Ostatnią wskazówką, którą warto wziąć sobie do serca, by zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, jest unikanie instalowania aplikacji i programów, które wydają się podejrzane. Mogą one bowiem w ekspresowym tempie zainfekować komputer lub urządzenie mobilne i sprawić, że poufne dane zostaną wykradzione, niemożliwe będzie odzyskanie informacji, które były zapisane, a które zostały zhakowane.

Dlatego, instalując aplikacje czy programy, warto korzystać z zaufanych, oficjalnych i zabezpieczonych witryny wydawcy czy internetowe sklepy z aplikacjami. Pobieranie treści z legalnych źródeł – zamiast z podejrzanie wyglądających stron, linków czy załączników – pozwala uzyskać do nich bezpieczny dostęp.

Popraw swoje bezpieczeństwo w sieci. O czym warto pamiętać 5

Źródło: unsplash.com

Gorąco zachęcamy do wdrożenia wszystkich wskazówek przedstawionych w niniejszym artykule. Dzięki temu pewność co do bezpiecznego korzystania z Internetu zdecydowanie wzrośnie.

Artykuł PartneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here